LEKKA ATLETYKA. Magda Niemczyk w narodowych barwach

  • 14.06.2019, 06:30
  • Marcin Jastrzębski

Podziel się:

Oceń:

LEKKA ATLETYKA. Magda Niemczyk w narodowych barwach Fot. M.Jastrzębski Magdalena Niemczyk (trzecia z lewej) z powodzeniem walczy o miejsce w narodowej kadrze ze starszymi przeciwniczkami.
- To był weekend Magdy – oceniał Bogdan Karkut, trener lekkoatletów kolbuszowskiej Tiki-Taki. Dziewczyna z Kolbuszowej Górnej dostała powołanie do narodowej kadry. Dobre wyniki zanotowali również inni młodzi zawodnicy.

W miniony weekend nasi biegacze zaliczyli owocne starty w Bielsku-Białej i w Stalowej Woli. W obu zrobili naprawdę dobre wyniki. W sobotę w  Bielsku odbył się międzynarodowy mityng lekkoatletyczny Beskidianathletic. 

- W gronie blisko 1000 zawodników z kilku państw rywalizowała dwójka sprinterów z Kolbuszowej: Magdalena Niemczyk i Eryk Burkiewicz. Szczególnie ważny był występ Magdy, która po kontuzji nie mogła ostatnio odzyskać świetnej dyspozycji, jaką prezentowała podczas HMP w Toruniu – opisywał trener Karkut.

Rekord z wiatrem

Ostatnie starty Magdy nie były zbytnio udane i nasza mistrzyni Polski do 16 lat zajmowała w tabelach kategorii juniorów młodszych (do 18 lat) szóste miejsce. - W Bielsku-Białej postanowiła zmierzyć się z liderką juniorskich tabel Nikolą Tarnowską z Sokoła Lubin. Rywalka uzyskała w tym roku czas 11,99, zaś Magda 12,17, więc to zawodniczka z Lubina była zdecydowaną faworytką biegu – zaznaczał Karkut.

Poza nimi do rywalizacji przystąpiły zawodniczki z kategorii do 20 i do 23 lat, w tym Julia Polak z ROW Rybnik, która w tym roku uzyskała czas 11,84 uprawniający ją do startu w lipcowych mistrzostwach Europy do 20 lat w Szwecji. Niestety, Niemczyk musiała powalczyć również z chorobą. – Madzia przyjechała do Bielska mocno zainfekowana i wydawało się, że nie ma większych szans w rywalizacji w tak mocnej stawce rywalek. To, co się stało potem, nie da się w żaden sensowny sposób wytłumaczyć, bo chora Magda Niemczyk zdeklasowała wszystkie rywalki i uzyskała sensacyjny czas 11,59. Drugą zawodniczkę, Julię Polak, wyprzedziła o 0,10 sekundy, zaś trzecią, dotychczasową liderkę tabel Nikolę Tarnowską,  aż o 0,20 – opisywał dymny trener. Trzeba dodać, że był to czas uzyskany z pomocą wiatru w plecy +4,0, więc oficjalnie nie może być uznany jako rekord życiowy (+2,0  to dopuszczalny regulaminowy wiatr). 

– Jednak sam wynik zrobił na obserwatorach, wśród których byli trenerzy kadry narodowej, ogromne wrażenie – cieszył się Karkut. W efekcie Magda została powołana do reprezentacji Polski na międzypaństwowy mecz lekkoatletyczny: Ukraina, Białoruś, Rumunia, Turcja, Polska. Spotkanie to odbędzie się 29 czerwca w Kijowie.

Falstart na 100 metrów

Silny wiatr wiał również dzień później w Stalowej Woli, gdzie rozegrano Mistrzostwa Podkarpacia do 20 lat. W eliminacjach Magda po raz kolejny błysnęła formą, uzyskując czas 11,89, ale znów wiatr był "nieregulaminowy" 2-3 m na sekundę. Pozostałe rywalki, również medalistki MP w sprintach, Kinga Głuchowska z Agrosu Zamość i Alicja Struzik ze Stali Mielec, uzyskały kolejno 12,12 i 12,13. - Walka o dobry rezultat w regulaminowych warunkach była niezwykle ważna dla Magdy w  kontekście kwalifikacji do lipcowych młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Baku – zaznaczał Karkut.

Niestety, w finale "stumetrówki" Magda zrobiła ruch w blokach startowych, co oznaczało falstart i została zdyskwalifikowana. – Przed nami ostatnia szansa, bo 16 czerwca to ostatni termin, aby uzyskać regulaminowy wynik lepszy niż 11,99 na 100 metrów. Na pewno stać na to naszą zawodniczkę – przekonuje opiekun naszych lekkoatletów. Magda najprawdopodobniej wystartuje w sobotę w Jeleniej Górze, a w niedzielę pobiegnie w Chorzowie w biegu juniorek podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego. 

- Jest w formie, ale potrzebne będzie też szczęście, no i przede wszystkim zdrowie. Warto podkreślić, że sukcesy Magdy nie byłyby możliwe bez wsparcia kolbuszowskiej firmy FIN. Zapewniła jej stypendium pozwalające na finansowanie sporych wydatków związanych z przygotowaniami do najważniejszych startów – podkreśla Karkut. W Stalowej Woli pomimo dyskwalifikacji Magdy nasz klub zdobył trzy medale. Srebro zgarnął Eryk Burkiewicz (na 200 metrów), brązowe krążki Monika Węgrzyn (1500 metrów) i Jakub Chudzik na (800 metrów).

Marcin Jastrzębski

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Biegający
Biegający 14.06.2019, 19:52
Brawo młodzież! i trenerzy też.

Pozostałe