Wyjeżdżasz na wakacje za granicę? O tym warto pamiętać

  • 27.06.2019, 11:00 (aktualizacja 27.06.2019, 12:44)
  • MW

Podziel się:

Oceń:

Wyjeżdżasz na wakacje za granicę? O tym warto pamiętać Archiwum
Niedługo rozpoczną się wakacje wraz z sezonem urlopowym. Coraz więcej osób spędza je za granicą, dlatego warto wiedzieć co robić przed czekającą nas podróżą i odprawą graniczną.

Po pierwsze, upewnij się, czy masz wszystkie niezbędne dokumenty. Sprawdź ich ważność! Dziecko również musi posiadać ważny dokument. Każdy, bez względu na wiek, musi mieć dokument uprawniający do przekroczenia granicy. W zależności od kierunku podróży potrzebny jest dowód osobisty lub paszport oraz wiza (jeśli jest wymagana). Przed planowaną podróżą należy także sprawdzić ważność dokumentów i wymogi kraju docelowego (np. w Turcji minimalna ważność paszportu do uzyskania wizy wynosi 180 dni). Podczas podróży po krajach Unii Europejskiej, pomimo braku kontroli na granicy wewnętrznej, trzeba posiadać ważny dokument potwierdzający naszą tożsamość i obywatelstwo, czyli dowód osobisty lub paszport.
Należy także pamiętać, że wywóz poza Unię Europejską niektórych przedmiotów (np. o cechach zabytku) lub zwierząt również wymaga uzyskania wcześniej odpowiednich dokumentów od uprawnionych do ich wystawienia organów.
Po drugie, przygotuj się do kontroli granicznej
Na granicy zewnętrznej UE każdy musi przejść kontrolę graniczną. Podczas odprawy paszportowej Straż Graniczna potwierdza tożsamość osoby przekraczającej granicę, weryfikuje ważność jej dokumentów oraz sprawdza, czy spełnia ona określone w przepisach warunki wjazdu. Wszystkie osoby, które wjeżdżają na terytorium strefy Schengen lub je opuszczają, muszą być również sprawdzone w krajowych i europejskich bazach danych w celu potwierdzenia, że nie są poszukiwane, nie obowiązuje ich zakaz wjazdu na terytorium UE i nie zostały zastrzeżone jako osoby stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa czy porządku publicznego.
Na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą) nie jest prowadzona kontrola graniczna. Można ją przekraczać w każdym miejscu i o każdej porze, trzeba jednak mieć przy sobie ważny dokument (dowód osobisty lub paszport), który potwierdzi nie tylko naszą tożsamość, ale również obywatelstwo, wskazując tym samym, że przysługuje nam swoboda podróżowania bez konieczności posiadania innych dokumentów, np. wizy.
Po trzecie, pilnuj swojego bagażu na lotnisku
Nie rozstawaj się ze swoim bagażem nawet na chwilę, ponieważ każdy bagaż bez widocznego nadzoru traktowany jest przez służby jako potencjalne zagrożenie i  wszczynane są odpowiednie procedury bezpieczeństwa. Procedury te mogą spowodować opóźnienia lotów. Ponadto za pozostawienie bagażu bez opieki grozi 500-złotowy mandat
Nie bierz przesyłek od nieznajomych.

MW

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Ania
Ania 27.06.2019, 14:45
Przydatny artykuł :) We wrześniu wybieram się na Costa Brava z Party Camp i to będzie moja pierwsza daleka pordróż, więc już teraz szukam informacji

Pozostałe