Absolutorium dla wójta Grądziela z kilkoma "ale"

  • 07.07.2019, 18:55
  • Dominika Flak

Podziel się:

Oceń:

Absolutorium dla wójta Grądziela z kilkoma "ale" Fot. Dominika Flak Władysław Grądziel, wójt gminy Raniżów, otrzymał od radnych 15 głosów "za" udzieleniem mu absolutorium.
Wójt Władysław Grądziel otrzymał od rady gminy absolutorium. Zanim jednak radni zagłosowali za jego udzieleniem, włodarzowi gminy wytknięte zostały pewne braki w budżecie. Jak zareagował na nie wójt?

Dyskusję na temat udzielenia wójtowi absolutorium otworzył Jan Puzio, przewodniczący Rady Gminy Raniżów. - Budżet gminy Raniżów za 2018 rok został poprawnie wykonany, jeśli chodzi o stronę formalno-prawną i to zostało potwierdzone stosowną uchwałą Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO). Trochę gorzej sprawa wygląda, jeśli chodzi o realizację zaplanowanych inwestycji w budżecie, przede wszystkim tych inwestycji, które znalazły się w budżecie na wniosek radnych - stwierdził szef rady.

Zdaniem Jana Puzio, budżet gminy Raniżów za 2018 rok nie został do końca wykonany  zgodnie z przyjętą uchwałą budżetową oraz ze zmianami, które w trakcie roku budżetowego zostały wprowadzone. - Panowała tutaj pewna dowolność ze strony wójta gminy, zwłaszcza jeśli chodzi o te inwestycje, które zostały wprowadzone do budżetu na wniosek radnych. Tak na pewno nie powinno być i mam nadzieję, że już tak nie będzie - stwierdził i dodał:

- Pozwolę sobie wyrazić taki dyplomatyczny optymizm, że te dwa tematy powinny współgrać i być dogadane pomiędzy radą a wójtem, a stan prawny, który jest, powinien być uszanowany, czyli to, że to rada gminy uchwala budżet i jest to jej wyłączna właściwość, a wójt jako organ wykonawczy wykonuje ją - stwierdził Puzio. 

Wójt Grądziel stwierdził, że konstruowanie budżetu nie jest wcale łatwym zadaniem.  - To nie jest tak, że można go później w jeden dzień czy w jedno popołudnie przewracać do góry nogami - podkreślił. - Tylko przemyślany i przedyskutowany budżet da się zrealizować - zaznaczył. - Rozumiem, że każdy radny ma swój punkt widzenia przez swoją miejscowość, ale wójt musi spinać całą gminę do jedności  i tylko wtedy może w ramach poszczególnych paragrafów wybierać to, co jest najistotniejsze dla mieszkańców - dodał włodarz gminy.

Cała dyskusja z sesji w aktualnym Korso

Dominika Flak

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe