Nie będzie odkomarzania. Wybrano ekologiczny sposób

  • 11.07.2019, 14:32 (aktualizacja 11.07.2019, 14:50)
  • js

Podziel się:

Oceń:

Nie będzie odkomarzania. Wybrano ekologiczny sposób Fot. UM w Kolbuszowej Tak wyglądają budki lęgowe jerzyków.
Gmina Kolbuszowa zrezygnowała z chemicznego oprysku przeciw komarom. Urzędnicy mają inny pomysł na pozbycie się tych uciążliwych owadów.

Przedstawiciele kolbuszowskiego magistratu uznali, że oprysk byłby szkodliwy również dla pszczół, których populacja i tak jest zdziesiątkowana przez choroby. 

Tutaj zamontują 

- Zdecydowałem o zastosowaniu ekologicznej metody zwiększającej populacje gatunków ptaków z rodziny jerzykowatych. W tym celu zostały już zakupione budki lęgowe, które zostaną zamontowane na obiektach użyteczności publicznej, tym samym dając szansę ptakom na ulokowanie się w nich - informuje burmistrz Jan Zuba. 

Ptasie rodziny 

Jerzyki zwyczajne naturalnie występują na terenie całej Europy i są to ptaki, które żywią się przede wszystkim drobnymi owadami szczególnie komarami, mogąc ich schwytać dziennie około 20 tysięcy.

- Żyją w koloniach, w związku z czym zasadne jest instalowanie budek w grupach, umożliwiając na osiedlenie się w nich ptasich rodzin jeszcze w tym roku. Natomiast niezasiedlone, będą czekały na swoich mieszkańców przez przyszłe lata - wyjaśnia włodarz gminy Kolbuszowa. 

Niechciane owady

Jak zaznacza Jan Zuba, głównym celem tego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie spadkowi populacji jerzyka zwyczajnego, będącego pod ochroną, która maleje przede wszystkim z powodu prac termomodernizacyjnych budynków mieszkalnych. - Zwiększenie populacji tego gatunku na terenach naszej gminy pozwoli na osiągniecie długofalowego efektu redukcji liczebności niechcianych owadów - dodaje burmistrz. 

 

- Zgodnie z opinią ornitologów, najbardziej odpowiednie do montażu budek dla jerzyków będą wysokie obiekty (minimum 5 metrów nad ziemią) z wolną przestrzenią, z których mogłyby swobodnie wylatywać - mówi Jan Zuba. 

js

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
sindbad
sindbad 12.07.2019, 13:04
bez przesady z tymi 20 tysiacami :) jezyki lapia od 2 do 5 tysiecy owadow w ciagu doby no ale jak im zuba kaze to 20 tysiecy zlapia kazdego dnia i jeszcze do jesieni sie nam tu rozmnoza powtornie na potege :)) wladza kaze w koncu
:)
:) 12.07.2019, 08:15
To proponuję jeszcze budki dla nietoperzy i wtedy magistrat odpali 3 zmianę w łapaniu komarów :)
Jeżyk z nietoperzem upolują 22 000 komarów na dobę :)
A jak się któryś z urzędników nudzi to niech w czasie pracy łapie komara za jaja :)
Malkontent
Malkontent 11.07.2019, 15:17
I jezyki jeszcze w tym roku beda mieć drugi okres lęgowy??? Ciekawe

Pozostałe