Na sesji w Raniżowie kłótnia o... petentów

  • 17.07.2019, 21:07 (aktualizacja 17.07.2019, 21:12)
  • js

Podziel się:

Oceń:

Na sesji w Raniżowie kłótnia o... petentów Fot. Dominika Flak Określenie "petent" nie spodobało się najbardziej Janowi Puzio, przewodniczącemu Rady Gminy Raniżów.
Czy mieszkańcy, którzy przychodzą załatwić swoje sprawy do Urzędu Gminy Raniżów, powinni być nazywani "petentami"? Na ten temat dyskutowali samorządowcy podczas ostatnich obrad. Co z tego wynikło?

Radnemu Janowi Puzio nie spodobało się to, że niektórzy urzędnicy i radni nazywają mieszkańców, którzy przychodzą do urzędu gminy, "petentami".

Bardzo złe słowo

- Miałbym taką prośbę, aby o mieszkańcach, którzy do gminy przychodzą, nie mówić "petenci". Bo petent, jeśli się zaglądnie do słownika, to jest ktoś, kto staje ukorzony (uniżony, przyp.red.) przed majestatem urzędnika, a to są dwa podmioty całkowicie równe - wyjaśnił przewodniczący rady gminy. 

- Mieszkaniec nie jest petentem, on nie przychodzi błagać o załatwienie sprawy - zaznaczył. - Lepszym słowem jest "interesariusz", a najlepszym po prostu "mieszkaniec" - stwierdził. 

Jak dodał, określenie "petent" jest bardzo nieodpowiednim w stosunku do mieszkańców, którzy przychodzą do gminy załatwić swoje sprawy. - W instytucji, którą kieruję (KRUS w Kolbuszowej), zabroniłem używania tego słowa w stosunku do rolników, którzy do nas przychodzą - dodał.

Radny: Przepraszam

Do wypowiedzi przewodniczącego rady gminy odniósł się Karol Ozga.  - Odnośnie "petentów", jeśli obraziłem któregoś mieszkańca kraju czy Europy słowem "petent", bo do urzędu gminy przychodzą  nie tylko mieszkańcy gminy Raniżów, ale i osoby spoza gminy,  z terenu RP i spoza Polski, to przepraszam - stwierdził radny Ozga,

Co do powiedzenia miał wójt Grądziel w tej sprawie? O tym w aktualnym Korso

js

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
PETENT
PETENT 17.07.2019, 22:28
Teraz to już nic nie załatwi w KRUS Kolbuszowa, bo osobom chcącym załatwić sprawę WSTĘP Wzbroniony
Andrzej
Andrzej 17.07.2019, 22:01
Jak zwal tak zwal,praca w urzedzie to sluzba.W UG Ranizow nie wszyscy tp rozumia ze pracuja dla dobra mieszkancow.

Pozostałe