Czy i kiedy Raniżów doczeka się swojej "małej obwodnicy"? 

  • 28.07.2019, 19:00
  • Dominika Flak

Podziel się:

Oceń:

Czy i kiedy Raniżów doczeka się swojej "małej obwodnicy"? Fot. Dominika Flak Dzięki nowej drodze odciążone miałoby zostać centrum Raniżowa.
Z takim pytaniem zwrócił się do Władysława Grądziela, włodarza gminy, jeden z radnych.

- Mam taką prośbę do pana wójta, aby odpowiedział mi na pytanie dotyczące tzw. małej obwodnicy centrum Raniżowa. Można powiedzieć, że droga, o której mówię, zyskała ostatnio taką nazwę przez fakt, że przez jakiś czas był remontowany most w Raniżowie i bardzo dużo mieszkańców korzystało z tej drogi w kierunku Wilków, żeby dostać się w stronę Rzeszowa - powiedział Karol Ozga, radny z Raniżowa.

Okazała się bardzo potrzebna

Samorządowiec Ozga wyjaśnił, że chodzi o odcinek łączący osiedla: Lisy, Plackówkę i Wilki w Raniżowie. Jak dodał, remont drogi wojewódzkiej i samego mostu na Zyzodze pokazał, że ta droga jest bardzo potrzebna.

- Warto byłoby się tutaj skupić i ewentualnie spróbować zainwestować, i pozyskać środki na zrealizowanie tej inwestycji - zasugerował radny. - Chciałbym zapytać pana wójta, jaka jest sytuacja prawna tej drogi i jakie są możliwości na pozyskanie środków na realizację tej inwestycji? - zapytał.

Problem z wywłaszczaniem

Władysław Grądziel, wójt gminy Raniżów, przyznał, że urząd gminy podjął już pierwsze próby realizacji tej inwestycji. - Pewien odcinek tej drogi asfaltowej przez osiedle Lisy jest wykonany. Niemniej jednak życie wymaga podejmowania od nas następnych kroków - stwierdził włodarz gminy. -  Jeżeli chodzi o dalszą kontynuację tej drogi w kierunku Wilków, to jest problem natury wywłaszczeniowej - powiedział wójt.

Jak dodał, gmina chciała zrealizować inwestycję w ramach programu lokalnej budowy dróg. Pomysł był konsultowany z projektantem. - Niestety, okazało się, że nie mamy szansy skorzystać z tego programu, bo tam są wymagane minimalne szerokości, a nasz pas drogowy ma szerokość poniżej trzech metrów - wyjaśnił włodarz.

Pomóc ma specustawa

Wójt przedstawił jednak pomysł, w jaki sposób ten problem można rozwiązać. - W związku z tym podjęliśmy decyzję, że na tym odcinku, który przynależy do gminy Raniżów, będziemy musieli w trybie tzw. specustawy przygotować poszerzenie tego pasa drogowego - wyjaśnił wójt.

Jak dodał, dzięki temu możliwy będzie wykup przyległych gruntów od właścicieli prywatnych. - Wtedy będzie to obwodnica z prawdziwego zdarzenia czy też taka mała droga obwodowa - stwierdził.

Dominika Flak

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe