Najniebezpieczniejsze powiaty w Polsce. Sprawdź jak wypadł powiat kolbuszowski |RANKING|

  • 16.08.2019, 10:30
  • Joanna Serafin

Podziel się:

Oceń:

Najniebezpieczniejsze powiaty w Polsce. Sprawdź jak wypadł powiat kolbuszowski |RANKING| Fot. Podkarpacka policja
Główny Urząd Statystyczny opublikował informację na temat przestępstw stwierdzonych przez funkcjonariuszy policji w zakończonych postępowaniach przygotowawczych za I półrocze tego roku. Pod lupę wzięto dane w 380 powiatach, w tym 66 miastach na prawach powiatu.

Powiat kolbuszowski w rankingu zajął ostatnie miejsce. To właśnie u nas wskaźnik przestępczości jest najniższy. Na 10 tysięcy mieszkańców przypada 30 przestępstw. Dla porównania, w Nowym Sączu, który znajduje się na drugim końcu skali, było ich aż 614. 

- Dane opublikowane przez GUS nie są dla nas tak naprawdę zaskoczeniem, ponieważ corocznie monitorujemy poziom zagrożenia przestępczością w naszym powiecie - przyznaje  mł. insp. Marzena Woźnik, pierwszy z-ca szefa kolbuszowskiej policji. 

- Wynika z niego, że powiat kolbuszowski już od kilku lat znajduje się w czołówce najbezpieczniejszych powiatów w Polsce.  Dla nas jako dla formacji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo i porządek publiczny jest to szczególny powód do zadowolenia, ponieważ wśród wielu czynników sprzyjających niskiej przestępczości znajduje się również  skuteczna praca prewencyjna podejmowana na wielu płaszczyznach przez kolbuszowskich policjantów - dodaje przedstawicielka policji. 

 

 Stale czujni 

 W liczącym 62 tysiące mieszkańców powiecie kolbuszowskim odnotowano 193 przestępstwa. W Nowym Sączu (84 tys. mieszkańców) policja stwierdziła 5158 takich przypadków. W zdecydowanej większości (3930 z nich) to przestępstwa gospodarcze.

- Ciesząc się jednak z tego wyniku, nie możemy zapominać, że zdarzenia o charakterze przestępczym mają charakter dynamiczny i  bezpieczeństwo, które posiadamy dzisiaj - nie jest nam dane na zawsze - mówi mł. insp. Marzena Woźnik. - Dlatego my, jako funkcjonariusze odpowiedzialni za utrzymanie porządku publicznego, musimy być stale czujni i gotowi do reagowania na wszelkie przypadki łamania prawa - dodaje. 

 

Obywatele pomagają 

Zastępczyni szefa kolbuszowskiej policji przypomina o tym, że nad bezpieczeństwem publicznym powinniśmy pracować wszyscy. Jak podkreśla, z roku na roku jest coraz więcej obywatelskich zgłoszeń chociażby nietrzeźwych kierowców, co ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa na naszych drogach. 

- Do dyspozycji obywateli są również nowe narzędzia zachęcające  do reagowania na niewłaściwe zachowania m.in. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której mieszkańcy mogą anonimowo zgłaszać naruszenia prawa, a tym samym wpływać na bezpieczeństwo w swojej okolicy - przypomina. - Dlatego ciesząc się z tego wyniku, dziękujemy również mieszkańcom naszego powiatu za wkład, jaki wnoszą w budowanie bezpiecznego powiatu kolbuszowskiego - dodaje mł. insp. Marzena Woźnik.


W Polsce, w I połowie roku, doszło do 423 455 przestępstw, co daje 110 tego typu zdarzeń na 10 tys. mieszkańców.

Joanna Serafin

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe