Rada Gminy Raniżów powołała zespół ds. zaopiniowania kandydatów na ławników. Kim są kandydaci i kto ich oceni?

  • 17.08.2019, 06:30
  • Dominika Flak

Podziel się:

Oceń:

Rada Gminy Raniżów powołała zespół ds. zaopiniowania kandydatów na ławników. Kim są kandydaci i kto ich oceni? Fot. D. Flak Jednym z kandydatów, z terenu gminy Raniżów, na ławnika Sądu Rejonowego w Kolbuszowej jest Ryszard Rzeszutek, przewodniczący Rady Gminy Raniżów ubiegłej kadencji.
Samorządowcy gminy Raniżów podczas ostatniej sesji (1 sierpnia) przyjęli uchwałę w sprawie powołania zespołu ds. zaopiniowania kandydatów na ławników.

 

Jak poinformowała Alicja Rzeszutek z UG w Raniżowie, obowiązek powołania zespołu do zaopiniowania kandydatów na ławników nakłada na radę gminy ustawa Prawo o ustroju sądów powszechnych. - Zadaniem tego zespołu będzie ocena tej całej dokumentacji, która została złożona przez kandydatów, pod względem formalnym, a więc tego, czy są spełnione przesłanki, o których mówi ustawa - wyjaśniła Alicja Rzeszutek.

Jak dodała, zgodnie z projektem uchwały, Rada Gminy Raniżów powołuje zespół w następującym składzie: Marek Margański, czyli sekretarz gminy Raniżów jako przewodniczący zespołu, Józef Gil (radny gminy Raniżów) - zastępca przewodniczącego zespołu, oraz członkowie zespołu: Barbara Miazga i Stefan Gancarz (radni). - Z tego co wiem, wszyscy kandydaci wyrazili zgodę na bycie członkami tego zespołu - stwierdziła. Jak dodała, ocena kandydatów na ławników odbędzie się we wrześniu.

- Oferty na ławników zostały złożone w terminie do 30 czerwca - wyjaśniła Alicja Rzeszutek. Dodała, że z terenu gminy Raniżów na kandydatów na ławników Sądu Rejonowego w Kolbuszowej zgłosiły się dwie osoby: Teresa Olszowy oraz Ryszard Rzeszutek (przewodniczący Rady Gminy Raniżów ubiegłej kadencji).

Podczas sierpniowej sesji została podjęta jeszcze jedna uchwała w tym temacie. Na jej podstawie, zgodnie z ustawą, przewodniczący Rady Gminy Raniżów wystąpi do Komendanta Wojewódzkiego Policji o przekazanie informacji na temat kandydatów na ławników.

Wybory ławników odbędą się w związku z ubiegającą w tym roku (31 grudnia) kadencją obecnych ławników. Nowi ławnicy będą pełnić swoją funkcję przez cztery lata (od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2023 roku).

Dominika Flak

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
lol
lol 17.08.2019, 23:02
a to heca, milicjant ma opiniować kandydata na ławnika. To chyba w tej przysłowiowej komunie nie było takich hecy.

Pozostałe