Trwa sezon grzybowy. Możesz sprawdzić, czy zebrane przez Ciebie okazy nie są trujące

  • 22.08.2019, 19:00
  • Bartosz Posłuszny

Podziel się:

Oceń:

Trwa sezon grzybowy. Możesz sprawdzić, czy zebrane przez Ciebie okazy nie są trujące Fot. Archiwum Jeżeli nie mamy pewności, czy znaleźliśmy trującego grzyba, możemy udać się do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kolbuszowej, gdzie w identyfikacji może nam pomóc wykwalifikowana osoba.
Sezon grzybowy rozpoczął się na dobre. W lasach nie brakuje amatorów grzybobrania. Trzeba jednak uważać, aby nie pomylić trujaka z jego jadalnym kuzynem.

Jeżeli nie mamy pewności, czy znaleźliśmy trującego grzyba, możemy udać się do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kolbuszowej, gdzie w identyfikacji może nam pomóc wykwalifikowana osoba. Jak informuje Elżbieta Wójcik, zastępca dyrektora kolbuszowskiego sanepidu, w tym roku nie było zatruć związanych ze spożyciem trujących grzybów. Pojawiają się pojedyncze osoby, aby sprawdzić przydatność grzybów do spożycia. 

- Zbieram grzyby już od kilkudziesięciu lat i nigdy nie zdarzyło mi się pomylić prawdziwka ze sromotnikiem - mówi z uśmiechem jeden z grzybiarzy. - Jak ktoś chodzi po lesie i lubi zbierać grzyby, to ich na pewno nie pomyli - dodaje. 

Nasi Czytelnicy wysyłają nam zdjęcia swoich dorodnych okazów znalezionych w lasach powiatu kolbuszowskiego, za które dziękujemy. Okazuje się, że są to najczęściej prawdziwki. 


Oto grzyby, które bardzo łatwo można pomylić ze sobą:
- kurkę z trującą lisówką pomarańczową
- pieczarkę polną z trującym muchomorem jadowitym
- borowika szlachetnego z niejadalnym goryczakiem żółciowym
- jadalnego mleczaja rydza z niejadalnym mleczajem wełnianką
- pyszną czubajkę kanię z toksycznym muchomorem sromotnikowym

Bartosz Posłuszny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe