POWIAT KOLBUSZOWSKI. Martwe dziki zabezpieczone do badań po kolizjach [ZDJĘCIA]

  • 22.08.2019, 13:23 (aktualizacja 22.08.2019, 15:11)
  • Bartosz Posłuszny

Podziel się:

Oceń:

POWIAT KOLBUSZOWSKI. Martwe dziki zabezpieczone do badań po kolizjach [ZDJĘCIA] Fot. Marek Olszowy, zastępca powiatowego lek. wet. w Kolbuszowej. Padłe dziki zostały znalezione w Widełce i Cmolasie.
Jak informuje Marek Olszowy, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Kolbuszowej, do kolizji z dwoma dzikami doszło w środę, 21 sierpnia w nocy w Widełce.

Policjanci obecni na miejscu wezwali lekarza weterynarii w celu pobrania próbek od padłych zwierząt. W przypadku, gdy w zdarzeniu drogowym, w skutek uderzenia śmierć ponosi dzik, należy pobrać od niego próbki i zbadać je pod kątem obecności ASF (afrykańskiego pomoru świń). Jest to standardowa procedura. 

Do kolejnych przypadków trzech martwych dzików wezwano powiatowego weterynarza również dziś (czwartek, 22 sierpnia). Padłe sztuki znaleziono w Cmolasie. Informacje przekazał myśliwy. Od nich również pobrano próbki do badań. 

Zdjęcia przesłał nam Marek Olszowy, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Kolbuszowej.        

Po znalezieniu padłego dzika powinniśmy postępować według określonych zasad. - Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby - czytamy w ulotce wydanej przez Główny Inspektorat Weterynarii. - Trzeba powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia oraz zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo  powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, lub straży miejskiej, lub miejscowego koła łowieckiego.

- W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości) - czytamy w komunikacie.

Bartosz Posłuszny

Zdjęcia (4)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe