Możesz sprawdzić stan powietrza w Cmolasie. Czujnik już działa

  • 30.08.2019, 07:30 (aktualizacja 30.08.2019, 08:24)
  • Bartosz Posłuszny

Podziel się:

Oceń:

Możesz sprawdzić stan powietrza w Cmolasie. Czujnik już działa Fot. B. Wolak-Posłuszny Tak wygląda czujnik zamontowany w Cmolasie. Na jego zakup i montaż gmina wydała 4750 zł brutto.
Czujnik, który został zamontowany w sąsiedztwie zakładu Koltex w Cmolasie, już działa. Chcieli tego mieszkańcy dwóch osiedli.

Kilka miesięcy temu mieszkańcy osiedli Zakościele i Działki wystosowali pismo do wójta gminy, w którym wyrazili swoje zaniepokojenie działaniem zakładu Green Koltex. Wówczas pod postulatami podpisały się 134 osoby. 

Głównym postulatem mieszkańców było zainstalowanie systemów monitorujących parametry powietrza. Zamieszkujący osiedle Działki i Zakościele uważali, że instalacja powinna mieć miejsce przede wszystkim na terenach, gdzie występuje duże skupisko domów. - W bezpośrednim sąsiedztwie zakładów przemysłowych, których produkcja związana jest lub może być związana z emisją do atmosfery szkodliwych związków chemicznych. Jak na przykład firma Green Koltex - argumentowali. 

Aplikacja do ściągnięcia 

 

Jak dowiadujemy się od Bernadetty Wolak-Posłuszny, radnej z Cmolasu, taki czujnik został zamontowany w sąsiedztwie firmy. Stan powietrza każdy mieszkaniec może sprawdzić, pobierając aplikację na swój telefon "Monitoring Powietrza BI", wpisując lokalizację Cmolas. 

- Przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu weryfikuję pomiary, które są w aplikacji - mówi zainteresowana. - Jakość tych pyłów PM, które są monitorowane, do tej pory nigdy nie wskazały takiego poziomu, który byłby w jakiś sposób niebezpieczny - nadmienia Bernadetta Wolak-Posłuszny.

 

Inne szkodliwe 

 

 Czujnik zamontowany w Cmolasie mierzy jedynie stężenie pyłów tzw. PM-ów. - Monitoring pokazuje, że stężenie tych pyłów jest na poziomie, który nie jest niebezpieczny. Nie znaleźliśmy jednak firm posiadających urządzenia, które byłyby w stanie monitorować w powietrzu substancje, które powstają w wyniku termicznej obróbki cieplnej - podkreśla nasza rozmówczyni. 

- To, że poziom pyłów PM jest na poziomie zadowalającym, to nie oznacza, że zapachy, które wydobywają się z zakładu, lub hałas związany z dostawą, odbiorem lub samym funkcjonowaniem zakładu, dla nas dalej nie jest uciążliwy - kwituje radna Wolak-Posłuszny.  

Bartosz Posłuszny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe