Amerykańscy żołnierze na szkoleniach w Nisku i Nowej Dębie

  • 03.09.2019, 18:30 (aktualizacja 03.09.2019, 22:32)
  • PO

Podziel się:

Oceń:

Amerykańscy żołnierze na szkoleniach w Nisku i Nowej Dębie 3.PBOT Gwardia Narodowa Stanu Illinois liczy około 10 tys. żołnierzy wojsk lądowych
W najbliższy weekend żołnierze Gwardii Narodowej Stanu Illinois USA rozpoczną tygodniowe szkolenie z żołnierzami 32. Batalionu Lekkiej Piechoty z Niska. Odbędzie się ono w pierwszej kolejności na terenie koszar w Nisku, następnie zajęcia zostaną przeniesione na poligon w Nowej Dębie. To pierwsza wizyta szkoleniowa żołnierzy USA w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Podoficerowie Gwardii Narodowej Stanu Illinois w dniach od 7 do 13 września br. wezmą udział w szkoleniu żołnierzy 32. Batalionu Lekkiej Piechoty z Niska. Wizyta „Gwardzistów” zbiegła się z rozpoczynającym się czternastodniowym szkoleniem zintegrowanym niżańskich i dębickich „Terytorialsów”, którzy kończą etap szkolenia specjalistycznego. Już 9 września rozpoczną wspólne działania taktyczno – ogniowe na poligonie w Nowej Dębie. Zajęcia bojowe zostaną poprzedzone szkoleniem instruktorskim w dniach 7 – 8 września w Nisku.  
 

„Gwardziści” oraz instruktorzy niżańskiego batalionu lekkiej piechoty w ciągu najbliższych kilku dni wezmą udział w szeregu przedsięwzięć ogniowych i taktycznych na pasach ćwiczeń Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie.

Ale głównym celem ich spotkania będzie wymiana doświadczeń szkoleniowych. Dla żołnierzy 3.PBOT to doskonała sposobność, aby pozyskać cenne wskazówki i rozwiązania szkoleniowe od naszych partnerów. W planie wizyty partnerów amerykańskich będzie też czas na zapoznanie ich z naszym pięknym Podkarpaciem, kulturą oraz pokazem sprzętu zbrojeniowego produkowanego w Polsce.


- Wspólne szkolenie z żołnierzami Gwardii Narodowej Stanu Illinois (USA) to doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz porównania sposobów szkolenia. Ćwiczenia naszych żołnierzy z podoficerami (instruktorami) GN pozwolą na zapoznanie się oraz analizę przyjętych u naszych sojuszników rozwiązań organizacyjnych i szkoleniowych w obszarze ich ewentualnego zastosowania w naszej pragmatyce szkoleniowej.

Zakładam, że znajdą również czas aby zapoznać się z naszymi rozwiązaniami szkoleniowymi, szczególnie z przyjętym innowacyjnym podejściem do szkolenia poza wojskowymi obiektami szkoleniowymi (w tak zwanych stałych rejonach odpowiedzialności). To dla nas ważny moment móc skorzystać z wiedzy i umiejętności żołnierzy, którzy mają największe doświadczenie pośród tego rodzaju wojsk.

Po zakończeniu wspólnych zmagań będzie czas na analizę powstałych pomysłów i ich adaptacji w pododdziałach 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dzięki takim bilateralnym przedsięwzięciom nie tylko doskonalimy nasz proces szkolenia, ale stawiamy duże kroki w zakresie współdziałania z innymi państwami – powiedział płk Dariusz Słota dowódca podkarpackich „Terytorialsów”. 

Gwardia Narodowa Stanu Illinois liczy około 10 tys. żołnierzy wojsk lądowych (Army National Guard) 
i ponad 3 tys. w jednostkach powietrznych (Air National Guard). Jest formacją ochotniczą i podlega władzom stanowym, ale może być również skierowana przez rząd federalny do udziału w innych operacjach np. w Iraku czy Afganistanie. Gwardziści są rekrutowani spośród lokalnej społeczności, pomagają innym służbom podczas klęsk żywiołowych – pożarów, powodzi, huraganów, a także 
w różnych innych stanach wyjątkowych. 

Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej współdziałają z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona 
i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie działań bojowych, a poza nią, stanowić siłę wiodącą. 

PO

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe