Radna chce podwyżek dla nauczycieli

  • 07.09.2019, 09:00
  • Anna Pocałuń

Podziel się:

Oceń:

Radna chce podwyżek dla nauczycieli Fot. A. Pocałuń Na zdjęciu od lewej Barbara Szafraniec, radna i Grażyna Halat, sołtyska Kolbuszowej Dolnej.
Obowiązki nauczyciela wychowawcy w klasach zerowych i oddziałach przedszkolnych nie różnią się od tych, które muszą wypełnić pedagodzy w podstawówkach.

W swojej wypowiedzi radna Barbara Szafraniec wyjaśniła, że zdaje sobie sprawę z tego, że dziura budżetowa w zakresie oświaty jest wielka. - Myślę, że ustawodawca popełnia zasadnicze błędy, pozostawiając samorządowi dofinansowanie pewnych kwestii - zaznaczyła Szafraniec.

Zwiększyć

Radna szczegółowo nakreśliła, że nowelizacja Karty nauczyciela wprowadza zmiany od nowego roku szkolnego. Wysokość minimalnego dodatku funkcyjnego za wychowawstwo w szkołach podstawowych wynosi 300 zł brutto. Barbara Szafraniec podkreśliła, że samorządy mogą decydować o dodatku dla nauczycieli w przedszkolach. - W imieniu tej grupy nauczycieli bardzo proszę o adekwatne zwiększenie dodatku za wychowawstwo - powiedziała na ostatniej sesji przedstawicielka rady miejskiej. 

Jak podkreśliła radna Barbara Szafraniec, ustawodawca w nowelizacji nie ujął znacznej grupy nauczycieli przedszkolnych, którzy sprawują podobne funkcje. Rozporządzenie potwierdza, że wyżej wymienieni pedagodzy mają prawo do dodatku za wychowawstwo. 

- W naszej gminie wysokość tego dodatku wynosi 20 zł - przypomniała radna Szafraniec. W klasach zerowych i oddziałach przedszkolnych w podstawówkach, nauczyciele wypełniają takie same zadania jak wychowawcy. Mają oni obowiązek nie tylko do pracy wychowawczej i dydaktycznej zgodnie z obowiązującymi programami, ponoszą oni również odpowiedzialność za jej jakość.

Odpowiedzialność

 Do obowiązku nauczycieli należy m.in. prowadzenie dokumentacji dydaktycznej, sporządzenie diagnozy na początku i końcu roku szkolnego. Organizują oni także pomoc psychologiczno-dydaktyczną i prowadzą stosowną dokumentację. Jak nadmieniła radna organizują oni również zebrania z rodzicami. Sporządzają sprawozdania z pracy wychowawczej do pracy w wigilię, sylwestra, a także pomiędzy świętami czy podczas wakacji w odróżnieniu od nauczycieli szkół podstawowych. 

- Do pracy w ramach pensum mają 22 godziny, a nie 18 - podkreśliła radna. Przede wszystkim odpowiadają za dzieci, które pozostawione są pod ich opieką. 

Anna Pocałuń

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Ba ska
Ba ska 08.09.2019, 15:57
Popieram!!!
Adam
Adam 08.09.2019, 07:49
Jak nauczycielom małoo kasy to niech ida na strefe
Edward
Edward 07.09.2019, 09:20
Wystarczy 20 zł , przecież nauczanie przedszkolne to nie wychowawca w ZST .. P . Szafraniec -,proszę to przemyśleć jako długoletni pedagog .

Pozostałe