450 lat wsi Mazury. To była impreza z wielką pompą! [ZDJĘCIA]

  • 13.09.2019, 20:30
  • Dominika Flak

Podziel się:

Oceń:

450 lat wsi Mazury. To była impreza z wielką pompą! [ZDJĘCIA] Fot. D. Flak Piękna, jak na wrzesień pogoda, sprzyjała imprezie. Wśród publiczności najwięcej było mieszkańców Mazurów. Nie brakowało także gości z sąsiednich miejscowości.
Dwa dni trwała impreza z okazji 450-lecia lokacji wsi Ossówka - Mazury. Było bardzo uroczyście, ale i hucznie.

Świętowanie rozpoczęło się w sobotę, 7 września, konferencją naukową pt. "Historia i dziedzictwo wsi Mazury". O Mazurach i raniżowskiej ziemi rozmawiali: Benedykt Popek, Wojciech Mroczka, Joachim Popek, Judyta Sos, Marcin Kus i Stanisław Samojedny. Tuż po konferencji odbył się koncert organowy w mazurskim kościele w wykonaniu Bartosza Patryka Rzymana. Zaplanowane na sobotę atrakcje przyciągnęły sporo publiczności.

Główne obchody odbyły się w niedzielę, 8 września i rozpoczęły od uroczystej mszy świętej.

Po niej, w mazurskim kościele, odbyła się inscenizacja teatralna pt. "Nadanie Aktu Lokacyjnego wsi Ossówka - Mazury przez Jego Mość Króla Zygmunta sołtysowi Studzieńskiemu".

Dalsza część imprezy odbyła się na placu remizy OSP w Mazurach. Tam publiczność miała okazję śledzić występy sceniczne. Zaprezentowały się: Mazurskie Muzykanty, Lesiaki, Wolanie i Kapela Raniżowianie. Przed publicznością wystąpili również "Mazurzanie". Zespół obrzędowy zaprezentował się w specjalnie uszytych na tę okazję strojach, które dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019. Wystąpił  także zespół "Markowianie" z Markowej.

Nietuzinkową atrakcją okazał się Zbójnicki Pokaz Ogniowy. Impreza zakończyła się zabawą taneczną z zespołem "Cebula Band".

 


Z okazji jubileuszu 450-lecia ukazała się publikacja pt. "Zarys dziejów wsi Mazury 1569-2019 Tom 1. 1569-1772". Autorem książki jest red. Benedykt Popek. Więcej na temat tej publikacji przeczytacie Państwo w najbliższym numerze Korso.

Dominika Flak

Zdjęcia (42)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe