225 lat majdańskiej oświaty

  • 15.09.2019, 11:00
  • Anna Pocałuń

Podziel się:

Oceń:

225 lat majdańskiej oświaty Fot. A. Pocałuń
W niedzielę (8 września) obchody rozpoczęto od dziękczynnej mszy św. w kościele parafialnym. Następnie poczty sztandarowe szkół razem z uczestnikami jubileuszu przeszły w uroczystym orszaku pod budynek szkoły. Tam odsłonięto i poświęcono pamiątkową tablicę.

Marta Godek, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie, poprowadziła uroczystość. Swoją przemowę zaczęła od tego, jak wiele pokoleń uczęszczało do szkoły. - Wśród rzeszy absolwentów majdańskich szkół mamy przedstawicieli niemal wszystkich zawodów - podkreśliła dyrektor. 

Trud wychowania

To dowód na to, że była to praca nie tylko pedagogów, ale i rodziców, bo tylko dobra współpraca domu i szkoły może przełożyć się na sukces ucznia. Rys historyczny oświaty majdańskiej przedstawił ks. Marek Flis, jest on absolwentem tej szkoły. Zaproszeni goście w swoich przemowach gratulowali pięknego rzadko spotykanego jubileuszu, jaki świętuje oświata w Majdanie Królewskim. 

Głos zabrała również Genowefa Białkowski z domu Chmielowiec, która pierwsza podała datę 1794 jako udokumentowany początek istnienia oświaty w Majdanie Królewskim. Był to efekt jej żmudnych kilkumiesięcznych poszukiwań w archiwach diecezji przemyskiej.

Powrót do przeszłości

Przedstawiona została też prezentacja multimedialna ukazująca dzieje majdańskiej oświaty nierozerwalnie powiązanej z zawirowaniami historycznymi, które targały naszą Ojczyzną przez wieki. 

Dzieci zaprezentowały tańce narodowe z polskimi symbolami i śpiewały "to był świat w zupełnie starym stylu", co potwierdzały archiwalne zdjęcia w tle. Wzruszenie zagościło na niejednej twarzy, kiedy na telebimie pojawiały się archiwalne zdjęcia budynków szkolnych i zdjęcia klasowe. Zebrani z radością rozpoznawali na nich siebie, kolegów i koleżanki, a także swoich dawnych nauczycieli. To była piękna nostalgiczna podróż w czasie. 

Z okazji jubileuszu szkoła wydała publikację książkową spisującą bogatą historię lokalnego nauczania. Znalazło się w niej ponad 150 archiwalnych zdjęć udostępnionych przez absolwentów szkoły.

Dobra zabawa

 Po części oficjalnej na podwórku szkolnym odbył się piknik rodzinny, w którego przygotowanie aktywnie włączyli się rodzice. Były zjeżdżalnie, koniki, pokazy strzelców, malowanie twarzy i pyszne jedzenie serwowane przez opiekunów i członkinie  Kół Gospodyń Wiejskich z Majdanu Królewskiego i Brzostowej Góry. Było to piękne zakończenie niedzielnych uroczystości.

Anna Pocałuń

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe