Na terenie powiatu kolbuszowskiego przeprowadzono 138 kontroli

  • 04.10.2019, 16:00 (aktualizacja 06.10.2019, 13:22)
  • Bartosz Posłuszny

Podziel się:

Oceń:

Na terenie powiatu kolbuszowskiego przeprowadzono 138 kontroli Fot. Archiwum Na terenie powiatu kontrolowane są gospodarstwa, w których hoduje się świnie.
Trwają intensywne kontrole w powiecie kolbuszowskim. Sprawdzane są gospodarstwa, w których hodowane są świnie. Co do tej pory stwierdzono?

Przyczyną prowadzonych kontroli jest afrykański pomór świń - ta groźna choroba zagraża głównie dzikom, ale również świniom domowym. Jak podkreśla Marek Olszowy, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Kolbuszowej, kontrole trwają cały czas. Poprosiliśmy go o wstępne podsumowanie działań. Jak przebiegły one przez ostatni miesiąc? 

Trwają nadal

 

Na terenie powiatu kolbuszowskiego przeprowadzono 138 kontroli gospodarstw. Weterynarze z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kolbuszowej odwiedzili dotychczas rolników w Kupnie, Kolbuszowej Górnej, Zielonce, Staniszewskich, Woli Raniżowskiej, Dzikowcu, Cmolasie, Mechowcu i Lipnicy. - Nie znaczy to, że w tych miejscowościach kontrole już się zakończyły - nadmienia lekarz Marek Olszowy. 

Mandaty 

 

W skontrolowanych dziewięciu gospodarstwach wystawiono mandaty na łączną kwotę 450 zł. Jak informuje przedstawiciel PIW w Kolbuszowej, kary zazwyczaj wyniosły 50 zł, m.in. za brak oznakowania zwierząt. - Na pozostałe warunki rolnicy otrzymują polecenia pokontrolne. Zapewnienie mat dezynfekujących, zakup środków dezynfekujących - wymienia Olszowy, podkreślając, że terminy na dostosowanie do przepisów i wytycznych są bardzo krótkie, natychmiastowe.

Dodatkowo gospodarze, którzy nie mieli w otwieranych oknach specjalistycznych siatek, otrzymali wytyczne do ich zakupu. - Zaznaczam, wszystkie te wymagania już powinny być spełnione - podkreśla po kontrolach zastępca powiatowego lekarza weterynarii, dodając, że w protokołach określane są terminy usunięcia uchybień. - Zostanie na pewno przeprowadzona rekontrola - informuje. 

Gdy sytuacja się powtórzy, rolnik otrzyma decyzję administracyjną nakazującą usunięcie uchybień. W przypadku stwierdzenia znaczących uchybień PIW może nawet nakazać ubój bądź zabicie świń i zakazać ich utrzymywania w gospodarstwie. - Jeśli rolnik nie przestrzega zasad bioasekuracji, grozi kara administracyjna, kara pieniężna - przestrzega Olszowy. 

Zgłosić się do PIW 

 

Jak nadmienia nasz rozmówca, inspekcja weterynaryjna przeprowadziła już kilkanaście szkoleń. - Posiadamy listę osób biorących udział w szkoleniach - mówi lekarz weterynarii. 

Marek Olszowy podkreśla, że każdy rolnik, jeżeli czegoś nie rozumie lub nie wie, może się zgłosić do inspektoratu weterynarii. - Uzyska wszystkie informacje, ulotki, druki dokumentacji, jaką zobowiązany jest prowadzić - wyjaśnia. 

W czwartek, 26 września, odbyło się szkolenie w Urzędzie Gminy Raniżów. - Na takie szkolenia przychodzi tylko kilka osób - zauważa problem weterynarz. 

O tym pamiętaj

 

* Kontrolami objęte są wszystkie działalności nadzorowane przez inspekcję weterynaryjną, zarówno te zarejestrowane lub zatwierdzone, jak również te, które pomimo takiego obowiązku nie zostały zgłoszone właściwemu organowi inspekcji (działalność nielegalna).

* Kontrole gospodarstw są przeprowadzane bez wcześniejszego powiadomienia.

* Każda osoba prowadząca kontrolę w imieniu organu inspekcji weterynaryjnej podlega ochronie przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.

* Uniemożliwienie lub utrudnianie wykonania kontroli stanowi wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

* Kierowanie gróźb oraz stosowanie przemocy w celu zmuszania do zaprzestania wykonywania kontroli, jak również udaremnienie czynności wynikających z nakazów inspekcji wydanych w związku ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt (np. nakazu zabicia zwierząt) stanowi przestępstwo zagrożone karami grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.

* Osobom kontrolującym mogą towarzyszyć funkcjonariusze policji, w celu zapewnienia pomocy.

Bartosz Posłuszny

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Drako
Drako 05.10.2019, 14:33
kontrolują tylko tych co mają podanych a ilu jest handlarzy, ile jest gospodarzy którzy posiadają świnie nie zarejestrowane, przecież łatwiej jest się pochwalić ile mandatów się wypisało i ukarało rolników , zamiast wystrzelać wszystkie dziki, główny wektor ASF. Brawo WY!
ciekawy
ciekawy 06.10.2019, 06:28
A co ci taki dzik winny? zazdroscisz mu wolnosci? nie lepiej pederastów i komuchów?
kartki na wszystko
kartki na wszystko 04.10.2019, 21:27
przyjda czasy kiedy nikt nie bedzie patrzył na kolczyk czy ma swinia , lub siatke w oknie , jak nie bedzie co włorzyc do garnka, co za czasy dobrobytu z importowanej żywnosci
adam
adam 04.10.2019, 19:40
Widze ze POKO wypoczywa.

Pozostałe