Beton wypiera drzewa. Co teraz?

  • 27.10.2019, 09:38
  • Dominika Flak

Podziel się:

Oceń:

Beton wypiera drzewa. Co teraz? Fot. D. Flak Okazałe drzewa, które rosły wzdłuż drogi wojewódzkiej, zniknęły już z krajobrazu raniżowskiego centrum.
Zdawać by się mogło, że rozpoczęły się prace związane z budową zatoki postojowej w centrum Raniżowa. Jak się okazuje, kwota, którą na ten cel zabezpieczyła gmina, jest zbyt mała.

Na raniżowskim rynku ma powstać w sumie 19 nowych miejsc postojowych, w tym jedno dla osób niepełnosprawnych. Uchwała w tej sprawie została podjęta podczas wrześniowej sesji (uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla województwa podkarpackiego z przeznaczeniem na zagospodarowanie i wykonanie zatoki postojowej). Gmina Raniżów zabezpieczyła na ten cel  98 tys. 109 zł. Czy to wystarczy na wykonanie tej inwestycji?

 

 

Konieczna decyzja zarządu

Z takim pytaniem zwróciliśmy się do Aldony Gujdy, rzecznika prasowego Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (PZDW) w Rzeszowie.

- Rada Gminy Raniżów w podjętej uchwale wyraziła wolę dofinansowania przedmiotowej inwestycji kwotą, która jest niewystarczająca dla jej realizacji - poinformowała rzecznik Gujda. - W związku z tym konieczna jest decyzja Zarządu Województwa Podkarpackiego o ewentualnym dofinansowaniu z budżetu województwa. Dopiero wówczas możliwe będzie rozpoczęcie realizacji zadania - wyjaśniła.

 

Ta sama firma

Jak dodała rzecznik prasowa PZDW, w przypadku dopięcia montażu finansowego, zatoka postojowa zostanie wykonana przez konsorcjum, którego liderem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Mostowych w Rzeszowie. Firma ta zajmowała się całą przebudową drogi wojewódzkiej - od końca obwodnicy Weryni do początku obwodnicy Sokołowa Małopolskiego. 

- Inwestycja będzie zlecona na podstawie umowy na roboty uzupełniające temu samemu wykonawcy - stwierdziła.

Na razie drzewa

Z dotychczasowego krajobrazu Rynku zniknęły drzewa rosnące wzdłuż drogi wojewódzkiej relacji Raniżów - Sokołów Małopolski. Decyzję zezwalającą na wycinkę drzew kolidujących z zatoką wydał wójt gminy Raniżów, w uzgodnieniu z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska.

Był protest

Przypomnijmy, że w lipcu został złożony pisemny protest przeciwko budowie parkingu i wycince drzew w centrum Raniżowa. Pod pismem podpisało się ponad 400 osób. 15 lipca protest wraz z podpisami mieszkańców został złożony w Podkarpackim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie (PZDW), w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego i w Urzędzie Gminy Raniżów. Ostatecznie jednak radni większością głosów zdecydowali, że inwestycja będzie realizowana. 10 osób oddało głos "za". Od głosu wstrzymało się czterech radnych. Przeciwny inwestycji był tylko jeden z samorządowców - Jan Puzio.

Czy inwestycja otrzyma wsparcie finansowe ze strony Zarządu Województwa Podkarpackiego i doczeka się realizacji? Do tematu wrócimy.

Dominika Flak

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe