Kolejny pomiar prędkości w powiecie kolbuszowskim?

  • 28.10.2019, 10:14
  • Bartosz Posłuszny

Podziel się:

Oceń:

Kolejny pomiar prędkości w powiecie kolbuszowskim? Fot. Archiwum Jedyny na chwilę obecną niedziałający, odcinkowy pomiar prędkości znajduje się w Kolbuszowej Górnej.
Zbigniew Chmielowiec, poseł na Sejm RP, zwrócił się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie, aby na terenie naszego powiatu powstał kolejny odcinkowy pomiar prędkości. Gdzie?

Taki bat na kierowców powstał w Kolbuszowej Górnej w 2018 roku i mierzy prędkość, z jaką poruszają się oni na odcinku 3,4 km. Mierzy, a raczej mierzył, ponieważ od kilku miesięcy nie działa. Urządzenia pomiarowe zostały wyłączone z powodu wprowadzenia ograniczenia prędkości na "dziewiątce". 

Z uwagi na przebudowę drogi Główny Inspektor Transportu Drogowego planuje zmianę długości odcinkowego pomiaru. Nie planuje natomiast jego przeniesienia. - Szczegóły dotyczące jego pikietażu (długości, od do - przyp. red.) oraz terminu uruchomienia nie są jeszcze znane - nadmienia buro prasowe GITD. Jak nieoficjalnie wiadomo, odcinkowy pomiar po przestawieniu ma zaczynać się od nowego ronda w Kolbuszowej Górnej i kończyć w dotychczasowym miejscu. 

Kolejny pomiar

Być może nie tylko w tym sołectwie prędkości kierowców będą pilnować kamery. Mieszkańcy Hadykówki na ostatnim zebraniu wiejskim mówili o niebezpiecznym odcinku drogi krajowej nr 9 w ich miejscowości. Poseł Chmielowiec, który także był obecny na zebraniu, zapewnił, że zwróci się z tym problemem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie. 

Jak powiedział w rozmowie z nami Zbigniew Chmielowiec, chce on wnioskować do zarządcy drogi, w tym przypadku do GDDKiA w Rzeszowie, o to, aby on z kolei zwrócił się do Inspektoratu Ruchu Drogowego o zbadanie newralgicznego odcinka "dziewiątki" w Hadykówce. Mowa tutaj o drodze krajowej, w pobliży której mieści się budynek szkoły, a także remiza i przejście dla pieszych. - Tam dodatkowo jest górka i jest na prawdę niebezpiecznie - skarży się jedna z mieszkanek wsi. Jak dodał poseł, będzie on wnioskować o postawienie tam kolejnego odcinkowego pomiaru prędkości. 

Inspekcja transportu miałaby zbadać to miejsce pod kątem ewentualnego umiejscowienia urządzeń (takich jak w Kolbuszowej Górnej). 

Nowe pomiary 

 

GITD realizuje nowy projekt "Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym" współfinansowany z pieniędzy Unii Europejskiej. Planowana jest instalacja nowych urządzeń rejestrujących. - Lokalizacje urządzeń instalowanych w ramach nowego projektu zostaną wytypowane po przeprowadzeniu analizy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, którą wykona na zlecenie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, Instytut Transportu Samochodowego - przedstawia sytuację biuro prasowe GITD. Gdzie pojawią się nowe urządzenia rejestrujące? Nieoficjalnie mówi się także o Nowej Dębie. 

Czy realne jest usytuowanie odcinkowego pomiaru prędkości w Hadykówce? CANARD GITD podpisał właśnie umowę na wykonanie analiz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z Instytutem Transportu Samochodowego. Wytypowane zostaną miejsca szczególnie niebezpieczne, gdzie w pierwszej kolejności staną nowe fotoradary. Na chwilę obecną nie wiadomo, gdzie takie urządzenia zostaną zamontowane. Zatem po ewentualnym wniosku posła Chmielowca o zbadanie odcinka drogi w Hadykówce trzeba będzie poczekać na ostateczną decyzję inspektoratu w sprawie postawienia tam urządzenia. 

 

Pomiary i przygotowanie

 

 Aby na drogach było bezpiecznej, Inspekcja Transportu Drogowego realizuje projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, który aktualnie wchodzi w kolejny etap. Jak czytamy w projekcie, zwiększenie liczby urządzeń rejestrujących doprowadzi do wzrostu liczby kontroli prędkości pojazdów, poruszających się po polskich drogach. W konsekwencji ma wpłynąć to na zmniejszenie liczby wypadków spowodowanych niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu. 

Przedmiot umowy zawierać będzie w szczególności wykonanie metodologii oraz przygotowanie w ciągu 6 miesięcy listy (rankingu) wytypowanych i przeanalizowanych lokalizacji. W wybranych miejscach zostaną usytuowane stacjonarne urządzenia rejestrujące do punktowego pomiaru prędkości, urządzenia służące do kontroli wjazdu na czerwonym świetle oraz urządzenia do odcinkowego pomiaru średniej prędkości. 

Czy w rankingu niebezpiecznych lokalizacji znajdzie się krajowa droga nr 9 w powiecie kolbuszowskim? Do tematu wrócimy. 

Teresa Krzysztofińska, sołtys Hadykówki, poinformowała, że mieszkańcy są bardzo zainteresowani tym, aby w ich wsi powstało jakieś ograniczenie prędkościowe. Mowa tutaj o odcinkowym pomiarze prędkości lub o fotoradarze. Jak powiedziała w rozmowie z nami sołtyska, jest kilka niebezpiecznych odcinków we wsi, na których takie urządzenia bardzo by się sprawdziły. Wspomniała tutaj o początku Hadykówki, od strony Komorowa czy w sąsiedztwie szkoły i remizy. Zaczęła ona zbierać podpisy w tej sprawie. Jak dotąd udało jej się zebrać 15 podpisów mieszkańców.
W ubiegłym roku na polskich drogach doszło do blisko 32 tys. wypadków, w których zginęło 2 862 osoby, a ponad 37 tys. zostało rannych. Jedną z głównych przyczyn tragicznych zdarzeń wciąż jest nadmierna prędkość.
 
Bartosz Posłuszny

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Były mieszkaniec
Były mieszkaniec 09.07.2020, 13:27
Ograniczenie powinno być na tym odcinku do 70 km/godz. Na pierwszy rzut oka to widać i czuć że ograniczenia się wprowadza tam gdzie jest zaściankowość .


Naczelny Troll.
Naczelny Troll. 29.10.2019, 19:47
Na Górnej krytykowano ale mieszkańcy są zadowoleni. Ciszej, bezpieczniej. Na Hadykówce faktycznie ludzie gnają na potęgę i to chyba nawet bardziej niż na dawniejszej Górnej. Korona nikomu nie spadnie gdy zacznie w końcu jechać 2 km zgodnie z przepisami.
wyborca
wyborca 28.10.2019, 21:19
Sam nie jeżdzi a innych by represjonował
Krycha
Krycha 28.10.2019, 20:49
ludzie sciagna yanosika i tyle z pomiarow
major
major 28.10.2019, 18:56
Poseł dba o wpływy budżetu, łupić Panie pośle, łupić mieszkańców, którzy beznamiętnie, bezrefleksyjnie głosowali za panem i za całą ferajną PIS-u, podoba mi się, może zaczną myśleć, bo z pewnością wzrost wysokości kary nie zwiększy bezpieczeństwa i nie wpłynie na wzrost poczucia bezpieczeństwa. Powodzenia
Lol
Lol 28.10.2019, 18:28
Nie za dużo tych obostrzeń? Nie dość że policja na każdym rogu to jeszcze i kamery dajcie żyć ludziom.
Kierowca
Kierowca 28.10.2019, 17:46
No najlepiej, ten co niema prawa jazdy chce kolejnego odcinkowego pomiaru prędkości...
?
? 28.10.2019, 16:33
Nie radar tylko pas do skrętu w stronę szkoły. Miejsce jest.

Pozostałe