40 lat minęło od przeniesienia kościółka z Cmolasu do Porąb Dymarskich

  • 03.11.2019, 16:01 (aktualizacja 03.11.2019, 16:11)
  • bp

Podziel się:

Oceń:

40 lat minęło od przeniesienia kościółka z Cmolasu do Porąb Dymarskich Fot. Bartosz Posłuszny Mieszkańcy licznie zgromadzili się w niedzielę (27 października), aby wspólnie uczcić 40. rocznicę przeniesienia zabytkowej świątyni z Cmolasu do Porąb Dymarskich.
Poręby Dymarskie od wieków należały do parafii Cmolas. Jednak z powodu odległości do kościoła, jaką mieli do pokonania mieszkańcy, od 1971 r. w domu jednej z mieszkanek zorganizowano kaplicę, w której ks. Jan Kos zaczął odprawiać niedzielne msze św. Była to pierwsza kaplica w Porębach, mieszkańcy jednak myśleli o własnym kościele.

Dwa lata później powstała idea przeniesienia opustoszałego kościółka szpitalnego z Cmolasu. Ks. Jagło, w tym samym roku, zwrócił się do Kurii Diecezjalnej w Tarnowie z pismem w tej sprawie. Wydział do Spraw Wyznań Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie w 1977 r. wydał zgodę, pozostawiając dowolność wyboru kościoła.

W Cmolasie oprócz niewielkiego kościółka szpitalnego był jeszcze opustoszały od lat 60. XVII-wieczny kościół parafialny. Zdecydowano się na przeniesienie do Porąb tej, dużo większej świątyni. 

Działki pod kościół ofiarowali państwo Ludwik i Maria Czachorowie oraz państwo Wojciech i Helena Durakowie. Dekret o utworzeniu parafii w Porębach Dymarskich został wydany 14 stycznia 1981 r., a pierwszym jej proboszczem biskup zamianował ks. Franciszka Motykę.

W tym samym roku otwarto także cmentarz parafialny zlokalizowany koło przysiółka Wielkie Pole. Kolejnym wyzwaniem dla parafii była budowa plebani. W nowo powstałym budynku odbywały się oazy dla niepełnosprawnych. Obecnie także plebania służy jako Ośrodek Oazowy Diecezji Rzeszowskiej.

►► WIRTUALNY SPACER PO ŚWIĄTYNI

bp

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe