Tomasz Buczek: Obniżmy wszystkim podatki  

  • 11.11.2019, 12:08 (aktualizacja 11.11.2019, 12:24)
  • Anna Pocałuń

Podziel się:

Oceń:

Tomasz Buczek: Obniżmy wszystkim podatki Fot. Anna Pocałuń Tomasz Buczek zapowiedział, że jeżeli radni stwierdzą, że nie warto pochylić się nad obniżeniem stawek podatków, jako przedstawiciel Konfederacji będzie chciał podjąć próbę uchwały obywatelskiej.
Mieszkaniec wchodzi na mównicę i namawia do obniżenia podatków, argumentując swoje racje. Między innymi podkreśla, że niższe podatki mogą przyciągnąć inwestorów do miasta na Nilem.

Na sesji Rady Miejskiej w Kolbuszowej miały zapaść decyzje w sprawie wysokości lokalnych podatków na 2020 rok. W obradach wziął udział Tomasz Buczek z Kolbuszowej Górnej, przedstawiciel Konfederacji Wolność i Niepodległość. Zabierając głos, chciał, aby radni poddali pod rozwagę obniżenie podatków.
Zaproponowany niespełna 5 proc. wzrost stawki podatku nie wszystkim się podoba. Zarówno podatki od środków transportu jak i od nieruchomości to koła napędowe urzędu skarbowego. Ostatnie znaczące wzrosty podatków odnotowano w 2014 r.

Dać szansę 

Buczek przypomniał, kiedy to na ostatniej debacie przedwyborczej poseł Zbigniew Chmielowiec zadał mu pytanie, co zrobić, żeby przyciągnąć do kolbuszowskiej strefy inwestorów. - Należałoby stworzyć im możliwość, a obniżenie podatków tym właśnie będzie - podkreślał Tomasz Buczek. Kolbuszowianin na przykład podał jedną z gmin z zachodnio-pomorskiego, która to radykalnie obniżyła  podatek i to spowodowało wzrost wpływów do budżetu o 300 tys. zł. - Idźmy tą drogą, stwarzajmy przedsiębiorcom możliwości - nawoływał Buczek. - Przede wszystkim im nie przeszkadzajmy - namawiał. 

Tomasz Buczek zapowiedział, że jeżeli radni stwierdzą, że nie warto pochylić się nad obniżeniem stawek podatków, jako przedstawiciel Konfederacji będzie chciał podjęcia próby uchwały obywatelskiej.

Wpływ do budżetu

Radny Michał Karkut nadmienił, że firmy transportowe z ternu gminy bardzo dobrze prosperują. Potrafią one dostosować się do sprzyjających warunków. - W takiej sytuacji należy robić wszystko, żeby im pomóc, aby ich napędzić - namawiał samorządowiec z Kolbuszowej Górnej. - Broń Boże ich spowolnić - skwitował. Karkut apelował o obniżenie stawek podatkowych.

Karkut nadmienił, że przedsiębiorcy rejestrują spółki poza granicami gminy Kolbuszowa, tam, gdzie podatki są niższe. Tym samym dają zarobić innym gminom. Zdaniem radnego Karkuta obniżenie stawek stworzyłoby możliwości dla inwestorów, którzy szukaliby miejsca dla swoich firm leasingowych czy finansowych. - Dzięki temu zwiększylibyśmy swoje źródło dochodów - argumentował Michał Karkut. 

Do dyskusji włączył się Zbigniew Pytlak. - Podatki powinny być porównywalne w naszym powiecie - mówił. Również przewodniczący prezydium Krzysztof Wilk wyraził swoje zdanie. Mówił, że utrzymywanie stawek podatkowych na tym samym poziomie już jest ukłonem w stronę przedsiębiorców i działalności gospodarczej polegającej świadczeniu usług transportowych. - Obniżanie podatków może być mechanizmem miecza dwusiecznego, możemy, a wcale nie musimy ich dostać - zaznaczył Wilk. 

Tak samo dla każdego

Radny Wilk w swojej opinii posiłkował się wyższym wpływem podatków za rok 2019  niż było to w założeniach. Przewodniczący, odnosząc się do słów radnego Pytlaka, zaznaczył, że samorząd Kolbuszowej nie może oddziaływać chociażby na gminę Niwiska czy Cmolas. Krzysztof Wilk potwierdził, że sytuacje z rejestracją biznesu w korzystniejszym podatkowo miejscu było zauważalne kilkanaście lat wstecz, teraz już się tego nie spotyka. 

Ze względu na nieobecność Jana Zuby, burmistrza Kolbuszowej, w jego imieniu zabrał głos Krzysztof Wilk. - Podatek jest ustalany przez nas (samorządowców-przyp.red.) niemniej jednak przychodzą wytyczne i ustalenia stawek ministerialnych, które działają w dwie strony - wyjaśnił Wilk. Jak dodał, kiedy stawki nie będą podnoszone, wtedy subwencja dla magistratu się zmniejszy. Nadmienił także, że trzeba się przygotować na czas, kiedy to stawka pójdzie o kilkanaście procent w górę. 

Przewodniczący prezydium apelował o zachowanie zdrowego dystansu do uchwał i zagłosowanie za przyjęciem projektów. 

Anna Pocałuń

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
ekonom
ekonom 11.11.2019, 21:51
a ja jestem za utrzymaniem podatków, a nawet za ich podniesieniem, , to zawsze coś sie zrobi dla miasta i gminy,a tak to kasa pójdzie na wóde, baby, wesela i auta na pokaz i dalej zostanie zawiedzenie i śmietnisko
Bdbsns
Bdbsns 14.11.2019, 15:43
Nie mierz wszystkich swoją miarą.
bo
bo 11.11.2019, 18:18
Zwykłe bzdury dla ciemniaków. Już teraz gminom brakuje pieniedzy dla wyplaty dla nauczycieli czy na wypłaty 500plus. No i jeszcze obnizenie podatkow ? Zeby teraz obnizyc podatki trzeba najpierw cale panstwo zreformowac. Zlikwidowac przywileje emerytalne i zniesc konkordat
.
. 14.11.2019, 18:27
Konfederacja wskaże radnym gdzie mają szukać pieniędzy na powstanie ewentualnej dziury. Bo taka na pewno powstanie w krótkiej perspektywie. W dłuższym okresie czasu taka obniżka zadziała pobudzająco na rozwój transportu w naszej gminie.
mundus.
mundus. 11.11.2019, 13:00
Czyli Sedziszów i Mielec obnizyli podatki?sadze po tym ze tak się stało,ponieważ te miasta sie rozwijaja w przeciwieństwie do Kolbuszowy.Jak rzadza tak mają,nasz poseł w przeciagu kilku kadencji,zabrał głos jak mu było duszno zeby otworzyc okno.Podobno.

Pozostałe