Jest koncepcja nowej drogi szybkiego ruchu |MAPA|

  • 12.11.2019, 08:30
  • Bartosz Posłuszny

Podziel się:

Oceń:

Jest koncepcja nowej drogi szybkiego ruchu |MAPA| Fot. J.Serafin Nowa droga odciążyłaby zakorkowaną Kolbuszową.
Trakt miałby być idealną trasą Rzeszów-Warszawa i jednocześnie byłby prawdziwą, dużą obwodnicą Kolbuszowej.

Zbigniew Chmielowiec, poseł na Sejm RP, zaznacza, że koncepcja i trasa nowej drogi jest propozycją wstępną. Jak wyjaśnia nam poseł, powiat kolbuszowski musiał "dołączyć" się do propozycji władz powiatu tarnobrzeskiego, który z kolei musiał uwzględnić w swojej koncepcji powiat sandomierski i tak dalej. - Rozmawialiśmy ze starostą i wójtami. Projekt przygotowało starostwo w Kolbuszowej - informuje Zbigniew Chmielowiec. 

Bez wysiedleń 

Poseł podkreśla, że koncepcja zrobiona została tak, aby jak najbardziej ominąć treny zabudowane. - Będziemy robić wszystko, aby nie było wysiedleń. Ale do tego jeszcze bardzo daleko - zapewnia nasz rozmówca. - Mamy dokument, ale to nie znaczy, że trasa będzie tamtędy przebiegać. On się nie powinien dużo zmienić - mówi przedstawiciel sejmu. 

Zbigniew Chmielowiec wspomina także, że dużo zależy także od decyzji środowiskowych. Podkreśla również, że budowa nowej drogi nie będzie kwestią czterech lat. Realniejszym terminem w tym przypadku ma być rok 2030. - Będzie to droga szybkiego ruchu o parametrach drogi ekspresowej. Zarządcą i inwestorem ma być Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - zaznacza. 

Ze specustawy 

W dużej części droga miałaby przechodzić w działki i pola prywatnego. Co z obszarem, który należy do prywatnych mieszkańców. W takich przypadkach inwestor działa zgodnie ze specustawą. Czyli ma prawo wykupić części działek, które są niezbędne do realizacji inwestycji. 

W sprawie nowej drogi spotkaliśmy się z Józefem Kardysiem, starostą kolbuszowskim oraz Stanisławem Stecem, sekretarzem powiatu. Jak podkreślił w rozmowie z nami starosta Kardyś, jest to jedynie koncepcja drogi. Wyjaśnił również, że przygotowało ją starostwo. 

Zorganizowano spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele gmin, przez które miałaby przechodzić "ekspresówka". Wyjątkiem w tym przypadku jest gmina Niwiska, której nie objąłby nowy trakt. Z koncepcji wynika, że najmniej "dotkniętymi" przez drogę szybkiego ruchu byłyby gminy Raniżów i Kolbuszowa. Jak dodał Józef Kardyś, spotkanie miało na celu zapytanie włodarzy, czy przystają na taką koncepcję. Została ona przyjęta jednogłośnie. 

Za kilkanaście lat

Jak informuje sekretarz Stec długość nowego traktu to wstępnie ponad 30 km. Skąd pomysł na taką, a nie inną trasę? Jak nadmienia starosta Kardyś, powiat tarnobrzeski przesłał plany do starostwa w Kolbuszowej. Koncepcja nowej drogi zrobiona jest po to, aby wejść w Program Budowy Dróg Krajowych. Szef powiatu podkreśla, że jest to jedynie koncepcja, a faktyczna realizacja nowej drogi relacji Rzeszów-Warszawa jest możliwa w latach 2030 lub 2040. 

Józef Kardyś uważa, że jest to najlepsza trasa na powiat kolbuszowski. Robione były analizy, aby jak najmniej wejść w osiedla i zabudowania. 

/NOWA droga oznaczona została na mapie kolorem niebieskim - źródło: Powiat Kolbuszowski/

Bartosz Posłuszny

Zdjęcia (1)


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
C
C 03.01.2020, 21:55
I nikt z Włodarzy nie zauważył ,że przebiega centralnie przez strefę natura 2000 i rezerwat przyrody " jazwiana gora" w komorowie.
Z
Z 13.11.2019, 18:46
I nikt z Włodarzy nie zauważył ,że przebiega centralnie przez strefę zasilania w wodę Ujęcia dla 3 gmin? Trasa Na PEWNO nie dotknie Kolbuszowej.?
Limak
Limak 12.11.2019, 09:49
Kto to wymyślił taką durna trase, S9 powinna startować z ślepego wiaduktu na na A4 i napewno przebiegać blizej mielca a nie przez każda wies co jest zagęszczanie ludności, ma to omijać domy a nie obok nich budować.

Pozostałe