Mieszkańcy: - Chcemy godnych warunków do życia

  • 02.12.2019, 17:00
  • Anna Pocałuń

Podziel się:

Oceń:

Mieszkańcy: - Chcemy godnych warunków do życia Fot. A. Pocałuń Mirosław Kaczmarczyk, przewodniczący komisji skarg, wniosków i petycji zainicjował spotkanie z mieszkańcami.
Mieszkańcy Kolbuszowej interweniują u władz miasta. Chcą oni, aby prawnie uregulowano, jakie budynki mogą powstawać w sąsiedztwie ich domów. Czego się obawiają?

Kolbuszowianie napisali petycję, w której chcieli, aby urząd rozpoczął procedury związane z opracowaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów przemysłowych zlokalizowanych w rejonie ul. Józefa Piłsudskiego i ul. Kilińskiego oraz terenów sąsiadujących. Jest to dokument uchwalany przez radnych, w którym określone jest to, jaka zabudowa może powstawać na danym terenie.

Proszą w petycji

Swoje pismo mieszkańcy skierowali do burmistrza Kolbuszowej. Włodarza gminy prosili o zainicjowanie procedury uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Chodzi o obszar obejmujący teren zakładu Drewkol i teren byłego zakładu Koltex Recykling oraz przylegających obszarów wykorzystywanych do zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.

Proponowany obszar do objęcia miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przekazano władzom miasta w załączniku. 

Jak zaznaczają mieszkańcy, petycja związana jest z koniecznością uporządkowania zabudowy na współistniejących ze sobą terenach zakładów produkcyjnych i terenach zabudowy mieszkaniowej. - Petycja stanowi również wyraz naszego sprzeciwu wobec planów rozbudowy zakładu Drewkol, która to rozbudowa w sposób niewątpliwy przyczyni się do niedopuszczalnego naruszenie naszych praw, jako osób zamieszkujących nieruchomości sąsiednie i pobliskiego wobec planowanej inwestycji - czytamy w treści pisma skierowanego do burmistrza. 

Im się nie podoba

Mieszkańcy zwracają uwagę na oddziaływanie zakładu w zakresie hałasu, wibracji oraz zanieczyszczeń powietrza. Planowana rozbudowa zakładu o nowe obiekty, ich zdaniem, spowoduje dalsze zwiększenie uciążliwości na sąsiednie tereny mieszkaniowe, na co mieszkańcy już wielokrotnie wskazywali w swoich wcześniej składanych pismach, petycjach i wnioskach.

- Wskazywane uwagi są z pewnością znane burmistrzowi - podkreślają. Mieszkańcy chcą zapewnienia godnych warunków do życia, a także w celu uniknięcia przyszłych konfliktów pomiędzy mieszkańcami, a przedsiębiorcami wnoszą i apelują do burmistrza o wystawienie z inicjatywą rozpoczęcia prac zmierzających do uchwalenia proponowanego obszaru miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. 

Jak zaznaczają, mają w nim zostać ujęte właściwe zasady zabudowy tego terenu, składającego w większości z jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej.

Dlaczego?

Petycja została skierowana do komisji skarg, wniosków i petycji. Po zapoznaniu się z prośbami mieszkańców Mirosław Kaczmarczyk, przewodniczący komisji, uznał, że sprawa jest bardzo skomplikowana i trudna. Z tego powodu zaproponował on, aby zorganizować spotkanie z mieszkańcami w celu przybliżenia procedury uchwalenia planu miejscowego oraz przedstawienia aktualnej sytuacji wynikającej z uzyskanych przez firmę Drewkol decyzji o warunkach zabudowy. Odbyło się ono 14 listopada w budynku fundacji przy stadionie w Kolbuszowej.

Wtedy to obecni na zebraniu mieszkańcy podtrzymywali swoje zdanie co do rozpoczęcia prac związanych ze sporządzeniem miejscowego planu dla wnioskowanego terenu. 

- Uzgodniono, że w najbliższym czasie zostaną podjęte działania uwzględniające żądania mieszkańców - informuje Krzysztof Matejek, sekretarz gminy Kolbuszowa.


Od wielu lat
Zdaniem radnych petycja mieszkańców dotyczy sprzecznych interesów lokalnej społeczności. Dlatego, że dotyczy ona dwóch różnych funkcji zabudowy i zagospodarowania terenu. Jak czytamy dalej w wyjaśnieniu Krzysztofa Matejka, sekretarza Kolbuszowej, we wspomnianym rejonie funkcja mieszkaniowa i produkcyjna istnieją od lat 70-tych.
Mieszkańcy ul Piłsudskiego i Kilińskiego wierzą, że plan miejscowy wpłynie na poprawę funkcjonowania miasta w tym rejonie.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego potocznie plan miejscowy jest to akt prawa miejscowego przyjmowany w formie uchwały rady gminy, określający przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, a także rozmieszczenie inwestycji celu publicznego.

 
Anna Pocałuń

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
aaaaaa
aaaaaa 02.12.2019, 23:07
"we wspomnianym rejonie funkcja mieszkaniowa i produkcyjna istnieją od lat 70-tych." Tak istnieją tylko wcześniej był to nieszkodliwy, niehałaśliwy zakład obuwniczy. Jedyny sukces to w końcu nie ma tu smrodzącego koltexu za to jest jeszcze hałasujący drewkol a co spalają to do ekologii nie należy.

Pozostałe