Kierowco to już obowiązek |GRAFIKI|

  • 07.12.2019, 13:07 (aktualizacja 07.12.2019, 13:28)
  • js

Podziel się:

Oceń:

Kierowco to już obowiązek |GRAFIKI| Fot. Podkarpacka policja (2)
W piątek, 6 grudnia, weszły w życie przepisy dotyczące „korytarza życia” oraz jazdy zgodnie z zasadą zamka błyskawicznego – tzw. jazdy na suwak.

Jak wyjaśniają mundurowi, obowiązek tworzenia korytarza życia dotyczy kierowców poruszających się drogami o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku.

- W sytuacji wymagającej utworzenia korytarza życia kierujący pojazdami powinni umożliwić swobodny przejazd pojazdom służb ratowniczych poprzez odpowiednie usytuowanie - czytamy na stronie podkarpackiej policji.

Nowe przepisy zabraniają również pojazdom innym niż uprzywilejowane korzystania z utworzonego korytarza życia. Wyjątkiem są pojazdy zarządców dróg lub pomocy drogowej biorący udział w akcji ratowniczej.

Jazda na suwak

Na tym nie koniec zmian w przepisach od 6 grudnia. Wprowadzony został również obowiązek "jazdy na suwak”, czyli zachowania kierowców w sytuacji występowania zatoru na drodze, przy jednoczesnym zanikaniu pasa ruchu lub występującej na nim przeszkodzie. Co musisz wiedzieć?

  • musi występować znaczne zmniejszenie prędkości zazwyczaj spowolnienie „zatorem drogowym” - przyczyną zatoru może być zarówno duże natężenie ruchu, jak również kolizja, bądź awaria pojazdu, itp.
  • miejsce zjazdu na sąsiedni pas zostało dokładnie określone - końcowy odcinek pasa ruchu (bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu)
  • zasada „jazdy na suwak” nie będzie miała zastosowania w przypadku dojeżdżania do końca pasa włączania (np. na autostradzie), jeżeli nie występuje zator drogowy 
js

Zdjęcia (2)


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
niedzielny kierowca
niedzielny kierowca 08.12.2019, 14:29
Jałowy artykuł bez podania podstawy prawnej, wytycznych regulujących stosowanie wchodzących przepisów, konsekwencji nie stosowania się do nich itd...
Krzychu
Krzychu 08.12.2019, 14:25
Prawo o ruchu drogowym
Art.22 pkt4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.
Nikt tego punktu nie uchylił, a co należałoby czytać dalej:

Nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem zmieniającego zajmowany pas ruchu

250 PLN (art.90 ustawy z dn. 20.05 1971r. kodeks wykroczeń; art. 22 ust.4 ustawy z dn.20.06.1997 prawo o ruchu drogowym)

5 pkt - taryfikator (art.90 ustawy z dn. 20.05 1971r. kodeks wykroczeń; art. 22 ust.4 ustawy z dn.20.06.1997 prawo o ruchu drogowym)
Yaya
Yaya 07.12.2019, 20:18
Syranie w banie

Pozostałe