GMINA NIWISKA. Ceny śmieci nawet o 200 proc. wyższe. Sprawdź nowe stawki na 2020 rok

 • 07.12.2019, 13:32 (aktualizacja 07.12.2019, 13:46)
 • Anna Pocałuń

Podziel się:

Oceń:

GMINA NIWISKA. Ceny śmieci nawet o 200 proc. wyższe. Sprawdź nowe stawki na 2020 rok Fot. Archiwum Korso 4-osobowa rodzina, nie segregująca śmieci, będzie płacić od nowego roku 260 zł miesięcznie tzw. podatku śmieciowego.
O nawet 265 proc. wzrosną od nowego roku opłaty za śmieci w gminie Niwiska. Decyzję o nowych stawkach radni podjęli podczas ostatniej sesji.

Tematem cen śmieci samorządowcy zajęli się podczas listopadowych obrad. Łukasz Stęga w trakcie sesji chciał wprowadzić propozycję klubu radnych jako alternatywę dla przedłożonej propozycji. - Klub radnych chciałby zaproponować swoją metodę podziału stawek za opłaty zagospodarowania odpadami komunalnymi poddać ją pod głosowanie w celu wybrania odpowiedniej metody - mówił samorządowiec Stęga. 

Przenieść temat

Zaproponowany wniosek przez radnego Stęgę dla przewodniczącego rady Roga był niezrozumiały. - Nie wiem, co miałbym poddawać pod głosowanie - powiedział Robert Róg. 

Szef rady do końca nie mógł zrozumieć, o co prosi Łukasz Stęga. - Zgłaszam, aby punkt 6 został zniesiony i przełożony na kolejną sesję - wnioskował Stęga. Jako powód podał, że informacja jak i projekt uchwały został przedstawiony radnym dzień przed planowaną sesją. Okres, jaki jest dopuszczany przez statut, w tym wypadku nie został zachowany. 

Taniej nie będzie

Do słów radnego odniosła się Elżbieta Wróbel, szefowa gminy, nie chciała ona, aby z porządku obrad zniknął punkt podjęcia uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za śmieci. - Nad tym punktem trzeba się pochylić i dyskutować, trzeba wypracować zasady, dlatego że czas zebrania deklaracji i rozstrzygniecie przetargu jest krótki - argumentowała wójt Wróbel. 

Koszt odbioru odpadów w 2019 roku wynosi 261 tys. zł. Aby zabezpieczyć odbiór odpadów na kolejny rok, magistrat ogłosił dwa przetargi. Pierwszy z nich został unieważniony ze względu na cenę. Oferta podana w drugim przetargu była niższa, ale stanowi ok. 300 proc. w stosunku do kwoty z poprzedniego roku. - Biorąc pod uwagę to, co dzieje się w gospodarce odpadami w całej Polsce i rosnące ceny, uważam, że ofert korzystniejszych nie możemy się spodziewać - podkreśliła Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska. 

9 na tak 

Władze, przygotowując projekt uchwały dotyczący odbioru odpadów, skalkulowały stawki w taki sposób, aby zabezpieczyć dochód z tego tytułu na poziomie oferty łącznie z pozostałymi kosztami systemu. - Wiem, że decyzja w tym zakresie jest bardzo trudna - zaznaczyła Wróbel - Trudne będzie jej przyjęcie przez społeczność naszej gminy - dodała. Jak powiedziała wójt, odpowiedzialność za zabezpieczenie odbioru odpadów z naszej gminy na przyszły rok nie pozwala inaczej. 

Po długich dyskusjach i przeanalizowaniu możliwych wariantów cenowych nie wskazano idealnego rozwiązania, które byłoby sprawiedliwe dla wszystkich. - Projekt uchwały, który jest przedmiotem obrad dzisiejszej sesji został wypracowany na komisjach rady gminy i przyjęty większością głosów - zaznaczyła szefowa gminy.

Za stawkami "podniosło ręce" dziesięciu radnych. Przeciw byli Adam Chlebowski i Łukasz Stęga. Od głosu wstrzymali się Stanisław Rzeszutek, Damian Serafin i Stanisław Świątek. 


Miesięczne stawki za śmieci obowiązujące do końca 2019 roku

 • 1 osoba - 7,40 zł (segregowane) i 13 zł (niesegregowane)
 • 2 osoby - 14,80 zł (segregowane) i 26 zł (niesegregowane)
 • 3 osoby i więcej - 20 zł (segregowane) i 45 zł (niesegregowane)

Nowe, miesięczne stawki za śmieci SEGREGOWANE w 2020 roku 

 • 1 osoba - 18 zł (15 zł)
 • 2 osoby - 36 zł (30 zł)
 • 3 osoby - 51 zł (42 zł)
 • 4 osoby i więcej - 65 zł (53 zł)

Ulga za posiadanie kompostownika przydomowego - stawka w nawiasie 


Nowe, miesięczne stawki za śmieci NIESEGREGOWANE w 2020 roku 

 • 1 osoba - 72 zł (69 zł)
 • 2 osoby - 144 zł (138 zł)
 • 3 osoby - 204 zł (195 zł) 
 • 4 osoby i więcej - 260 zł (248 zł)

Ulga za posiadanie kompostownika przydomowego - stawka w nawiasie 

 

Anna Pocałuń

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Citizen
Citizen 19.12.2019, 16:03
Chcieliście Elke na wójta to macie.
Jendrula
Jendrula 12.12.2019, 08:06
Dobrze, że nie mam mamy, albo taty w Gminie - bo bym musiał pracować w gminie ha ha ha
123 123
123 123 09.12.2019, 21:11
I złożę deklaracje, a co.
Sam zadbam o moje gospodarstwo domowe i jeszcze na tym zarobie, bo mi ręce do *** nie przyrosły jak tym co podpisali te ustawę.
Hehe
Hehe 09.12.2019, 13:02
Ciekawe kto na tym najbardziej zarobi :D :D :D może jakieś CBA??? :D
Go went
Go went 08.12.2019, 13:16
Ciekawe kto będzie miał z tego korzysci i ile hehe.
jak to się mówi. Rączka rączkę smaruje :D
Ciekawe kogo konto zostanie zasłonę po tej podwyzce :D
Nie jestem robotem
Nie jestem robotem 08.12.2019, 01:26
Ciekawe, jakie zasady odbioru śmieci. Bo wszystkiego brać nie chcą, wielkogabarytowe trzeba zgłaszać, inaczej nie wezmą, 4 opony to kpina, dla rodziny 4 osobowej (sami dorośli, kilka samochodów, bo autobusów brak, jak do pracy dojechać), opakowania po lekach nie, elektrośmieci nie, farby nie, to ja pytam za co te stawki? I proszę się nie tłumaczyć pojemnikiem w przychodni na leki w centralnym miejscu na widoku, proszę się nie tłumaczyć dowozem śmieci pod gminę. Za takie stawki śmieci wszelkiego pokroju obowiązkowo firma powinna zabierać spod domu, Pani Wójt z całym szacunkiem, wstyd co Pani zrobiła ze szkołami, szarymi ludźmi, pracownikami gminnymi, wstyd i hańba, wstyd.
a
a 07.12.2019, 20:37
Macie swój komunistyczny PiS. Te podwyżki są pochodną ich polityki.
Jot jot.
Jot jot. 07.12.2019, 20:17
Jak wójtową stać, to niech sama płaci za śmieci i 1000 złotych.. Mnie to nie interesuje, ale od innych rodzin niech się odwali :P
Mott
Mott 08.12.2019, 00:38
To złóż deklaracje że nie będziesz oddawał śmieci i po problemie.
Go go
Go go 07.12.2019, 20:13
Tych radnych z Niwisk to na taczki i wywieźć do lasu.. Porażka!!! Jak można taką podwyżkę za śmieci ustalić!!! Jedna wielka mafia w Ty gminie i szkoda gadać.. Co jeden wójt to lepszy.. Ino w stołki pierdzo.
John
John 08.12.2019, 12:36
Znowu kolejny nie zorientowany... i coś próbuje tworzyć i pisać.
Franek
Franek 08.12.2019, 00:35
A interesowałes się ustawą która zniosła rejonizacje i zwiększyła częstotliwość odbioru odpadów? Co wprowadza i jak to wygląda? Jakby radni nie uchwalili to śmieci byś sobie sam na taczkach wywozil... Ale jak się nic nie wie to można pisać co popadnie.
:P
:P 09.12.2019, 21:13
Co tam 200 zł, 2000 xD
Maximus Segregatus
Maximus Segregatus 07.12.2019, 17:41
Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach zasady naturalnego monopolu in-house - jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… i pilnuje kartką wyborczą wysokości comiesięcznych opłat bo w takim systemie żadna rada nie powie: „to nie my podnosimy – to wolny rynek wyłaniany w przetargu”… To naprawdę wstyd, że minęły cztery lata a trafna diagnoza jednego ze znacznych burmistrzów PiS sprzed siedmiu lat dotycząca łupienia polskich rodzin na comiesięcznych opłatach za śmieci – pozostaje nadal jako niezałatwiona bolączka… pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523 … Jedynym zadaniem polskich gmin stało się podobnie jak na Łotwie i w innych jeszcze byłych „demoludach” wyłanianie w ustawianych przetargach tych co chcą kręcić lody na comiesięcznych opłatach polskich rodzin… Łatwo sprawdzić jakie firmy konsumują comiesięczne opłaty Polaków… Nie wszyscy wiedzą, że za odpady płacimy już więcej niż bogaci Niemcy… niewygodne.info.pl/artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm …
Maximus Segregatus
Maximus Segregatus 07.12.2019, 17:32
Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach zasady naturalnego monopolu in-house - jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… i pilnuje kartką wyborczą wysokości comiesięcznych opłat bo w takim systemie żadna rada nie powie: „to nie my podnosimy – to wolny rynek wyłaniany w przetargu”… To naprawdę wstyd, że minęły cztery lata a trafna diagnoza jednego ze znacznych burmistrzów PiS sprzed siedmiu lat dotycząca łupienia polskich rodzin na comiesięcznych opłatach za śmieci – pozostaje nadal jako niezałatwiona bolączka… pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523 … Jedynym zadaniem polskich gmin stało się podobnie jak na Łotwie i w innych jeszcze byłych „demoludach” wyłanianie w ustawianych przetargach tych co chcą kręcić lody na comiesięcznych opłatach polskich rodzin… Łatwo sprawdzić jakie firmy konsumują comiesięczne opłaty Polaków… Nie wszyscy wiedzą, że za odpady płacimy już więcej niż bogaci Niemcy… niewygodne.info.pl/artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm …
Dzieg
Dzieg 07.12.2019, 17:09
Hahahahaahaaa i najlepsze jest to gadanie że jeden płaci i to drugi musi płacić ,no to 500+ poszło na śmieci. Hahahahajajaj

Pozostałe