Rok w samorządzie. Który z radnych najczęściej interweniuje?  

  • 08.12.2019, 07:30
  • red

Podziel się:

Oceń:

Rok w samorządzie. Który z radnych najczęściej interweniuje? Fot. Anna Pocałuń Radny Józef Fryc z Kolbuszowej napisał 22 interpelacje. To rekordzista w skali naszego powiatu, patrząc na liczbę złożonych pism do urzędu.
Obecność na sesji to nie wszystko. Jak często nasi samorządowcy zadają pytania i piszą interpelacje do szefa gminy? Kto najczęściej zabiera głos i pisze pisma? Sprawdziliśmy.

Wraz z nową kadencją samorządu weszły zmiany w prawie. Mówią one o tym, że wszystkie zapytania i interpelacje radnych powinny być skierowane na piśmie. Jak to wygląda w naszych samorządach? Bardzo różnie. Do tego zapisu najbardziej rygorystycznie trzyma się Rada Miejska w Kolbuszowej. Jak widać po liczbach, radni chętnie piszą do władz miasta w różnych sprawach. Od niedawna samorządowcy zadają również pytania w trakcie obrad, na które odpowiadają przedstawiciele magistratu. 

Nie jest to niczym niezwykłym w przypadku pozostałych gmin wiejskich. Tam pytań jest sporo. Odpowiedzi, zdarza się, też pojawiają się na piśmie. 

Gmina Dzikowiec

W gminie Dzikowiec radni nie składają interpelacji i zapytań na piśmie. Swoje sprawy zgłaszają na bieżąco podczas każdej z sesji, które można oglądać na YouTubie. W miarę możliwości Józef Tęcza, wójt gminy, odpowiada na pytania, na bieżąco lub udziela odpowiedzi na kolejnym spotkaniu. 

Większość radnych największą aktywność pokazuje na komisjach, które organizowane są dzień lub kilka dni przed sesjami. Przedstawiciele wówczas chętnie wypowiadają się na temat uchwał lub spraw różnych, aby rozwiać swoje wątpliwości. Podczas sesji najbardziej aktywni okazują się być sołtysi, którzy nie uczestniczą w posiedzeniach komisji. To oni podejmują najczęściej tematy w sprawach różnych.  

Gmina Cmolas

Zapytania i interpelacje radni składają na piśmie. Można je znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej gminy Cmolas. 

Najwięcej interpelacji do tej pory złożyli Magdalena Szpyt, Bernadetta Wolak-Posłuszny oraz Andrzej Bujak. Złożyli oni po cztery pisemne zapytania do wójta. Taką samą liczbę swoich interpelacji napisał Klub Radnych "Głos Mieszkańców", w skład którego wchodzą  Rafał Stróż, Andrzej Zagroba, Stanisław Siębor, Piotr Maciąg i Andrzej Bujak. 

Piotr Maciąg złożył trzy pisma ze swoimi pytaniami. Na BIP znaleźć możemy także dwa pisma od Andrzeja Zagroby i dwa od Ryszarda Walczyka oraz Ryszarda Gawła. Stanisław Siębora, Krzysztof Łagoda i Małgorzata Marut złożyli po jednym zapytaniu jak do tej pory. 

Samorządowcy pytali m.in. o działalność Radia Cmolas, termin otwarcia ośrodka zdrowia i o to, czy gmina planuje odkomarzanie. 

red

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe