Mieszkańcy napisali petycję do radnych. Czego oczekują?

  • 24.12.2019, 18:42
  • Anna Pocałuń

Podziel się:

Oceń:

Mieszkańcy napisali petycję do radnych. Czego oczekują? Fot. Anna Pocałuń Radna Barbara Bochniarz sygnalizowała potrzebę zakupu drona bądź jego wypożyczenie. Umożliwiłoby to lokalizację gospodarstw palących śmieci.
Rozpoczęcie sezonu grzewczego skutkuje pogorszeniem się jakości powietrza w mieście. W tej sprawie u lokalnych władz interweniują mieszkańcy.

Kolbuszowianie zwrócili się do rady miejskiej z wnioskiem o podjęcie stanowczych i szybkich działań, które przyczynią się do poprawy czystości powietrza. - W mieście i we wsiach gminy popołudniami i wieczorami nie ma czym oddychać - zaznaczają autorzy petycji. 

Mieszkańcy narzekają na to, że nie można już otworzyć okna czy wyjść na spacer. Jak podkreślają, w powietrzu czuć gryzący dym, który negatywnie wpływa na zdrowie, szczególnie na zdrowie dzieci i osób starszych. 

Zróbcie coś z tym

Podpisani pod petycją zaznaczają, że większość ogrzewa swoje domy węglem. W związku z tym mieszkańcy oczekują od samorządowców podjęcia działań w zakresie pozyskania pieniędzy z programu Czyste Powietrze. Ma to pomóc tym gospodarstwom, które chcą wymienić swoje przestarzałe kotły na kotły ekologiczne nowej generacji.

 Ich zdaniem ważne jest również propagowanie akcji edukacyjnej. - Tak, by większość z nich paliła w swoich piecach "od góry" - nadmieniają w swoim wniosku. Metoda ta potwierdza fakt, iż wtedy do atmosfery dostaje się od 50 proc do 80 proc pyłów mniej, a oszczędności przy opale sięgają 30 proc. 

Uświadomić 

Wnioskodawcy dają samorządowcom do zrozumienia, że podjęcie akcji wśród dzieci i młodzieży jak ważne dla naszego zdrowia i komfortu życia jest umiejętne ogrzewanie domów. Młode pokolenie dzięki temu dowie się, jak szkodliwe jest spalanie w piecach śmieci. Będzie też szansa na to, że dzięki tym praktykom przekażą oni wiedzę swym gorzej wyedukowanym rodzicom i dziadkom. 

W podsumowaniu mieszkańcy podkreślili konieczność zakupu przez urząd miejski drona przystosowanego do kontroli jakości spalin z pieców na terenie gminy. - Apelujemy o jak najszybsze podjęcie skutecznych działań. Tu chodzi o nasze zdrowie i życie - puentują nadawcy pisma.  

Pismo mieszkańców zostało skierowany pod obrady komisji skarg, wniosków i petycji.

Anna Pocałuń

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe