Problem w skomplikowanej segregacji śmieci

  • 18.01.2020, 12:30
  • js

Podziel się:

Oceń:

Problem w skomplikowanej segregacji śmieci Fot. Archiwum Korso Jak należy prawidłowo segregować śmieci?
- Jak sortować, żeby było dobrze? - zastanawia się nasza Czytelniczka. - Oczekuje się od ludzi, aby wszystko wrzucali do właściwego worka, ale często człowiek już się w tym wszystkim gubi - stwierdza starsza kobieta.

Mieszkanka Kolbuszowej chce sortować odpady, ale ma problemy z niektórymi z nich. - Szkło, papier, plastiki - to wiadomo gdzie i jak wrzucać. Ale co na przykład z użytymi pampersami, z których korzystają zarówno dzieci jak i osoby starsze? Co z podpaskami, z których korzystają kobiety w różnym wieku? Patrząc na nasze społeczeństwo, tego naprawdę dużo się zużywa - stwierdza Czytelniczka.

Worek i do lasu

Jak zaznacza nasza rozmówczyni, według niej, rygorystyczne podejście do segregacji śmieci może przynieść odwrotny niż zamierzony efekt. - Jak ludzie nie będą doinformowani, to skończy się na tym, że niektóre odpady, te najbardziej dla nich problemowe, zapakują do worka i wywiozą do lasu - stwierdza. 

Kazimierz Kret, szef referatu ochrony środowiska w kolbuszowskim magistracie, wyjaśnia, że zużyte podpaski i pampersy powinny trafić do kubła z odpadami zmieszanymi. - Tego rodzaju odpady nie podlegają segregacji - zaznacza.

Trzy sposoby 

Przedstawiciel urzędu wyjaśnia również, co zrobić ze zużytymi ubraniami - takie pytanie również mieliśmy od kolejnej Czytelniczki. Pierwsza opcja to oddanie ich osobom potrzebującym - o ile nie są zużyte. Druga: wyrzucenie ich do specjalnego pojemnika. Takie kontenery znajdują się m.in. przy parkingu zlokalizowanym obok cmentarza parafialnego w Kolbuszowej (ul. Narutowicza). 

Trzecia opcja to oddanie zużytej odzieży do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów mieszczącego się przy ul. Piłsudskiego w Kolbuszowej. Warunek jest taki, że odzież odbierana jest od osób, które za śmieci płacą. Należy więc zabrać ze sobą ostatnie pokwitowanie uiszczenia płatności. Jeżeli takiego druku ze sobą nie mamy, pracownik PSZOK może skontaktować się z referatem środowiska, aby potwierdzić, czy podatek śmieciowy jest przez nas płacony. 

js

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Xyku
Xyku 19.01.2020, 14:54
Zuba i reszta powinni ręcznie segregować śmieci w budynku starostwa
Nic nowego
Nic nowego 19.01.2020, 08:04
Przed podwyzkami ludzie wystawiali kosz i kilkanascie workow z liscmi,odpadami budowlanymi ,ciuchami co kto mogl to wystawial bo ja place wiec maja zabrac.Najgorzej bylo tam gdzie ktos prowadzi jakas firme -prawie wsxystkie smieci przywozili. do domow i wystawiali zeby zabrac bo nie stac ich na zaplaceni za wiekszy kosz przy firmie.To samo z prowadzacymi domy weselne tam byly tony smieci we workach i 2 kosze bo po co placic za wiekszy skoro przyjedzie komunalna i chlopy wrzuca te wory do smieciarki w cenie tych dwoch koszy(pracowalam w takim domu weselnym).Ludzie remontuja domy i tez steropian plytki i wszystkie odpady wystawiali .Tak komunalna zabierala ale nik z tych ludzi i pseudo biznesmenow sie nie zastaowi z czym sie to wiazalo-wiecej wywiezionych smieci na wysypisko -wiecej trzeba zaplacic.Teraz lament bo wzrosly ceny wywozu smieci.Nauczmy sie segregowac i jezeli stac mnie na prowadzenie firmy sklepu czy jakiegos warsztatu to stac mnie tez na zaplacenie duzego kosza ,bo inaczej dalej wszyscy bedziemy placic za to co inni robia ze smieciami
MaximusSegregatus
MaximusSegregatus 18.01.2020, 18:29
W zasadzie to znamy sposób na to aby zatrzymać wzrost comiesięcznych opłat za śmieci i aby nawet w blokowiskach z małymi mieszkaniami możliwa była efektywna selektywna zbiórka odpadów (bez odpowiedzialności zbiorowej!) - tak aby Polska była liderem gospodarki obiegu zamkniętego w odpadach domowych - ale wydaje się, że ani władzom centralnym ani samorządom ani nawet polskim „zielonym” - nie chce się tego chcieć... innpoland.pl/154477,kary-za-smieci-dla-polskich-miast-pomoga-ich-uniknac-minisortownie-eko-ab ... A przecież najdroższym sposobem zagospodarowania odpadów jest dopuszczenie do ich zmieszania – jeśli więc ograniczymy ilość śmieci zmieszanych – to powinno być taniej… Niektórzy twierdzą jednak, że to właśnie obniżki comiesięcznych opłat mieszkańców (jak pojawią się przecież czyste i jednorodne wysortowane surowce) – budzą opór tych którym najbardziej zależy aby z comiesięcznych opłat polskich rodzin jak najwięcej odkładać na konto oznakowane jako „czysty zysk”… A z tego „czystego zysku” idą pieniądze na apanaże dla „swoich” i na utrzymanie dobrobytu w innych krajach - samorzad.pb.pl/2841449,8131,czarna-wizja-smieciowa … Naiwne jest oczekiwanie, że mieszkańcy wielopiętrowych blokowisk w Warszawie czy w innych miastach zaczną w wymaganym czasie przez Unię Europejską solidnie rozdzielać swoje odpady domowe – trzeba więc zastosować innowacyjne metody nieznane w innych krajach które nie mają takich problemów jak u nas…
Zenon
Zenon 18.01.2020, 18:27
Dlaczego każdy zmuszany jest do workowania.Od kiedy gmina będzie miała zaplecze do odbioru wszystkich segregowanych śmieci z pojemników,kontenerków
70 lat za Zachodem
Anm
Anm 18.01.2020, 14:52
Złodziejstwo :)
Donald
Donald 18.01.2020, 13:54
Ja segreguje na te do pieca i te do lasu.

Pozostałe