Co z dworkiem w Niwiskach? Trwają przesłuchania

  • 25.01.2020, 16:00
  • Anna Pocałuń

Podziel się:

Oceń:

Co z dworkiem w Niwiskach? Trwają przesłuchania Fot. Archiwum Dr Jan Hupka nie miał dzieci. Przysposobił on córkę swojej szwagierki, która zmarła w Krakowie w 2010 roku. To jej właśnie dr Hupka przepisał cały majątek.
Jak wygląda sprawa z dworkiem dra Jana Hupki w Niwiskach? W maju ubiegłego roku wojewoda podkarpacki zawiadomił urząd w Niwiskach o wszczęciu postępowania administracyjnego.

Stało się to po złożeniu wniosku przez spadkobierców dra Hupki w sprawie wydania decyzji stwierdzającej, że część pałacowo-parkowa majątku ziemskiego w Niwiskach (tj. parcele, na których znajdowały się dwór, stajnia, spichlerz, oficyna, studnia oraz park) będącego przed przejęciem na rzecz państwa własnością dra Hupki nie podlegała reformie rolnej. 

Dotychczas nie zostało zakończone postępowanie wyjaśniająco-dowodowe.  - W najbliższym czasie planowane jest przeprowadzenie kolejnych rozpraw administracyjnych powiązanych z przesłuchaniem osób wskazanych jako potencjalnych świadków, na okoliczność stanu zagospodarowania i funkcjonowania majątku ziemskiego Niwiska w okresie przed jego przejęciem na rzecz państwa - wyjaśniła Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.

 Jak dowiedzieliśmy się z rozmowy z przedstawicielem Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, przewidywany termin zakończenia sprawy i wydania decyzji administracyjnej to marzec bądź kwiecień 2020 roku. Rzeszowski urząd nie posiada żadnej informacji o tym, żeby było równolegle prowadzone jakiekolwiek postępowanie sądowe dotyczące dworku w Niwiskach. 

 Przypomnijmy, że do magistratu w zeszłym roku wpłynął wniosek spadkobierców dra Jana Hupki o zawezwanie gminy Niwiska do próby ugodowej. Wtedy to posiedzenie pojednawcze zostało wyznaczone na 23 maja 2019 roku w kolbuszowskim sądzie.

Z decyzji komunalizacyjnej to gmina Niwiska jest właścicielem posiadłości Hupki. Przedstawiciele urzędu zaznaczali, że wartość nakładów gminy w utrzymanie i remonty zabytkowych obiektów na pewno zostaną uwzględnione, jeżeli dojdzie do roszczenia o zwrot majątku. 

Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego:
- Należy nadmienić, iż dopiero wykonalna decyzja administracyjna stwierdzająca, iż nieruchomość nie podpadała pod działanie Dekretu PKWN o przeprowadzeniu reformy rolnej z dnia 6 września 1944 r., (o ile taka decyzja zapadnie) skutkować będzie możliwością podjęcia przez byłych właścicieli bądź ich spadkobierców dalszych działań prawnych w celu odzyskania nieruchomości w naturze (np. powództwa o uzgodnienie treści księgi wieczystej, powództwa o wydanie nieruchomości) bądź w celu uzyskania na drodze sądowej ewentualnego odszkodowania od skarbu państwa - zaznaczyła.

Anna Pocałuń

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Yankee
Yankee 27.01.2020, 12:51
Spichlerz Piieterek sprzedsl za kilka tysiecy.
Jozek
Jozek 26.01.2020, 16:16
A co ze spichlerzem? Ruina a włodarze , go chyba przekazali innemu właścicielowi.
Yankee
Yankee 26.01.2020, 06:37
No trudno wszystkie biesiady beda teraz w remizie.
Nmo
Nmo 25.01.2020, 17:26
Się znalazła co chce dworek.

Pozostałe