GMINA NIWISKA. Radny dopytywał o stopień ubóstwa rodzin

  • 03.02.2020, 08:29 (aktualizacja 03.02.2020, 10:01)
  • ap

Podziel się:

Oceń:

GMINA NIWISKA. Radny dopytywał o stopień ubóstwa rodzin Fot. A. Pocałuń O tym, że program pomocy rodzinie jest zadaniem obowiązkowym gminy, przypomniała Barbara Czachor, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Niwiskach.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Niwiskach przygotował projekt uchwały w sprawie przyjęcia gminnego programu wspierania rodziny.

Trudna sytuacja życiowa mieszkańców jest powodem ubiegania się o wsparcie GOPS. Pracownicy socjalni i asystent rodziny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Niwiskach w ramach wykonywania swoich obowiązków podejmują działania na rzecz rodzin dysfunkcyjnych, borykających się z różnorodnymi problemami.

 W 2018 roku powodem przyznania pomocy dla 30 rodzin było ubóstwo, w 2019 roku takiego wsparcia potrzebowało 19 rodzin. Adam Chlebowski poprosił o wyjaśnieniu terminu ubóstwo. - Na jakiej zasadzie jest ten stopień ubóstwa, nie mają ci ludzie pracy, czy są biedni? - dopytywał radny. Samorządowiec nie krył zdziwienia, że w obecnych czasach występuje ubóstwo. W odpowiedzi od przedstawiciela usłyszał, że dalej jest takie zjawisko, ale nie dotyczy ono sytuacji dochodowej.

 - W większości przypadków jest to niezaradność, czyli bardzo skromne warunki mieszkaniowe - wyjaśniła Barbara Czachor, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Niwiskach. Szefowa ośrodka dodała, że wynikają one z różnego rodzaju dysfunkcji. Głównie są to problemy zdrowotne, choroby psychiczne, abo alkoholowe. 

 

Asystent pomaga

Jednym z nowatorskich rozwiązań w systemie pomocy społecznej jest możliwość zatrudnienia asystenta rodziny do pracy na rzecz rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo – wychowawczej. Rola asystenta rodziny polega na całościowym wspieraniu rodziny wychowującej dzieci zagrożone wykluczeniem społecznym poprzez zmianę stosunku osób w rodzinie do własnej sprawności, podniesienie ich samooceny, wzbudzenie w nich wiary we własne siły, a także pomoc w wykonywaniu najprostszych czynności niezbędnych w prowadzeniu gospodarstwa domowego.
ap

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 04.02.2020, 05:33
Ludzie którzy naprawdę potrzebują pomocy nie pójdą po zasiłek bo im na to godność nie pozwala. Nikt nie sprawdza komu są przyznawane pieniądze a to błąd.
Nesta
Nesta 06.02.2020, 08:21
Kasę dostają ci co mają nowy dom samochód i obiady darmowe w szkole?a biednemu nie dadzą ? tak to jest na terenie gminy Niwiska wstyd?

Pozostałe