Z PODKARPACIA. Cukrzyca atakuje coraz młodsze dzieci, również te z naszego powiatu

  • 07.02.2020, 14:51 (aktualizacja 07.02.2020, 15:35)
  • js

Podziel się:

Oceń:

Z PODKARPACIA. Cukrzyca atakuje coraz młodsze dzieci, również te z naszego powiatu Fot. Archiwum
Na terenie Podkarpacia istnieje 40 poradni diabetologicznych ogólnych oraz jedna poradnia dla dzieci. W roku 2019 cukrzyca zmusiła do wizyty u specjalisty diabetologa 43 208 dorosłych pacjentów oraz 808 dzieci.

- Koszty leczenia cukrzycy liczone są w milionach złotych, gdyż to nie tylko wizyty w poradni czy oddziale, lecz bardzo wiele chorób współistniejących oraz zakup chociażby pasków do glukometru - mówi Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie

Jak zaznacza nasz rozmówca, najbardziej niepokoi skala zachorowań u najmłodszych. Mali pacjenci powyżej 10 lat stanowią 79 proc. całej grupy dzieci (dzieci 0-9 lat – 21 proc.). - Pamiętajmy, że to wiek dojrzewania i rozwoju, również psychicznego, gdy kształtują się nasze nawyki żywieniowe - zaznacza przedstawiciel NFZ. 

Różnica w przedziałach wiekowych jest znaczna, lecz występuje ona również pod względem miejsca zamieszkania.

Najwięcej dzieci objętych opieką diabetologa jest w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim. Najrzadziej z tej pomocy korzystają dzieci mieszkające w powiecie bieszczadzkim, lubaczowskim, leskim, tarnobrzeskim oraz w mieście Krośnie. W przypadku powiatu kolbuszowskiego, w 2019 roku, do diabetologa musiało udać się 25 dzieci (to 3 proc. wszystkich dzieci z cukrzycą w całym województwie podkarpackim). Analizie poddano oczywiście miejsce zamieszkania pacjentów. 


Jaki wpływ ma cukier na otyłość, która z kolei wiąże się ze zwiększonym ryzykiem m.in. kardiologicznym i onkologicznym? Rzetelną edukację zapewnia m.in. akcja „Środa z Profilaktyką” organizowana wspólnie przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia.

- W każdą środę w Podkarpackim Oddziale NFZ udzielamy bezpłatnych konsultacji z dietetykami oraz umożliwiamy bezpłatny pomiar ciśnienia tętniczego i wagi na specjalnym analizatorze. Zachęcamy odwiedzających NFZ do skontrolowania własnego zdrowia, wskazujemy czynniki ryzyka, które powinno się minimalizować, aby uniknąć poważnych chorób, np. cukrzycy. W przypadku wyników budzących wątpliwości zalecamy kontakt i dalsze konsultacje z lekarzem - mówi Rafał Śliż i dodaje:

- Warto również zauważyć, że plany wprowadzenia tzw. opłaty cukrowej, które obecnie są prowadzone mają przede wszystkim cel prozdrowotny, a nie fiskalny. Idąc śladem wielu krajów, którym tak jak i Polsce zależy na trwałej zmianie zwyczajów żywieniowych, posiłkujemy się wynikami zmniejszonej ilości spożywanego cukru, tam gdzie tą opłatę wprowadzono. Wpływy z niej (co warte zaznaczenia) zostaną przeznaczone w całości na leczenie pacjentów. Ważnym jednocześnie aspektem jest pozytywny wpływ na zachowania konsumenckie tak istotne dla zachowania zdrowia.

js

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe