Kim są "Terytorialsi", czym się zajmują, jak zasilić ich szeregi?

  • 13.02.2020, 08:40 (aktualizacja 13.02.2020, 09:02)
  • Rozmawiał Bartosz Posłuszny

Podziel się:

Oceń:

Kim są "Terytorialsi", czym się zajmują, jak zasilić ich szeregi? Fot. B.Posłuszny
Między innymi na te pytania odpowiada kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

Kim są "Terytorialsi"?

- To żołnierze, którzy pochodzą z różnych środowisk, dzięki temu wojsko integruje mieszkańców województwa podkarpackiego o różnym doświadczeniu, pasjach, zainteresowaniach i zawodach. Na szkoleniach współpracują ze sobą, tworząc jeden zespół, menadżer z pracownikiem, nauczyciel z uczniem, a nawet pracownicy na co dzień konkurujących ze sobą firm. Najważniejsze jest to, że wszyscy wspierają się i pomagają sobie w trudnych chwilach.

 W naszych szeregach są zarówno osoby pracujące m.in. nauczyciele, ratownicy medyczni, inżynierowie, prawnicy, kierowcy, jak również studenci. W strukturach brygady służy 10 proc. kobiet, wśród których mamy nauczycielki, pielęgniarki, pracownice administracyjne, ale również prowadzące działalność gospodarczą. Ponad 66 proc. ochotników stanowią osoby do 35. roku życia. Średnia wieku statystycznego żołnierza to 29 lat. Ponad 30 proc. naszych żołnierzy legitymuje się wyższym wykształceniem, prawie 45 proc. średnim, a około 14 proc. studiuje. Powyżej 40 proc. "Terytorialsów" posiada wykształcenie techniczne.

 

Czy trzeba zachęcać młodych ludzi do służby Ojczyźnie?

- Podkarpacka brygada od początku rozwija się bardzo dynamicznie. Jest najliczniejszą wśród powstałych do tej pory brygad Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce, co napawa nas dumą i pokazuje, jak pozytywnie w naszej społeczności przyjmowana jest służba w szeregach WOT. Wielu młodych ludzi wcale nie trzeba zachęcać, sami czują potrzebę bycia żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej. Potwierdza to fakt, że większość naszych żołnierzy to właśnie młodzi ludzie. Podkarpackich "Terytorialsów" jest blisko 3,5 tys., a kolejni kandydaci nieustannie się zgłaszają. Szkolimy się w miejscach, gdzie dotychczas wojska nie widziano. Organizujemy wspólne zajęcia ze służbami samorządów terytorialnych, ze Strażą Graniczną, państwową i ochotniczą strażą pożarną, nadleśnictwem. To poprzez takie działania docieramy do społeczeństwa i udowadniamy mu, że jesteśmy z nim "na dobre i na złe".

 

Ile osób z powiatu kolbuszowskiego zasila aktualnie szeregi "Terytorialsów"?

- Obecnie w strukturach 32. Batalionu Lekkiej Piechoty w Nisku, który wchodzi w skład 3. PBOT z powiatu kolbuszowskiego, służy 70 żołnierzy ochotników, w tym pięć kobiet.

Warunki wstąpienia do WOT:
- ukończone 18 lat
- obywatelstwo polskie
- nie karany
- dobra sprawność psychofizyczna
- kandydat nie pełni innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiada przydziału kryzysowego
Rozmawiał Bartosz Posłuszny

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
OLa
OLa 13.02.2020, 15:40
Ej to jak macie takie układy z Amerykańskimi Towarzyszami to może pogadacie z nimi i wypuszcżą z Guantanamo Dziadka Mroza . Bo śnieżynka całą zimę płacze deszczem . A ja bym chciał dziecku pokazać jak lepić bałwana , jak się robi iglo , jak się gra w hokej . Co dacie rade . Co ?
WP
WP 13.02.2020, 15:36
Każdego przyjmą do tej prywatnej armii pisowskiej . Prawdziwi patrioci olewaja to coś
VITO
VITO 15.02.2020, 07:50
Po wpisie wiem kim jesteś. I nie pisz o patriotyzmie bo nie masz pojecia co to takiego. Zazwyczaj tak pisza ludzie którzy nie lubia samych siebie a co tu mówić o pomocy innym.
OLa
OLa 15.02.2020, 15:07
A kto ty jesteś by go pouczać . Kocie szarobury.
?
? 13.02.2020, 13:05
Kim są Terytorialsi ? Patrząc na zdjęcie, ci dawaj od lewej to jacyś nieudacznicy, bo nawet beretu nie potrafią ubrać. Włosy nie mogą wystawać !
VITO
VITO 15.02.2020, 07:51
Jak jestes taki *** to wstap i pokaz nieudaczniku jak to sie robi.

Pozostałe