Miałyby one uchronić powiat przed powodzią 

  • 22.02.2020, 09:00
  • Bartosz Posłuszny

Podziel się:

Oceń:

Miałyby one uchronić powiat przed powodzią Fot. Archiwum Zeszłoroczne majowe opady dotknęły cały powiat kolbuszowski. Rzeka Przyrwa m.in. zalała pompownię wody w Mechowcu.
Trzy planowane lokalizacje zbiorników wodnych, które mogłyby powstać w powiecie kolbuszowskim, przedstawił nadzór wodny.

Porozumienie zawarte pomiędzy Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Rzeszowie a gminami Kolbuszowa, Dzikowiec, Majdan Królewski, Bojanów, Grębów oraz Gorzyce jest działaniem potwierdzającym wolę wspólnych dążeń do ochrony przed negatywnymi skutkami powodzi oraz suszy. Samorządy wraz z rzeszowskim zarządem wspólnie opracowują analizę hydrologiczno-hydrauliczną dotyczącą zlewni rzeki Łęg.

 

Duży czy mniejsze?

 

Jak informuje Krzysztof Gwizdak, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, w zeszłym tygodniu zostało podpisane porozumienie z sześcioma samorządami na opracowania wariantowej koncepcji. - Za to wezmą się inżynierowie i projektanci. Oni najpierw zaprojektują całą zlewnię Łęgu i wszystkie jego dopływy - wyjaśnia przedstawiciel zarządu. - Staramy się działać globalnie. Budowa jednego zbiornika oderwanego od dopływów, jakie są w innych rzekach, nic nam nie da. Ograniczy tylko problem lokalnie. Chcemy rozwiązać to kompleksowo - podkreśla Gwizdak.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, należy najpierw stworzyć model terenu. - Później się przeliczy, jaka woda i którym ciekiem i ile jej wpłynęło po opadach i dopiero wtedy będziemy wiedzieć, w którym miejscu danej rzeki mamy przypływy - relacjonuje specjalista. - Dopiero wtedy będzie można proponować kilka wariantów rozwiązań lokalizacji zbiorników i ich parametrów. W tej chwili nie możemy mówić o konkretnej lokacji, a co za tym idzie o parametrach zbiorników i kosztach - dodaje.

Jak się okazuje, zbiornik bliżej obszarów zabudowanych jest droższy ze względu na  infrastrukturę i zabudowę. - Na chwilę obecną nie możemy mówić o konkretnej lokalizacji. Nie wiemy, czy korzystniejszy byłby system kilkunastu mniejszych zbiorników, czy jeden większy - nadmienia rzecznik prasowy.

Bartosz Posłuszny

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
dzk
dzk 22.02.2020, 22:07
brawo bardzo potrzebna inwestycja oby sie powiodla

Pozostałe