Nadleśnictwo Kolbuszowa walczy z suszą budując zbiorniki. Sprawdź jakie i gdzie [FOTO] 

  • 28.02.2020, 11:55
  • opr.bp

Podziel się:

Oceń:

Nadleśnictwo Kolbuszowa walczy z suszą budując zbiorniki. Sprawdź jakie i gdzie [FOTO] Fot. Kamil Krupa Zbiornik retencyjny w Lipnicy.
Woda jest niezbędna do życia każdemu organizmowi żywemu. Bez niej również żaden ekosystem, w tym oczywiście las, nie jest w stanie istnieć. Faktem jest niestety pogłębiający się problem z jej brakiem w środowisku przyrodniczym.

Nadleśnictwo Kolbuszowa w ramach pierwszej perspektywy (lata 2007-2013) w ramach projektu wykonało w latach 2010-2012 dwa zbiorniki retencyjne o łącznej pojemności 16 000 m3 wody, powierzchni lustra wody wynoszącej ponad 2 ha, zlokalizowane w Lipnicy, zasilane przez ciek naturalny „Olszówka”. W ramach drugiej perspektywy (lata 2014-2020) Nadleśnictwo Kolbuszowa, w 2019 roku, wybudowało zbiornik retencyjny w Nowej Wsi. Pojemność tego zbiornika wynosi ponad 18 000 m3 wody, powierzchnia lustra wody wynosi niespełna 1,5 ha, zasilany jest z cieków wodnych. Zauważyć można, iż te inwestycje, mimo niedługiego upływu czasu od ich zakończenia, oprócz spełniania funkcji retencyjnych oraz ochronnych, mają pozytywny wpływ zarówno na warunki siedliskowe roślinności leśnej, jak i zwiększenie różnorodności biologicznej fauny żyjącej w środowisku leśnym.

Braki wody da się odczuć poprzez obserwację (niewielkie opady śniegu w zimie, wysokie temperatury oraz małe opady deszczu w okresie letnim), potwierdzają to również dane statystyczne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, które pokazują, iż w czasie ostatniej dekady (lata 2010-2019) średnia roczna suma opadów jest o ponad 50 mm niższa
od sumy opadów w latach 1990-1999 oraz o ponad 100 mm niższa od sumy opadów w latach 2000-2009. Na podstawie powyższych danych można więc zauważyć stały trend zwiększającego się deficytu wody w Polsce - mówi Jarosław Janosik, przedstawiciel Nadleśnictwa Kolbuszowa.

opr.bp

Zdjęcia (4)

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
RobolwcZk
RobolwcZk 29.02.2020, 21:47
Warto byłoby je jakoś oznaczyć, postawić znaki dojazdowe z asfaltowych dróg. Przyjdzie lato, zaczną się ludzie topić a służby będą błądzić.
@@@
@@@ 02.03.2020, 07:49
Ta woda jest dla zwierząt nie dla ludzi. Ponadto uważam, że im mniej osób tam dotrze tym dla lasu lepiej. Ludzie są w stanie zadeptać wszystko. Dojście bardzo proste, a że dalej od wytyczonej ścieżki Białkówka to lepiej.

Pozostałe