Gmina Cmolas szuka oszczędności. Będzie wymieniać oświetlenie  

  • 03.03.2020, 19:21 (aktualizacja 03.03.2020, 19:46)
  • Bartosz Posłuszny

Podziel się:

Oceń:

Gmina Cmolas szuka oszczędności. Będzie wymieniać oświetlenie Fot. B.Posłuszny Na terenie gminy Cmolas na oświetleniu ulicznym zamontowanych jest 519 lamp sodowych i 96 lamp ledowych. Od maja 2019 roku lampy oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy świecą się wieczorem, od zmierzchu do godziny 23.30 oraz rano, od 5 do świtu.
Cmolaski urząd planuje wymienić całe oświetlenie uliczne na ledowe. Miałoby to przynieść oszczędności i niższe rachunki za zużycie energii. Ile gmina wydała w zeszłym roku na oświetlenie?

Koszty zużycia energii elektrycznej i konserwacji 519 lamp znajdujących się na terenie całej gminy Cmolas w 2019 roku wyniosły ponad 190 tysięcy złotych. W porównaniu do roku ubiegłego kwota ta wzrosła o 11 738,56 zł. 

Te niespełna 12 tys. zł to dodatkowe koszty energii, które wynikają z wydłużenia czasu świecenia lamp ulicznych - od maja ubiegłego roku o pół godziny w godzinach wieczornych. Wzrost kosztów spowodowany jest również powstaniem czterech nowych odcinków oświetlenia na terenie gminy.

Siedem lamp pojawiło się na Pańskich Polach w Cmolasie. Kosztowały one ponad 26 tys. zł. Kolejny odcinek, gdzie zamontowano oświetlenie, to droga gminna Osiedle za Bankiem w Cmolasie. Osiem nowych lamp kosztowało ponad 44 tys. zł. Przy drodze powiatowej relacji Cmolas-Jagodnik powstało pięć lamp ledowych za 26 tys. zł.  Gmina postanowiła zainwestować także w Trzęsówce, gdzie zawieszono trzy lampy ledowe, które kosztowały około 11 tys. zł.

Podwyżki prądu

Jak zaznaczył Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, w niektórych miejscowościach wydłużenie czasu świecenia o pół godziny, czyli do 23.30, traci sens. 

- Niektóre miejscowości są rozrzucone i zasadność tego wydłużenia jest żadna - mówił włodarz. Wyjaśnił on również, że gmina w 2020 roku chce zamontować około 50 dodatkowych lamp. Jak się jednak okazuje, koszty zużycia prądu znów wzrosną, ponieważ ceny poszły w górę. - Jeżeli prąd drożeje o 50 proc., to w budżecie robi się sytuacja bardzo krucha. W związku z tym trzeba zawsze po gospodarsku podchodzić - podkreślał szef cmolaskiej gminy. Dodał również, że wydłużenie czasu świecenia się latarni ulicznych nie jest konieczne w całej gminie.

Bartosz Posłuszny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe