Kuria diecezjalna o koronawirusie. Są zalecenia dla wiernych

  • 12.03.2020, 09:16 (aktualizacja 12.03.2020, 12:27)
  • js

Podziel się:

Oceń:

Kuria diecezjalna o koronawirusie. Są zalecenia dla wiernych Fot. Archiwum
W związku z ogłoszonym zagrożeniem koronawirusem Kuria Diecezjalna w Rzeszowie wczoraj (11 marca) przekazała duszpasterzom i wiernym pewne wytyczne.

Ksiądz Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, w kilku punktach przedstawił zalecenia kurii.

W komunikacje duchowny poinformował m.in. o tym, że w diecezji nie przewiduje się zamykania świątyń ani odwoływania mszy świętych, nabożeństw i rekolekcji parafialnych czy pogrzebów. Normalnie będą też działać instytucje diecezjalne – kuria i sąd biskupi.

Zgodnie z zaleceniami, osoby starsze, chore oraz mające z różnych przyczyn osłabioną odporność organizmu, powinny zachować szczególną ostrożność i bez potrzeby nie narażać swojego zdrowia na niebezpieczeństwo. Kanclerz kurii zachęca te osoby do pozostania w domach i śledzenia transmisji mszy świętych np. w radiu. 

Duchowni apelują o przestrzeganie podstawowych zasad higieny podczas nabożeństw. Podnoszą również kwestię przyjmowania komunii świętej. 

- Zachęcamy do podtrzymywania zwyczaju przyjmowania komunii świętej do ust. Jeżeli jednak wierni z obawy przed zarażeniem będą chcieli przyjąć komunię świętą na rękę należy jej udzielić w takiej formie. W takim przypadku proszę, aby wiernych pouczyć, że Komunię należy przyjmować na lewą dłoń podtrzymywaną przez prawą, a następnie, stojąc przed kapłanem, prawą ręką włożyć Komunię świętą do ust – w żadnym wypadku nie wolno odchodzić z Hostią na dłoni od ołtarza - pisze ks. Steczkowski. 

js

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Grażyna
Grażyna 12.03.2020, 13:09
Msze powinny być odwołane! Wirus rozprzestrzenia się na odległość około 4,5 metra! Może utrzymać się na powierzchni nawet kilka godzin. Jak to się ma do zgromadzeń w kościele liczących często więcej niż 300-400 osób? Przecież wystarczy że jeden zarażony ksiądz będzie rozdawał komunię (nawet na ręce). BRAK LOGICZNEGO MYŚLENIA
Kolega
Kolega 12.03.2020, 16:35
Jak to ma się do wiary? Przecież kościół jest domem Boga i przez prawdziwą modlitwę powinien czuć się bezpieczny. A odwołując się do komentarza wyżej to myślę że ludzi z takim myśleniem powinno się, a nawet trzeba zamykać w izolacji. Cieplutko pozdrawiam
Grażyna
Grażyna 13.03.2020, 12:28
Czyli według Kolegi nie mamy się czym przejmować? I bycie przez około godzinę w miejscu gdzie przebywa kilkaset osób jest jak najbardziej okej? Nie czytałam żadnych badań aby wiara była szczepionką w obecnej pandemii. Z całym szacunkiem do osób wierzących.
Rozwazny
Rozwazny 12.03.2020, 12:56
Księża jak zwykle nieomylni. A ja do kościoła nie pójdę ani dzieci nie poślę.

Pozostałe