KOLBUSZOWA. Milionowa inwestycja w skansenie

  • 24.03.2020, 09:55
  • js

Podziel się:

Oceń:

KOLBUSZOWA. Milionowa inwestycja w skansenie Fot. Archiwum MKL Nowe budynki mają stanąć w sąsiedztwie kościoła.
Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej ma w planie budowę założenia plebańskiego. Inwestycja pochłonie ponad 1,5 mln złotych. Budynki mają stanąć niedaleko kościoła z Rzochowa.

W połowie lutego ogłoszony został przetarg na zestawienie trzech budynków do stanu surowego w Parku Etnograficzny w Kolbuszowej: stajni z Bud Łańcuckich, domu parafialnego z Książnic oraz plebanii z Ostrów Tuszowskich. To jedno duże zadanie zostało podzielone na trzy części. Prace mają zostać wykonane do 4 grudnia tego roku. 

Stajnia z Bud Łańcuckich ma mieć ponad 140 mkw. powierzchni. Powstanie przy niej ustęp i gnojownik. W stajni mają zostać wydzielone: zagroda dla dwóch koni i dwóch krów oraz chlewik dla cieląt (2 szt.), świń (2 szt.), maciory z prosiakami i owiec. Wygospodarowane ma tam być również pomieszczenie na paszę (paszarnia). Będzie to budynek murowany, otynkowany, pokryty dachówką ceramiczną. 

W niedalekim sąsiedztwie ma stanąć dom parafialny z Książnic o pow. prawie 160 mkw. Obiekt składać się będzie z mieszkania organisty (pokój, kuchnia i sień), sali ekspozycyjno-edukacyjnej oraz kasy Stefczyka. Będzie to budynek drewniany.

 Na tym nie koniec. Do grudnia ma zostać zestawiona w skansenie również plebania z Ostrów Tuszowskich. Zakres prac obejmuje m.in. wykonanie drewnianych ścian parteru, kominów, stropów, posadzek betonowych, restauracja ganku frontowego oraz konstrukcji dachowej wraz z pokryciem dachówką. Budynek będzie miał powierzchnię 260 mkw. Znajdzie się tam weranda, korytarz, łazienka, kuchnia, jadalna, pięć pokoi, sień i przedsionek. 

 Planowane obiekty są częścią założenie, które ma powstać w kolbuszowskim skansenie. Ma on obejmować w sumie: dwór z Brzezin, plebanię z Ostrów Tuszowskich, spichlerz z Boguchwały, stodołę z Majdanu Królewskiego, dom parafialny z Książnic, budynek gospodarczy z Książnic, wikarówkę z Góry Ropczyckiej, ustęp oraz dwie studnie kopane.

js

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe