77 lat temu zginął bohater z Kolbuszowej  

  • 30.03.2020, 12:14 (aktualizacja 30.03.2020, 12:53)
  • js

Podziel się:

Oceń:

77 lat temu zginął bohater z Kolbuszowej Fot. Wikipedia/domena publiczna Jan Bytnar ps. Rudy
30 marca 1943 roku, w wyniku ran odniesionych podczas przesłuchań, zmarł Janek Bytnar. Bohater Szarych Szeregów pochodził z Kolbuszowej.

Jan Bytnar, pseudonim "Rudy", "Krokodyl", "Czarny", "Janek", urodził się w Kolbuszowej, w domu rodzinnym swojej matki, Zdzisławy z domu Rechul. Tak pierwsze chwile po narodzinach syna zapamiętała jego matka:

"6 maja 1921 roku, w samo południe, kiedy sygnaturka kościelna oddzwoniła na Anioł Pański, urodziłam syna w domu moich rodziców, przy ulicy Nowe Miasto nr 10 w Kolbuszowej. Przyszedł na świat cichutki, słabiutki tak, że położna musiała go klapsem do życia pobudzić, by krzykiem zaanonsował swe przyjście na świat (...) Miał już dwa dni, kiedy przyjechał ojciec z Niekłania. Uroczysty to był dzień, bo syn przyszedł jako wspaniały prezent imieninowy. Ojcu było na imię Stanisław i obchodził swe imieniny 8 maja, więc radości było wiele"

[Przytoczone fragmenty pochodzą z rękopisu "Materiały do biogramu harcmistrza Jana Bytnara" Zdzisławy Bytnar, zachowana oryginalna pisownia]

Wczesne dzieciństwo Janek Bytnar spędził we wsi Niekłań Wielki. W 1926 r. rodzina Bytnarów przeprowadziła się do Piastowa, gdzie Janek rozpoczął naukę w szkole podstawowej. Naukę w czwartej klasie rozpoczął w szkole podstawowej w Warszawie. Dzięki bardzo dobrym wynikom w nauce i zdaniu trudnych egzaminów wstępnych dostał się do elitarnego Gimnazjum im. Stefana Batorego
 

 

 

js

Zdjęcia (1)


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Gość
Gość 31.03.2020, 09:50
Szkoda bohatera pozdrowienia dla rodziny.
Kolbuszowianki na obczyznie
Kolbuszowianki na obczyznie 30.03.2020, 20:45
Chwała bohaterom

Pozostałe