Kolbuszowscy ratownicy o nowej karetce

  • 23.04.2020, 11:02 (aktualizacja 23.04.2020, 11:08)
  • Anna Pocałuń

Podziel się:

Oceń:

Kolbuszowscy ratownicy o nowej karetce Fot. Ratownictwo Medyczne Kolbuszowa - Karetka sama w sobie nie jest niczym nadzwyczajnym, najważniejsi są ludzie i sprzęt, jaki mają do dyspozycji, aby móc w jak najlepszym zakresie ratować zdrowie i życie mieszkańców naszego powiatu - wyjaśnia Damian Marut, ratownik medyczny z Kolbuszowej.
W czwartek (16 kwietnia) Zespół Ratownictwa Medycznego z Kolbuszowej otrzymał nowy ambulans. Karetka zastąpi wysłużonego, kilkuletniego już peugeota.

Ambulans wraz z wyposażeniem zakupiony został w ramach rządowego "Programu wymiany ambulansów". Na jego zakup Szpital Powiatowy w Kolbuszowej otrzymał 400 tys. zł. - Wymiana ambulansu z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa zespołów ratownictwa medycznego oraz zapewnienia bezawaryjnej ciągłości świadczonych usług - podkreśla Zbigniew Strzelczyk, dyrektor SP ZOZ w Kolbuszowej.

Umowa o dofinansowaniu pojazdu podpisana została 3 września ubiegłego roku w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej.

Jedna z nielicznych

Długo oczekiwana karetka (marki Renault Master), na potrzeby zespołów ratownictwa medycznego, do Kolbuszowej dotarła w połowie kwietnia. 

 - Ambulans sam w sobie nie jest niczym nadzwyczajnym. Najważniejsi są ludzie i sprzęt, jaki mają do dyspozycji, aby móc w jak najlepszym zakresie ratować zdrowie i życie mieszkańców naszego powiatu - mówi Damian Marut, kierownik Ratownictwa Medycznego w Kolbuszowej. 

Na wyposażeniu karetki znalazł się aparat do wykonywania USG u pacjentów w stanie zagrożenia życia. Dzięki temu urządzeniu ratownicy medyczni, po zdobyciu odpowiednich umiejętności i certyfikatów, będą mogli w sposób nieinwazyjny trafniej i szybciej postawić właściwą diagnozę, a także podjąć odpowiednią interwencję medyczną już na miejscu zdarzenia, następnie przetransportować pacjenta do odpowiedniego wysokospecjalistycznego szpitala.

W elitarnym gronie

- Tego typu urządzenie niewątpliwie jest przyszłością w ratownictwie medycznym. W całej Polsce tylko kilkadziesiąt zespołów ratownictwa medycznego może pochwalić się takim sprzętem. Na Podkarpaciu wchodzimy do małej grupy kilku karetek, które mogą wykonać USG na miejscu zdarzenia - podkreśla Marut. 

Urządzenie składa się z tabletu o wielkości 10", dwóch głowic oraz niezbędnego okablowania. Kolejnym ważnym elementem, który "wszedł" do karetek, jest sprzęt umożliwiający wykonanie wkłuć doszpikowych u pacjentów pediatrycznych o wadze już od 3 kg. Wkłucie doszpikowe jest alternatywą metodą dostępu donaczyniowego w zagrożeniu życia, wówczas gdy założenie wkłucia dożylnego (wenflonu) z jakiegoś powodu jest niemożliwe do wykonania. 

Na wyposażeniu są także opatrunki hemostatyczne, które mówiąc w skrócie, przyspieszają krzepnięcie krwi przy masywnych krwawieniach. 

- TABOR RATOWNIKÓW -
Ratownicy do dyspozycji mają dwa samochody marki Renault Master, dwa Mercedesy Sprintery i Peugeot Boxer.
- 80 MILIONÓW -

Ogólnopolski "Program wymiany ambulansów" to inicjatywa realizowana przez Ministerstwo Zdrowia. Jego budżet wyniósł prawie 80 mln zł. W ramach programu, do stacji pogotowia ratunkowego w całym kraju, planowano zakupić 200 nowoczesnych karetek. W naszym regionie wymienionych miało zostać 12 karetek.

Anna Pocałuń

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
syz
syz 23.04.2020, 18:02
brawo tak powinno byc,a nie na wszystko się żałuje

Pozostałe