Nie będzie informacji o stanie emerytury. Dlaczego?

  • 22.05.2020, 10:54
  • jt

Podziel się:

Oceń:

Nie będzie informacji o stanie emerytury. Dlaczego? Fot.Pixabay Od tego roku ZUS nie będzie już wysyłał informacji o stanie naszego konta emerytalnego i prognozowanej wysokości przyszłej emerytury.
Do tej pory raz do roku ZUS informował wszystkich Polaków o kapitale zebranym na przyszłą emeryturę i prognozowanej wysokości tej emerytury. Były to bardzo przydatne informacje. W ramach oszczędności rząd wpisał do „tarczy antykryzysowej 3.0” zapis zwalniający ZUS z tego obowiązku.

W 2019 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał 18,5 mln listów z informacją emerytalna, co go kosztowało 24,89 mln zł. Podobne wydatki ZUS musiał ponosić także we wcześniejszych latach

Teraz zgodnie z zapisami „tarczy antykryzysowej 3.0” ma to się zmienić. Procesu przekazywania klientom informacji o stanie konta ubezpieczonego ma się odbywać w formie elektronicznej. W praktyce oznacza to, że ZUS będzie przekazywał informacje ubezpieczonym, którzy w systemie teleinformatycznym ZUS utworzyli profil informacyjny (w 2019 roku na 21 mln ubezpieczonych, profil informacyjny posiadało jedynie 2,7 mln)

Pozostawiono jednak furtkę, można będzie otrzymać informacje w formie papierowej, ale tylko wtedy kiedy złożymy w tej sprawie odpowiedni wniosek.

Jak szacuje rząd, dzięki wprowadzonej zmianie w budżecie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zostanie około 20 mln zł.

jt

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe