Karkut: Budowa parkingu na działce przy rondzie budzi duże kontrowersje i jest kosztowna

  • 15.07.2020, 15:35
  • Anna Pocałuń

Podziel się:

Oceń:

Karkut: Budowa parkingu na działce przy rondzie budzi duże kontrowersje i jest kosztowna Fot. A.Pocałuń Nie można powiedzieć, że na ul. Kolejowej miejsca parkingowe potrzebne są tylko rano i popołudniem, kiedy rodzice i opiekunowie odbierają dzieci z przedszkola. Znajdujący się tam oddział nefrologii i dializoterapii nie posiada zasobnego parkingu, który mógłby zaspokoić potrzeby pacjentów.
- Od dawna mówię i piszę o ul. Kolejowej. Z odpowiedzi, jakie dostaję, nie jestem zadowolony, więc szukamy innych rozwiązań. Budowa parkingu na działce przy rondzie budzi duże kontrowersje i jest kosztowna. Może więc coś takiego? - zastanawia się radny Michał Karkut.

Samorządowiec z Kolbuszowej Górnej zwrócił się z prośbą o dokonanie analizy co do możliwości budowy miejsc parkingowych wzdłuż budynku Środowiskowego Domu Samopomocy w Kolbuszowej - od strony ul. Rzeszowskiej. Swoją interpelację skierował do Jana Zuby, burmistrza Kolbuszowej. 

- Od dawna jest nam znany problem związany z brakiem miejsc postojowych przy Przedszkolu nr 3 oraz Oddziale Nefrologii i Dializoterapii mieszczącym się przy ul. Kolejowej - podkreślił w swoim piśmie Karkut.

Jest miejsce

Samorządowiec zauważa, że trudność z budową parkingu przy tej ulicy oraz ryzyko związane z ewentualnym podniesieniem gruntu i budową parkingu na działce gminnej w okolicy runda J.K. Lubomirskiego zmusza radnych do szukania innych rozwiązań. 

- W związku z powyższym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być budowa miejsc postojowych pomiędzy ulicą Rzeszowska a budynkiem ŚDS - podsuwa pomysł Karkut. 

Jak dodaje, z całą pewnością szerokość pasa drogowego w tym miejscu jest na tyle duża, że budowa dodatkowego pasa jednokierunkowego miejsc postojowych jest możliwa. Nie wpłynie też negatywnie na poziom bezpieczeństwa uczestników ruchu na drodze krajowej nr 9. 

- Należy zaznaczyć, że możliwe są dwa warianty wjazdu na ten ewentualny parking. Możliwy jest zarówno wjazd z ulicy  Rzeszowskiej z wyjazdem na ulicę Kolejową, jak i wariant odwrotny, z wjazdem od ulicy kolejowej i wyjazdem na ulicę Rzeszowska - podsumował radny Michał Karkut. 

Wniosek mieszkańców

O budowę parkingu przy przedszkolu i kolbuszowskiej "Nerce" od lat zabiegają mieszkańcy. Temat ten trafił na ubiegłoroczne grudniowe posiedzenie Rady Miejskiej w Kolbuszowej. Rodzice i opiekunowie dzieci uczęszczających do Publicznego Przedszkola nr 3 w Kolbuszowej złożyli wniosek o podjęcie działań zmierzających do budowy zatok postojowych oraz parkingu w rejonie ul. Kolejowej.

- Wniosek motywujemy troską o bezpieczeństwo naszych dzieci i wszystkich uczestników ruchu drogowego w tym rejonie miasta - argumentowali autorzy petycji. 

Jak podkreślali rodzice, obecna sytuacja prowadzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń, które należy wyeliminować, aby nie doprowadzić do tragedii. Petycja ta została skierowana do komisji skarg, wniosków i petycji. Radni uznali, że ich argumenty są słuszne. - Ze względu na niewielką liczbę miejsc postojowych i parkingowych większość rodziców i opiekunów przedszkolaków zatrzymuje samochody bezpośrednio na ulicy - uzasadniali członkowie komisji.

 

Apel radnego 

Temat ten trafił również na sesję, gdzie rada miejska także uznała prośbę autorów petycji za zasadną. Radny Józef Fryc, zabierając głos na temat budowy zatok postojowych i parkingu, podkreślił wówczas, że przegłosowanie wniosku przez radnych nie będzie problemem, zaczyna się on jednak w momencie, kiedy na tę inwestycję trzeba będzie znaleźć pieniądze w budżecie na 2020 rok.

Radny prosił o wsparcie tej inicjatywy. - Proszę także burmistrza o wymyślenie jakiegoś sposobu, w tym trudnym roku budżetowym, aby ta inwestycja miała przynajmniej swój początek - mówił na grudniowej sesji radny Fryc.

Od tamtej pory mieszkańcy czekają na pierwsze kroki samorządowców w realizacji ich prośby i doczekać się nie mogą.

Anna Pocałuń

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Chory na nerki
Chory na nerki 16.07.2020, 11:05
Jeżdżę na dializy i nie mam gdzie zostawić auta, bo w tym czasie rodzice przyjeżdżaja po swoje dzieci i jest wszędzie zastawione, a po dializach nie mam siły iść daleko do parkingu.

Pozostałe