Reklama

Reklama

Budowa chodnika i remont drogi w gminie Dzikowiec. Milionowe inwestycje

Opublikowano: 28 września 2019 07:30
Autor: Bartosz Posłuszny

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Dwie drogi na terenie gminy Dzikowiec nie otrzymały dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych. Dzikowiecki urząd znalazł się na liście rezerwowej, ale na jednym z ostatnich miejsc. Powstać mają za to dwie duże inwestycje, które realizuje powiat.

Reklama

Obie drogi gminne leżą w Wilczej Woli. Pierwszy z traktów to odcinek o długości ponad 1,2 km. Koszt remontu drogi wyniósłby ponad 420 tys. zł, natomiast pomoc z funduszu miałaby wynosić 70 procent ceny, czyli ponad 320 tys. zł. 

Druga z dróg również biegnie przez tę miejscowość. Na remont ponad 1,5 km traktu Spie Gwoździec przeznaczonych miało być ponad 620 tys. zł, z czego 439 tys. miało pochodzić z dofinansowania z zewnątrz. Do remontów póki co jednak nie dojdzie. Jak informuje Józef Tęcza, wójt gminy Dzikowiec, wnioski urzędu znalazły się na liście rezerwowej. 

To nie koniec 

Jak dodał włodarz Dzikowca, lista rezerwowa nie świadczy o tym, że gmina nie otrzyma dofinansowania na remont dróg. Wójt Tęcza nadmienił, że gmina spróbuje się przygotować do tego, aby w tym roku zrobić przynajmniej jeden z traktów w Wilczej Woli. Podkreślił również w rozmowie z nami, że jest to trudny temat, a wszystko będzie wiadome po tzw. oszczędnościach poprzetargowych. Czyli po tym, ile pieniędzy zostanie z innych zrealizowanych inwestycji w województwie. 

Wójt informował, że mimo listy rezerwowej gmina będzie się starać, aby do remontu doszło. Józef Tęcza był już w tej sprawie w urzędzie wojewódzkim. Na chwilę obecną jednak jeszcze nic nie wiadomo. 

Powiat się załapał 

Powiat kolbuszowski również złożył kilka wniosków z prośbą o dofinansowanie inwestycji. Otrzymał pieniądze na dwie inwestycje w gminie Dzikowiec. Pierwszą z nich jest budowa chodnika dla pieszych w Dzikowcu. Jak informuje Eugeniusz Szczebiwilk, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Kolbuszowej, trakt to odcinek chodnika od granicy Mechowca w stronę Dzikowca, na długości około 800 metrów.

Wartość całego przedsięwzięcia ma wynieść 1 mln 250 tys zł. Dofinansowanie w 80 proc, czyli milion złotych, pochodzi z Funduszu Dróg Samorządowych.   

Drugim z zaakceptowanych wniosków jest poprawa infrastruktury drogowej poprzez remont drogi powiatowej w miejscowościach Mechowiec-Płazówka. Jak mówi dyrektor Szczebiwilk, remontowany odcinek ma mieć długość około dwóch kilometrów, od skrzyżowania w Mechowcu w stronę Płazówki. Remont polegać będzie na położeniu nowej warstwy asfaltu. Do przetargu zgłosiło się 7 oferentów. Szef zarządu dróg nadmienił, że powiat znalazł już wykonawcę. 

Szacunkowa wartość tego zadania to 1,4 mln zł. Kolbuszowski magistrat otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad miliona zł. Wszystkie inwestycję mają być zrealizowane jeszcze w tym roku. 

Milionowe dofinansowania 

Jak informuje urząd wojewódzki, na listach podstawowych znalazło się 139 zadań gminnych o wartości dofinansowania 120 mln zł oraz 62 zadania powiatowe o wartości dofinansowania 118 mln zł. Łącznie na zatwierdzonej przez Prezesa Rady Ministrów liście znalazło się 201 zadań na łączną kwotę dofinansowania w wysokości 238 mln zł. 

Na liście znalazły się również zadania wieloletnie z zapewnieniem finansowania w kolejnych latach w kwocie: 2020 rok – 37 mln zł, 2021 rok – 18 mln zł, 2022 rok – 12 mln zł. 

W chwili obecnej dzięki dofinansowaniu z pieniędzy pochodzących z funduszu, realizowanych jest już 60 zadań gminnych i powiatowych w całym województwie, o łącznej kwocie dofinansowania ponad 74 mln zł. 

 Jak pisze urząd wojewódzki, długość dróg lokalnych planowanych do przebudowy lub remontu wynosi 355 km. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.