Reklama

Reklama

Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie realizuje kampanię pn. "Pracuję legalnie!"

Opublikowano: 15 października 2019 07:16
Autor: .

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Jest ona kierowana do pracodawców i pracowników polskich oraz obywateli państw spoza UE, a w szczególności obywateli Ukrainy, pracujący lub planujący zatrudnienie na terenie RP.

Reklama

Jej celem jest m.in. propagowanie wyboru pracy legalnej w miejsce zatrudnienia w "szarej strefie" i pracy nielegalnej czy uświadomienie pracującym zagrożeń wypływających z wykonywania pracy nierejestrowanej lub deklarowanej fałszywie. Ma ona również za zadanie informowanie o formach i możliwościach skorzystania z pomocy merytorycznej Państwowej Inspekcji Pracy przy eliminowaniu nieprawidłowości. 

W 2018 roku w województwie podkarpackim przeprowadzono 233 kontrole legalności zatrudnienia, innej pracy zarobkowej oraz wykonywania pracy przez cudzoziemców. Kontrolami objęto 927 cudzoziemców.

W 2018 r. odnotowaliśmy przy tym wzrost liczby pracujących cudzoziemców (aż o 1,2 tys. – 92 proc.). Wzrost liczby cudzoziemców, wynika z determinacji pracodawców, by zyskać pracowników. Nie bez znaczenia jest również położenie województwa przy granicy z Ukrainą i bliskość domów rodzinnych pracowników cudzoziemców. Stąd też problematyka legalności zatrudnienia obywateli naszego kraju i coraz liczniejszej grupy cudzoziemców stanowi  obszar troski  OIP w Rzeszowie.

Ujawniono nielegalne powierzenie pracy zarobkowej 80 cudzoziemcom tj. 75 obywatelom Ukrainy, 3 obywatelom Białorusi, jednemu obywatelowi Rosji i jednemu obywatelowi Azerbejdżanu. 

Wzrost zatrudnienia cudzoziemców w województwie podkarpackim nie skutkował - po raz pierwszy od 10 lat - wzrostem liczby cudzoziemców pracujących nielegalnie. W latach ubiegłych cudzoziemców zatrudniano głównie do prostych prac fizycznych i sezonowych, za wynagrodzeniem niższym niż to, które przedsiębiorcy musieliby zaoferować obywatelom polskim. 

Natomiast w 2018 roku zauważalny jest wzrost w zatrudnieniu pracowników wykwalifikowanych – specjalistów pracujących za wynagrodzeniem znacznie przewyższającym stawkę minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Barbara Czarnek,Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie


Masz pytanie? Zadzwoń

W czwartek (17 października) ekspert z PIP będzie odpowiadał na pytania naszych Czytelników między godz. 10 a 11.30.
Numer telefonu, pod który należy zadzwonić: 532 418 986 (numer udostępniony jest wyłącznie na potrzeby dyżuru).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.