Reklama

Reklama

Ośrodek w opłakanym stanie. Co dalej?

Opublikowano: 26 października 2020 08:24
Autor: bp

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Wiejski Ośrodek Zdrowia w Mazurach jest w opłakanym stanie. Gmina chce przestać dzierżawić budynek za darmo. Pieniądze z wynajmu miałyby pójść na remont.

Reklama

Sprawa ośrodka w Mazurach pojawiła się na ostatnim zebraniu wiejskim. Do Jana Adamczyka, sołtysa Mazurów, wpłynęło pismo z Urzędu Gminy w Raniżowie w sprawie zawarcia bezpłatnej umowy użyczenia części leczniczej budynku Wiejskiego Ośrodka Zdrowia w Mazurach. Jak czytamy w protokole z zebrania wiejskiego, Władysław Grądziel, wójt gminy, zwrócił się z prośbą do sołtysa o zaopiniowanie i podjęcie stosownej uchwały przez radę sołecką i zebranie wiejskie. Ponadto mieszkańcy mieli wyrazić swoją opinię i podjąć stosowną uchwałę, aby ośrodek zdrowia nie był dzierżawiony za darmo, ale za 10 tysięcy złotych rocznie.


Czytaj także: Biogazownie w Dzikowcu. Zobacz zdjęcia z budowy


Remont za dzierżawę

Kwota za dzierżawę budynku miałaby zostać przeznaczona w przyszłości na remonty placówki, która, jak się okazuje, jest w opłakanym stanie.

Propozycją mieszkańców obecnych na spotkaniu było podzielenie budynki i udostępnienie części leczniczej do wydzierżawienia. Mieszkańcy obawiali się jednak, że w momencie wydzierżawienia odpłatnie tej części budynku Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Kolbuszowej, dyrektor SP ZOZ odmówi dalszej współpracy i stracą oni lekarza rodzinnego. Maria Zawada, radna powiatowa, zaznaczyła, że w przypadku, gdy część budynku zostanie wydzierżawiona odpłatnie, to ZOZ nie będzie zainteresowany finansowanie remontu budynku, ale też nie będzie miał prawnej możliwości wykonania remontu, ponieważ właścicielem budynku jest gmina. Jedynie gmina może być inwestorem. Sołtys wsi poprosił wójta o przeprowadzenie negocjacji dotyczącej dzierżawy budynku, tak by nie utracić usług medycznych dla mieszkańców.


Zobacz również: Co z mszami na cmentarzach? Parafie z naszego powiatu informują


W opłakanym stanie

W sprawie odpłatnej dzierżawy Wiejskiego Ośrodka Zdrowia w Mazurach skontaktowaliśmy się z Janem Adamczykiem, sołtysem wsi. Nasz rozmówca podkreślił, że mieszkańcy, i on sam, mogą przedstawić gminie jedynie swoje stanowisko w tej sprawie oraz wydać opinię. Jednak ostateczna decyzja co do odpłatnego wynajmu budynku należy do gminy. 

Sołtys Adamczyk zaznaczył, że aktualnie budynek ten jest w opłakanym stanie i nie był remontowany od wielu lat. Gospodarz wsi dodał również, że zebranie wiejskie podjęło decyzję, żeby ośrodek funkcjonował i żeby wydzierżawić go na kolejne 10 lat. Jan Adamczyk podkreślił jednocześnie, że to, czy gmina wydzierżawi go za darmo, czy za 10 tys., czy za symboliczną złotówkę, to już nie jest decyzja mieszkańców.

Mało na remont

Sołtys Adamczyk uważa, że za 10 tysięcy zł rocznie nie można zrobić dużego remontu. Nasz rozmówca dodaje, że w ośrodku ubywa pacjentów, bo coraz częściej mieszkańcy zapisują się do innego ośrodka niż w Mazurach. Uciekają oni do Raniżowa czy Sokołowa. Sołtys Mazurów uważa, że najpilniejszą inwestycją w ośrodku byłoby przerobienie centralnego ogrzewania czy też remont instalacji wodnej. Podkreśla on również, że cały czas radni wsi, jak i on sam, postulują o remont budynku.

Sołtys Adamczyk wspomina, że jakiś czas temu pojawiła się firma, która miała zrobić kosztorys i dokumentację na remont ośrodka. Cena wówczas okazała bardzo wysoka. Dodaje on również, że pieniądze z funduszu sołeckiego nie są duże, a potrzeb we wsi jest wiele.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • miesiąc temu | ocena +1 / -0

    Po co zmieniac

    Ogrzewanie jest dobre , zawsze jest cieplo. Palacze tez sa ,,dobrzy''...