Reklama

Reklama

Życie przodków od kuchni

Opublikowano: 21 lipca 2016 05:36
Autor: Lidia Grabiec

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Stowarzyszenie Inkubator Inicjatyw Passa z Przedborza przygotował dla uczniów ciekawą podróż do czasów naszych przodków. Grupa 25 dzieci z Przedborza, Huty Przedborskiej i Leszcz podczas wakacji poznaje m.in. kuchnię, obrzędy i mowę swoich dziadków.

Reklama

W ramach projektu „Makagigi, nakaslyk, skudlać – czy dzisiejszy nastolatek odnalazłby się w czasach naszych ojców” odbyły się już warsztaty lokalnej gwary oraz kuchni tradycyjnej. Z dawną mową uczestników zajęć zapoznali miejscowi gawędziarze – Emilia Opiela i Feliks Olszowy. Pani Emilia w ciekawy i barwny sposób opowiedziała o życiu ludzi na wsi w dawnych czasach, ich zwyczajach, sposobach spędzania wolnego czasu. Wyrecytowała też wiersze i zaśpiewała przyśpiewki, które zapamiętała jeszcze z czasów swojego dzieciństwa. Pan Feliks przytoczył legendę o przydrożnej kapliczce i opowiadanie o kolędzie z 1900 roku. Obie opowieści były mówione gwarą i dzieci mogły notować niezrozumiałe zwroty, które następnie były przez objaśniane przez prowadzących.

Początkiem lipca z kolei zakończył się cykl warsztatów tradycyjnej kuchni lokalnej prowadzony przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Huty Przedborskiej. W ramach zajęć dzieci odwiedziły gospodarstwo pani Heleny Saramy, która na swoim podwórku posiada specjalny piec opalany drewnem do wypieku chleba tradycyjną metodą na trzonie. Oprócz bochenka z pieca wyszły też robione przez uczestników bułeczki drożdżowe, rogaliki z marmoladą różaną oraz podpłomyki z malinami i jagodami. Na kolejnych zajęciach uczestnicy nauczyli się robić pożywne racuchy twarogowe, zupę owocową, proziaki oraz kapustę ziemniaczaną. Cykl zajęć kulinarnych zakończyła produkcja pierogów z jagodami.

Realizacja projektu potrwa do 1 września. Na uczestników czekają jeszcze m.in. Warsztaty medycyny ludowej, rękodzieła ludowego, zajęcia plastyczne oraz kilka wyjazdów rekreacyjno- turystyczno-edukacyjnych (np. do elektrowni wodnej w Myczkowcach czy Muzeum im. Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.