reklama

Skansen w Kolbuszowej. Pełne kalendarium imprez i warsztatów na 2024 rok [HARMONOGRAM]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: K. Ząbczyk

Skansen w Kolbuszowej. Pełne kalendarium imprez i warsztatów na 2024 rok [HARMONOGRAM] - Zdjęcie główne

Od tradycyjnych warsztatów rzemieślniczych, przez folklorystyczne festyny, aż po edukacyjne spotkania z historią - to czeka na ciebie w skansenie w Kolbuszowej w 2024 roku. | foto K. Ząbczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kalendarz imprez Nie przegap unikalnych imprez i warsztatów w skansenie w Kolbuszowej w 2024 roku! Sprawdź pełny harmonogram atrakcji, które ożywią tradycje i kulturę w sercu Podkarpacia. Od najmłodszych po seniorów – każdy znajdzie coś dla siebie.
reklama

Szukasz niepowtarzalnych doświadczeń kulturowych na Podkarpaciu? Skansen w Kolbuszowej serwuje bogaty kalendarz imprez i warsztatów na rok 2024, które zapewnią niezapomniane przeżycia dla całej rodziny. Od tradycyjnych warsztatów rzemieślniczych, przez folklorystyczne festyny, aż po edukacyjne spotkania z historią – każde wydarzenie zostało zaplanowane z myślą o odwiedzających w każdym wieku. Odkryj pełne kalendarium imprez i zapisz się na wyjątkowe wydarzenia już dziś.

WARSZTATY W SKANSENIE

Lato 2024

15 sierpnia - "Warsztaty wykonywania bukietów zielnych": Z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (tzw. Matki Boskiej Zielnej) na warsztatach będzie można stworzyć zielne bukiety, a potem uczestniczyć we mszy św. w kościele św. Marka Ewangelisty z Rzochowa i uroczystej procesji wokół świątyni.

Jesień 2024

Dokładna data nieznana - "Warsztaty ceramiczne": kolejna edycja zajęć lepienia z gliny i szkliwienia. Poprowadzi je Anna Kupczyk - artystka z Kolbuszowej, która już nie raz uczyła sztuki garncarskiej. W planie formowanie i nadawanie kształtu glinie, wypalanie w piecu, a wszystko po to, by była trwała i przygotowana do kolejnego etapu, czyli szkliwienia.

Dokładna data nieznana - "Warsztaty wykonywania ozdób ze słomy": Sztuki tej będzie nauczał doświadczony rzemieślnik i twórca ludowy. 

Zima 2024

8 grudnia - "Warsztaty bożonarodzeniowe": Pod okiem specjalistek o ogromnym doświadczeniu będzie można wykonać własnoręcznie ozdoby bożonarodzeniowe. W planach także pogawędki o zwyczajach świątecznych. Na warsztatach mile widziane są dzieci z rodzicami, dorośli oraz seniorzy.

IMPREZY W SKANSENIE

Wiosna 2024

Dokładna data nieznana - "Wiosenne „Echa i rezonanse...": Pierwszy w tym roku, wiosenny koncert odbył się w dworze z Brzezin 7 kwietnia. Kolejne są w planach. Kiedy w starym, drewnianym dworze jeszcze tętniło życie, często jego ozdobą było wspólne muzykowanie. W salonie zbierali się domownicy, rezydenci i goście. Niektórzy grali, reszta zmieniała się w zasłuchaną publiczność.

Od kwietnia do września - "Przy sobocie o robocie": Ten cykl prezentuje w fascynujący sposób tradycyjne metody pracy wykonywane w gospodarstwach wiejskich w przeszłości. Praca w gospodarstwie była obfita, zwłaszcza w czasach, kiedy wieś jeszcze nie korzystała z dobrodziejstw elektryfikacji oraz nie używała traktorów, kombajnów czy innych współczesnych maszyn rolniczych. W latach ubiegłych mieliście okazję wziąć udział w wielu pracach, takich jak kopanie ziemniaków, budowanie płotu drankowego, tłoczenie oleju metodą na ciepło, młócenie czy roszenie lnu. Co nas czeka w tegorocznej edycji?

Lato 2024

18 maja - "Noc Muzeów": Tego wieczoru do muzeum zapraszani są wszyscy miłośnicy sztuki i filmu. To już tradycja, że początkiem maja wraz z całą Polską obchodzimy wielkie święto kultury. Zapowiada się piękny wieczór, który zainaugurujemy otwarciem wystawy rzeźbiarskiej w spichlerzu z Bidzin, który od kilku lat pełni rolę skansenowskiej galerii. Dla wszystkich kinomanów przygotowaliśmy projekcję filmu. Jakiego? Niebawem się dowiecie.

Każda niedziela od czerwca do sierpnia - "Co niedzielę w zagrodzie": Między godz. 11 a 17 w skansenie odbywają się spotkania z twórcami ludowymi i kuchnią regionalną. W te letnie, ciepłe miesiące, park etnograficzny jest pełen zieleni, kwiatów i wygrzewających się w słońcu zbóż. W planach liczne pokazy m.in. wikliniarstwa, zabawkarstwa, łyżkarstwa, a także warsztaty. W szkole z Trzebosi Koła Gospodyń Wiejskich uraczą nas pysznymi, regionalnymi daniami.

2 czerwca - "26. Prezentacje Twórczości Ludowej": Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków, najważniejsze coroczne wydarzenie odbywające się w Parku Etnograficznym MKL od 1997 roku, mają na celu prezentację rzemiosł zanikających i autentycznej kultury ludowej. Tegoroczne wydarzenie skupi się na tematyce młynarstwa, ziarna i mąki. Odwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z działaniem młyna wodnego z Żołyni Dolnej oraz wiatraka z Trzęsówki, a także zobaczyć proces przygotowania ciasta na chleb w tradycyjnej chałupie z Huty Przedborskiej. Sceniczne przedstawienie obrzędów pieczenia chleba zaprezentują mieszkańcy Baranowa Sandomierskiego. Dodatkowo, podczas imprezy odbędzie się kiermasz rękodzieła i regionalnych potraw, gdzie będzie można nabyć tradycyjne produkty od członkiń Kół Gospodyń Wiejskich.

7 lipca - "Otwarcie IV Festiwalu Kultury Lasowiackiej": Jest to wyjątkowe wydarzenie, które po raz czwarty zainaugurowane zostanie w muzeum. Festiwal Kultury Lasowiackiej, organizowany przez Województwo Podkarpackie, to święto wielotematycznej kultury ludowej Lasowiaków, etnograficznej grupy zamieszkującej obszary dawnej Puszczy Sandomierskiej, teraz prawie w całości leżących w granicach województwa podkarpackiego. Festiwal obfituje w tradycję, kolory, muzykę, taniec i lokalne smakołyki.

4 sierpnia - "Koń, jaki jest...": Tej imprezy nie trzeba nikomu przedstawiać. Od wielu lat w plenerze, we współpracy z Zagrodą Jeździecką „Mustang” z Dzikowca, organizowane są różnorodne atrakcje. Głównym bohaterem wydarzenia jest koń, niegdyś niezastąpiony pomocnik na gospodarstwach. Odbędą się pokazy jeździeckie, rozgrywane będą konkursy i zabawy, a swoje umiejętności zaprezentują jeźdźcy wraz z pięknymi końmi. Nie zabraknie także stoisk z rękodziełem i przysmakami z kuchni regionalnej.

W KOŚCIELE ŚW. MARKA

Wiosna 2024

21 kwietnia - "Odpust na św. Marka": Patronem świątyni z Rzochowa jest św. Marek Ewangelista. Co roku, już od dekady, z tej okazji w kolbuszowskim skansenie organizowany jest odpust ku jego czci, którego wspomnienie przypada na 25 kwietnia. W folklorze uważany jest za patrona wiosennych siewów i obfitości plonów, a także za orędownika w kwestiach pogodowych. W tym roku odpust ma szczególny charakter, gdyż obchodzimy 10. rocznicę poświęcenia i otwarcia kościoła z Rzochowa dla zwiedzających. Uroczystości obejmują mszę św. z procesją dookoła świątyni, z udziałem Straży Grobowej z Gniewczyny Łańcuckiej i muzyką przygotowaną przez Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Kolbuszowej. Po mszy zaplanowano pokaz musztry paradnej Straży Grobowej z akompaniamentem orkiestry.

Lato 2024

15 sierpnia - "Święto Matki Boskiej Zielnej": Tradycyjnie, ten dzień był okazją do składania Bogu dziękczynienia za żniwa i plony, z celebracją tańca do wyczerpania sił. Podobnie będzie obchodzone i w skansenie. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest okazją do przypominania i celebrowania wielu tradycji, w tym tworzenia bukietów z aromatycznych ziół i kwiatów, które są następnie święcone podczas mszy św. W ramach warsztatów uczestnicy przygotują zielne wiązanki, które zostaną poświęcone podczas uroczystej eucharystii w kościele św. Marka Ewangelisty w Rzochowie. Po oficjalnych częściach obchodów, uczestnicy bawić się będą na potańcówce.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama