Mniej śmiecenia na Manhattanie. Uczniów pilnują nauczyciele

  • 26.03.2019, 18:39 (aktualizacja 26.03.2019, 19:06)
  • Anna Pocałuń

Podziel się:

Oceń:

Mniej śmiecenia na Manhattanie. Uczniów pilnują nauczyciele Fot. Anna Pocałuń Uczniowie ZST, podczas konsultacji społecznych, mówili m.in. o utworzeniu palarni na terenie szkoły.
Takie są efekty ustaleń po konsultacjach społecznych w Zespole Szkół Technicznych w Kolbuszowej, które odbyło się w szkole w marcu.

Przedsiębiorcy narzekali na palących pod ich lokalami uczniów., Rzecz jasna, nie tylko wychowankowie ZST zaśmiecali ulicę. Jednak wina przypadła właśnie im. 
Zapytaliśmy Grażynę Pełkę, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych, co się zmieniło od ostatniego spotkania? 

- Z mojej strony zmieniło się bardzo dużo - wyjaśniła dyrektor i dodała: - Kosztuje mnie to wiele pracy, bo nic innego nie robię, tylko pilnuję uczniów, gdyż nauczyciele są na lekcjach, a uczniowie przychodzą na lekcje o różnych porach.

Pod kontrolą

Przypomnijmy, że podczas ostatniego spotkania ustalono, że kontrole służb na ul. Bytnara się nasilą. Jak to wygląda w praktyce?

- Nie widzę straży miejskiej. Dzwoniłam do zastępcy burmistrza, ale był nieuchwytny - wyjaśniła w rozmowie z nami Grażyna Pełka. - Policja, która zobowiązała się pomóc, dotrzymuje słowa. Podczas długiej przerwy patrolują ulicę - podsumowała dyrektor.

Do słów Grażyny Pełki odniósł się Grzegorz Dzimiera, komendant Straży Miejskiej. - Nie mogę się zgodzić z uwagami dyrektor. To nie jest prawda, że nie patrolujemy ulicy. Tak jak wcześniej, dalej sprawdzamy ul. Bytnara - podsumował.

Bramy nie zamknę 

Jednym z pomysłów na ograniczenie wizyt uczniów na Manhattanie miało być zamknięcie głównej bramy szkoły. Jak zaznaczyła szefowa placówki, nie może tego zrobić, ponieważ przychodzą interesanci i uczniowie rozpoczynający lekcje w różnych godzinach.

- Mamy za to dyżury przy drzwiach i uczniowie nie wychodzą - podkreśliła Grażyna Pełka.

W rozmowie z nami dyrektor powiedziała, że w swoich obowiązkach nie ma tylko pilnowania uczniów. - Dlatego też prosiłam służby o wsparcie - poinformowała dyrektor, dodając: - Nie ma prób wychodzenia ze szkoły, jak uczniowie widzą patrolujących policjantów.

Nie dla palarni

Na pytanie, co zrobi szkoła, kiedy z przyjściem wiosny i cieplejszej temperatury uczniowie będą chcieli spędzać przerwy na zewnątrz, odpowiedziała: - Na dzień dzisiejszy nie widzę innego wyjścia jak ustalenie dodatkowych dyżurów nauczycieli przy bramie - zaznaczyła Pełka. 

Odnosząc się do komentarzy uczniów po odbytym spotkaniu, dyrektor odpowiedziała, że nie mogą oni pogodzić się z tym, że brak jest przepisów, które pozwalałyby zrobić palarnię.

-  Dziwi ich, że studenci mają prawo do palarni. Natomiast szkoła z punktu prawnego jest placówką oświatowo-wychowawczą i realizujemy różnego rodzaju programy profilaktyczne, dlatego uczniowie nie mogą korzystać z palarni, bo takiej nie można utworzyć na terenie szkoły - powiedziała.

Jest różnica

Jak podkreśliła dyrektor Pełka, na chwilę obecną nie wypływają do niej żadne skargi od przedsiębiorców, którym przeszkadzają palący uczniowie. - Uczniowie nigdy nie mogli wyjść poza teren szkoły i zawsze ponosili konsekwencje swoich czynów - zaznaczyła.

Przedsiębiorcy z Manhattanu również zauważyli różnicę. - Jest trochę spokojniej - usłyszeliśmy opinię sprzedawców. Jak podkreślili, jest w tym duża zasługa funkcjonariuszy, którzy patrolują ulicę.

- Policjanci zaczęli chodzić pieszo, co jest lepszym rozwiązaniem niż przejeżdżanie samochodem - podsumował przedsiębiorca. Kupcy mają jednak obawy, że wszystko może się niedługo zmienić.

Anna Pocałuń

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
1234
1234 27.03.2019, 13:40
Kurła za Ryśka to było a nie co to teraz
Rady sobie nie moga dac za pana Zielińskiego był ład i porządek
zszokowana
zszokowana 27.03.2019, 13:26
Nad czym tu dyskutować do nauki !!!. Szkoda że nauczyciele nie walczą z ta plagą tak intensywnie jak o swoje podwyżki. Za wyjście poza teren szkoły obniżać zachowanie, albo jak nauczyciel wyczuje że ktoś palił przepytać porządnie.
bob
bob 27.03.2019, 07:53
Szkoda że tak zaciekle nie walczą o rozwój szkoły - nowe pracownie naukowe czy boiska sportowe. Dorośnijcie lepiej szybko dzieci
123
123 26.03.2019, 21:41
"Nie ma prób wychodzenia ze szkoły, jak uczniowie widzą patrolujących policjantów." xD
Admin
Admin 26.03.2019, 20:55
Żenada to korso piszą to samo co tydzień temu tylko sa nagłówki dane
Nie mają sensacji to teraz szkołę opisują

Pozostałe