Rodzice z Kupna nie chcą niepełnosprawnych dzieci u siebie

  • 27.03.2019, 22:47 (aktualizacja 29.03.2019, 12:30)
  • Anna Pocałuń

Podziel się:

Oceń:

Rodzice z Kupna nie chcą niepełnosprawnych dzieci u siebie Fot. M.Jastrzębski Radni zastanawiali się nad przeniesieniem szkoły specjalnej do Kupna.
Na ręce radnych trafiło pismo od rodziców dzieci ze szkoły w Kupnie, którzy są przeciwni ewentualnemu przeniesieniu dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej do ich placówki.

Od pewnego czasu do mieszkańców Kupna docierały informacje o tym, że planuje się przenieść Zespół Szkół Specjalnych z Kolbuszowej Dolnej do placówki Jana Pawła II. Rodzice uczniów zdecydowali się więc na skierowanie swojego stanowiska na ten temat, jak sami podkreślili, zanim będzie za późno. Dokument trafił na ręce burmistrza, posła na Sejm RP oraz radnych.

Swój świat

Jak zaznaczyli rodzice dzieci uczących się w Kupnie, sami są tolerancyjni i ze wszech miar starają się uczyć swoje dzieci tolerancji. Mają oni jednak pewne obawy.

Jak możemy przeczytać w ich uzasadnieniu, nie da się całkowicie rozdzielić dwóch szkół, jeżeli będą w jednym budynku i na wspólnym podwórku. Rodzice obawiają się zachowania uczniów niepełnosprawnych, które według nich bywają bardzo różne, nieobliczalne i agresywne.

Opiekunowie podkreślają, że nie wynikają one ze złej woli ani złego zachowania, tylko spowodowane są chorobą i jej różnymi skutkami i objawami. Boją się, że ich dzieci mogą stać się przypadkowymi ofiarami nieprzewidywalnych zachowań.

- W placówce w Kolbuszowej Dolnej wychowankowie mają "swój świat" i bardzo dobre miejsce do nauki. Od kilkunastu lat szkoła specjalna bardzo dobrze działa. Jest ona znana w całym powiecie i województwie - czytamy w piśmie, które trafiło do samorządowców. 

Oburzenie

Rodzice z Kupna dopytują, po co rujnować to, co bardzo dobrze działa. W dalszej części pisma możemy przeczytać, że obawiają się oni tego, że do ich dzieci zostanie przypięta łatka dzieci ze szkoły specjalnej. Podkreślają oni, że część rodziców jest już oburzona i gotowa zabrać swoje dzieci do placówek w Rzeszowie i Kolbuszowej. Argumentują to tym, że boją się, że połączenie tych dwóch szkół doprowadzi do dezorganizacji i upadku szkoły w Kupnie.

- Nie takie były pomysły i obietnice wielu obecnych radnych gminy i powiatu podczas prowadzenia swojej kampanii wyborczej. Obiecywano im rozbudowę szkoły specjalnej w Kolbuszowej Dolnej, a nie w Kupnie - uzasadniają rodzice z Kupna. 

Szkoła specjalna od kilkunastu lat stara się o rozbudowę. - My już budowaliśmy szkołę przez ponad 20 lat - zaznaczają w piśmie rodzice z Kupna. Jak podkreślają, ich ojcowie i oni sami  pomagali społecznie w budowie szkoły. Miało to służyć dzieciom i wnukom, żeby były lepsze warunki do nauki.

- Nagle dowiadujemy się, że to my musimy się ratować, bo mamy mało dzieci i dużą szkołę, ale to jest nieprawda, bo rodzi się więcej dzieci - czytamy w kolejnych akapitach. 

Więcej w aktualnym Korso 

Anna Pocałuń

Zdjęcia (2)

Fot. FB Michała Karkuta

Fot. FB Michała Karkuta

Fot. FB Michała Karkuta
Fot. FB Michała Karkuta

Fot. FB Michała Karkuta

Fot. FB Michała Karkuta

Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsokolbuszowskie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Alex
Alex 07.04.2019, 21:54
Katolicke milosierdzie sie klania k j mac
MAX
MAX 08.04.2019, 22:41
Ty Katoliku z Bożej Łaski nie klnij k j mać tylko módl się o zrozumienie tematu, bo o rozum to już trochę za późno. I zastanów się co dobrego zrobiłeś dla drugiego człowieka skoro prawisz o miłosierdziu. Tu nie potrzeba miłosierdzia tylko miłości i zdrowego rozsądku.
Józek
Józek 07.04.2019, 18:22
Ty już się tak nie matrw o Kupno i Dolną bo jak widdać nie masz do tego głowy
my damy sobie rade bez Ciebie
a Ty lepiej martw się o siebie , bo problemów Ci podobno nie brakuje
ona
ona 04.04.2019, 11:46
Szkoda , tak czytam a najgorsze jest to że wszystko będzie odbijać się na mieszkańcach że tacy i tacy jak własnie kilka wypowiedzi tutaj, ciekawe jest jak doszło do tego głosowania? Ilu rodziców dzieci z Kupna uczestniczyło? Zadecydowali o tym nauczyciele którzy nawet nie są z Kupna i kilku rodziców którzy mieli tak zagłosować i tyle !!!!! A cały syf zostaje przypisany wszystkim , bo nie wierze że większości rodziców by to przeszkadzało a wręcz przeciwnie . Także proszę podziękować nauczycielom z tej szkoły...
Rafał
Rafał 29.03.2019, 20:41
Każdy z WAS jest bardzo tolerancyjny i wspaniały dopóki WAS to nie dotyczy
To może zacznimy od tego, że sami nauczyciele ani rodzice z dziećmi z Kolbuszowej Dolnej wcale nie chcą się przenosić do Kupna To tylko taki tani pomysł kilku radnych / raczej bezradnych / żeby tylko jątrzyć , udawać robotę i uzdrawiać kolbuszowską oświatę kosztem robienia zamiesznia w całej gminie Bo nic innego niż krytykować robić nie potafią. A mają się za nie wiadomo co.

Sami ograli kilka lat temu szkołę specjalną która miała być rozbudowana. Dla własnych ciepłych stołków rozbudowali Werynię a teraz szukają kozła ofiarnego w postaci Kupna , bo inne wioski nie dadzą się wyrolować ot i cała prosta prawda w tym temacie.
czytelnik
czytelnik 29.03.2019, 07:27
Ludzie z Kupna -wstyd !!!!!!! Ale zacofanie współczuję takich ,,tolerancyjnych rodziców" tym dzieciom
Magda
Magda 29.03.2019, 01:21
Naprawdę ???!!!! Rodzice z Kupna uważacie ze jesteście tolerancyjni i tego uczycie swoich dzieci????? Wasze postępowanie wyraża coś zupełnie przeciwnego!!!!
A argumenty które przedstawiliście są wręcz żałosne ........
Dla dobra dzieci niepełnosprawnych lepiej żeby zostały w Kolbuszowej niż znalazły się w środowisku tak nieprzyjaznym i zacofanym....
Rozsądny
Rozsądny 28.03.2019, 22:33
Niech zapropnują utworzenie tej szkoły np. w Widełce czy Górny radnego- sołtysa K. co na to mieszkańcy- będą szczęśliwi?
A pro po co z tymi małymi szkółkami co niewiele więcej dzieci od nauczycieli z obsługą.
Ktoś
Ktoś 28.03.2019, 20:03
A dlaczego nie przenieść niepełnosprawnych do szkoły w Bukowcu ?
No chyba że mąż P. dyrektor a prywatnie wice przewodniczący rady miejskiej nie wyrazi na to zgody.
Luki
Luki 28.03.2019, 19:15
Nie darmo mówiono od lat że na Kupnie zawsze dupnie, a teraz wychodzi jaka tak prostota i zacofanie... Żal
Paweł
Paweł 28.03.2019, 11:38
ŻAL. A w niedzielę pod ołtarzem będą śpiewać najgłośniej. Żal mi was prostaczki.
Aga
Aga 28.03.2019, 10:52
Co za ludzie... no bez jaj. Żal.
WACEK
WACEK 01.04.2019, 21:48
Ago
może zamiast siedzieć na internecie i uzdrawiać cały świat to lepiej zajmij się swoimi dziećmi a nie cudzymi
może pomóż swoim dzieciom odrobić lekcje , posprzątaj albo coś ugotuj dla swoich dzieci
as
as 28.03.2019, 09:46
A w niedziele pójdą do kościoła. Prawdziwi z nich miłościwi i kochający bliźnich katolicy
Aga
Aga 28.03.2019, 08:58
czy chociaż jedno z was jest rodzicem takiego dziecka.? Oby żadne z was nie doświadczyło bycia rodzicem dziecka niepełnosprawnego, bo jeśli tak to tylko współczuć DZIECKU !!! bo prawdopodobnie trafiło by do domu dziecka , albo zostało by kompletnie odizolowane od świata ( chowane gdzięś na strychu albo w piwnicy ) . a innym zdrowym dzieciom tłumaczylibyście że to przez wasza TOLERANCJE i troskę o nich . Przykre jest to że w dzisiejszych czasach jest taka homofobia i brak wiedzy i tolerancji . drodzy rodzice ZDROWYCH DZIECI w KUPNIE niepełnosprawnoścą nie da się zarazic przez dotyk, ani przebywanie z takimi osobami . Agresywne zachowanie zawsze wywołuje jakis czynnik któremu można w odpowiednim czasie zapobiec. nie tylko u takich osób ale i u zupełnie zdrowych. Jeśłi wy macie takie myslenie to ja obawiam się ze to właśnie te niepełnosprawne osoby moga doświadczyc więcej agresji ze strony waszych ZDROWYCH dzieci. zapytałam mojego osmio letniego ( W PEŁNI ZDROWEGO ) syna czy gdyby chodził do szkoły z osobami niepełnosprawnymi ( wie o kim mówię )czy przeszkadzało by mu to ? Powiedział zę absolutnei nie takim dzieciom trzeba pomagać przeciez to nie ich wina że tacy są .........................( dodam ze moje dzieci sa zupełnie zdrowe ) A ja osobiście doświadczyłam więcej ciepła tolerancjii i dobroci ze strony osób niepełnosprawnych, niż od wielu według niektórych tych lepszych bo zdrowych
NINKA
NINKA 30.03.2019, 20:59
Droga i mądra o jakże mądra Ago to prosze bardzo może podejmij wyzwanie i zapisz swojego 8 letniego syna do szkoły specjalnej i co się okaże nie zapiszą Go tam bo jest zdrowy , Widzisz jakie to proste a zarazem trudne do zrozumienia . Więc zrozum , że zdrowe dziici ze szkoły ogólnodostepnej nie mogą nagle znależć się w szkole specjalnej a tak to radni wymyślili i chcą budować w Kupnie mur i się odgradzać i co może jeszce ,,,, że to niby ma być dobre dla dzieci jak myślisz Ago , dobre by było takie rozwiązanie ......
Jan_USA
Jan_USA 28.03.2019, 08:09
homofoby, zacofańce! Brak tolerancji, zaściankowość ! TFU ! TFU ! Dobrze , że już dawno wyjechałem stąd.
Ziomek z Polski
Ziomek z Polski 30.03.2019, 21:10
Janie z USA może poznaj najpierw znaczenie slowwa homofobia
a poteem go używaj proszę lub please bo podobno jesteś w USA w co bardzo watpię

Homofobia (od: homoseksualizm i fobia) – irracjonalny strach przed osobami orientacji homoseksualnej i homoseksualizmem; silna niechęć, uprzedzenia, do osób homoseksualnych, które mogą skutkować ich dyskryminacją lub/i prześladowaniem.
Jdafisj
Jdafisj 28.03.2019, 02:23
Jednak Kupno jest nietolarencyjne

Pozostałe