reklama

Fabryka wódek w Kolbuszowej. Alkohol produkowano w dawnej Gorzelni Rolniczej Tyszkiewicza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Google Street View

Fabryka wódek w Kolbuszowej. Alkohol produkowano w dawnej Gorzelni Rolniczej Tyszkiewicza - Zdjęcie główne

Przy ulicy Rzeszowskiej w Kolbuszowej znajduje się dawna Gorzelnia Rolnicza Tyszkiewicza. | foto Google Street View

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PO GODZINACH Na przełomie lat 20. i 30. minionego wieku w Kolbuszowej działało osiem lokali, w których mieszkańcy mogli spożywać mocniejsze trunki. Po jaki alkohol sięgali dawni mieszkańcy Kolbuszowej?
reklama

W samym centrum miasta takich lokali było aż cztery. Na północnej pierzei rynku w Kolbuszowej był to Wyszynk Stanisława Zacha, do którego przychodzili Polacy oraz członkowie kolbuszowskiego Strzelca i Sokoła. Niedaleko znajdował się Hotel Hindy Notowicz, który prowadził restauracje i noclegi dla bogatszych klientów żydowskich. 

We wschodniej części rynku górował piętrowy budynek wybudowany w 1900 roku. Był to Hotel i Restauracja Józefa Karakiewicza, kolbuszowianina ormiańskiego pochodzenia. W południowej części rynku mieścił się natomiast lokal M. Grossa. 

Fabryka Wódek i Likierów Zemele Orgla w Kolbuszowej

Perełką w temacie alkoholowym miasta była Kolbuszowska Fabryka Wódek i Likierów Zemele Orgla. Miała ona siedzibę w dawnej Gorzelni Rolniczej Tyszkiewicza, a obecnie zakładzie Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego "Orzech". 

W mieście znajdowały się również dwie rozlewnie piwa. Właścicielem jednej z nich była rodzina Eckstainów rozlewająca piwo Okocimskie. Druga należała do rozlewającego piwo Lwowskiego Towarzystwa Browarów Akcyjnych we Lwowie (słynne na cały kraj piwo w butelce z kotwicą). 


Butelka z kolbuszowską etykietą z piwa Okocimskiego. Fot. Ze zbiorów i archiwum rodziny Wesołowskich z Kolbuszowej

Alkohole na sklepowych półkach

Poza lokalami gastronomicznymi handel artykułami alkoholowymi prowadziło jeszcze około 10 sklepów spożywczych. Na starych zdjęciach Kolbuszowej widać, na odrzwiach biało - czerwone listwy, które wskazują, że w danym lokalu były sprzedawane artykuły monopolowe.

W lokalach i sklepach królowały wyroby firmy z logiem J.A Baczewski ze Lwowa. Fabryka ta, założona w 1782 roku, opanowała największy segment rynku alkoholowego w Polsce, była to duma II Rzeczypospolitej. Wyrobów firmy nie mogło zabraknąć na żadnym oficjalnym przyjęciu. Do tego dochodziła Soplica F. Kasprowicza z Gniezna oraz Wyborowa i Likier Podbipięta z Poznańskiej wytwórni H. Kantorowicza. 

Uzupełnieniem tej listy są wódki owocowe produkowane przez Przeworską Fabrykę Wódek i Likierów Księcia Andrzeja Lubomirskiego ze słynną pomarańczówką. Fabryka wódek i likierów hrabiego Zdzisława Tarnowskiego z Dzikowa dostarczała Morelówkę. Na rynku wódek wytrawnych królował Jarzębiak i Jarzębinówka produkowana w beskidzkim Izdebniku (receptura Jarzębiaku Izdebnickiego jest skarbem narodowym). 


Żubrówka wytwórni Alko Rzeszów. Fot. Ze zbiorów i archiwum rodziny Wesołowskich z Kolbuszowej

Sztuczny koniak dla mniej zamożnych

Mniej zamożna część społeczeństwa lubowała się w tzw. sztucznym alkoholu, który produkowany był ze spirytusu i sztucznych zapraw alkoholowych. Na starych etykietach widać napis Kuba Rum Sztuczny, Koniak Warszawski Sztuczny, Polski Koniak Sztuczny.

Ofertę wypełniały Rosolisy z Łańcuckiej Fabryki Wódek, Likierów i Rossolisów hr. Romana Potockiego z Łańcuta oraz wyroby małych lokalnych wytwórni takich jak Rzeszowskie Alko i J. Silberg z Rzeszowa.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama