reklama

Władze w powiecie kolbuszowskim PRAWIE wybrane

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Władze w powiecie kolbuszowskim PRAWIE wybrane - Zdjęcie główne

Władze w powiecie kolbuszowskim PRAWIE wybrane.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wybraliśmy wójtów i burmistrza. Jak głosowaliśmy na poszczególnych kandydatów?
reklama

Wbrew sondażom i spekulacjom, tylko w jednej gminie odbędzie się w niedzielę, 21 kwietnia, druga tura wyborów na wójta. 

Burmistrz wybrany 

Mieszkańcy gminy Kolbuszowa wybrali nowego burmistrza. Został nim 61-letni Grzegorz Romaniuk z Kolbuszowej. 

- Zawodowo jestem prezesem Fundacji na rzecz Kultury Fizycznej i Sportu w Kolbuszowej, lokalnie radnym Rady Powiatu Kolbuszowskiego i przewodniczącym Zarządu Osiedla nr 1, a społecznie prezesem Kolbuszowskiego Klubu Nordic Walking oraz Kolbuszowskim Mikołajem - tak przedstawiał się w trakcie kampanii wyborczej.

Jak tłumaczył Grzegorz Romaniuk, zdecydował się na kandydowanie do samorządu gminnego, ponieważ od lat angażuję się w działania miasta i gminy Kolbuszowa. - Robiłem to poprzez działania na rzecz obrony oddziału nefrologii, przywrócenia oddziału wewnętrznego szpitala w Kolbuszowej oraz przyczyniłem się do budowy stadionu lekkoatletycznego - wyliczał. 

W tegorocznych wyborach o fotel burmistrza Kolbuszowej walczyli również: Michał Karkut z Kolbuszowej Górnej, Mirosław Niedzielski z Nowej Wsi oraz Krzysztof Wilk z Domatkowa.

- Dziękuję mieszkańcom za zaufanie, jakim mnie obdarzyli - mówi Grzegorz Romaniuk, nowy burmistrz Kolbuszowej. - Zrobiliśmy wiele dla gminy Kolbuszowa, ten mandat jest mandatem wyrazistym, który pokazuje, że nie mogę zawieść swoich wyborców i mieszkańców - zaznacza nasz rozmówca i dodaje, że chciałby pozostawić po sobie dobre wrażenie. 

Grzegorz Romaniuk bardzo dobrze ocenia także wynik kandydatów ze swojego komitetu, którzy także uzyskali zaufanie mieszkańców i znaleźli się w składzie Rady Miejskiej w Kolbuszowej. Komitet będzie reprezentowało 10 osób. - Są doświadczeni, ich pracę na rzecz gminy dostrzegli mieszkańcy i zostało to docenione. Jestem dumny, że udało mi się zebrać tyle wartościowych osób - zaznacza. 

Władysław Grądziel zwyciężył 

W gminie Raniżów wójtem na kolejne pieć lat zostanie Władysław Grądziel. Zagłosowało na niego 2 183 mieszkańców, co daje 72,99 proc. Wszystko rozstrzygnęło się zatem w pierwszej turze.

Tomasz Cierpich zyskał przychylność 808 mieszkańców. To jednak za mało, aby przejąć fotel włodarza.

Jesienią 2014 roku oczy mieszkańców powiatu kolbuszowskiego były skierowane na Raniżów. Tam przez ostatnie miesiące sporo się działo. Młody, urzędujący wójt usłyszał prokuratorskie zarzuty m.in. za korupcję. Na kilka miesięcy przed wyborami wojewoda wyznaczył Władysława Grądziela, ówczesnego pracownika kolbuszowskiego starostwa, na pełniącego obowiązki wójta Raniżowa. 

Nie było więc zaskoczenia, kiedy to nazwisko pojawiło się na liście kandydatów na włodarza gminy na lata 2014 - 2018. Władysław Grądziel wybory wygrał, zdobywając ponad 75-procentowe poparcie mieszkańców. Ostatnie wybory samorządowe odbyły się w październiku 2018 roku. W Raniżowie o fotel bili się ówczesny wójt Grądziel oraz radny Jan Puzio. Większe poparcie zdobył pierwszy z nich. 

W Niwiskach i Majdanie bez zmiany 

Na kolejne pięć lat wójtem gminy Niwiska zostaje Elżbieta Wróbel. W głosowaniu zdobyła 1516 głosów, co daje 55,13 proc. Nie będzie zatem potrzebna druga tura. Zbigniew Ofiara zdobył natomiast 448 głosów, z kolei Robert Róg - 786.

Nieprzerwanie od 2006 roku Elżbieta Wróbel kieruje gminą Niwiska - najmniejszą w powiecie kolbuszowskim. Szesnaście lat temu, w wyborach samorządowych, 48-letnia kandydatka pokonała urzędującego wówczas wójta Piotra Skibę. Wcześniej Elżbieta Wróbel pełniła funkcję sekretarza powiatu kolbuszowskiego. Przypomnijmy, że w wyborach w 2018 roku startowała ona jako jedyna, ubiegając się o stanowisko wójta. W 2024 roku mieszkańcy zdecydowali, że przez kolejne pięć lat dalej będzie kierować gminą.

Dwie osoby chciały zostać wójtem gminy Majdan Królewski. W pierwszej turze wygrał Jerzy Wilk, dotychczasowy gospodarz gminy.

Obecny wójt uzyskał 77,24 proc. poparcia (2298 głosów). Z kolei Danuta Świst zdobyła 22,76 proc. głosów (677)

Kobieta na stanowisku 

Nowym wójtem gminy Cmolas została Bernadetta Wolak-Posłuszny. Czwórka kandydatów ubiegała się o fotel wójta gminy Cmolas. Tę funkcję przez ponad 30 lat pełnił Eugeniusz Galek, który zdecydował, że czas na emeryturę. 

W wyborach samorządowych na wójta wystartowali: Wiesław Kosiorowski, Stanisław Siębor, Stanisław Tyrpin oraz Bernadetta Wolak-Posłuszny 

- Od 17 lat mieszkam w Cmolasie. Dzieciństwo spędziłam w Ostrowach Baranowskich oraz Ostrowach Tuszowskich. Po szkole podstawowej naukę kontynuowałam w Liceum Medycznym w Mielcu, zdobywając dyplom pielęgniarki - tak przedstawiała się wyborcom nowa wójt.

Po maturze podjęła  studia na Uniwersytecie Rzeszowskim na dwóch kierunkach. W roku 2002 uzyskała  tytuł magistra prawa, a w 2003 tytuł magistra administracji. Równolegle do studiów była zatrudniona w biurze projektowym, gdzie współpracowała z urzędami gmin i starostwami z całego Podkarpacia. - Po dwóch latach pracy, dzięki swojemu zaangażowaniu zostałam kierownikiem działu projektów budowlanych i zarządzałam kilkuosobowym zespołem. Odpowiadałam za przygotowanie formalno-prawne projektów inwestycji i uzyskiwanie pozwoleń. Kolejne kilkanaście lat to praca w branży telekomunikacyjnej, gdzie zarządzałam ponad 100-osobowym zespołem. Ukończyłam szereg szkoleń i kursów. Prowadziłam rekrutacje i szkolenia oraz koordynowałam działania pracowników o różnych specjalizacjach i poziomie doświadczenia - wyjaśniała kilka tygodni temu, startując w wyborach. 

Aktualnie pracuje w międzynarodowej firmie z branży budowlanej. Współpracuje z największymi firmami oraz zakładami przemysłowymi w południowo-wschodniej Polsce.

- Moja praca to doradztwo i obsługa inwestycji o różnej wielkości w Polsce i za granicą. Zajmuję się efektywną komunikacją z kontrahentami, pozyskaniem i negocjacją umów handlowych oraz wsparciem na każdym etapie inwestycji - zaznaczyła.

Bernadetta Wolak-Posłuszny w 2018 roku kandydowała w wyborach do Rady Gminy Cmolas i uzyskała mandat radnej. -  Uważam, że gmina to przestrzeń, gdzie tworzy się dobre warunki oraz pracuje dla wszystkich mieszkańców i nie jest miejscem do uprawiania polityki.  Chcę jednak, żebyście państwo wiedzieli, że są mi bliskie wszystkie wartości chrześcijańskie i katolickie. Największą wartością jest dla mnie rodzina oraz bycie dobrym i uczciwym człowiekiem. Nabyte doświadczenie, moje wartości, dotychczasowa praca w radzie i przychylne przyjęcie przez państwa mojej aktywności jako radnej, zmotywowały mnie do kandydowania w nadchodzących wyborach  - tak tłumaczyła swój start w wyborach na wójta gminy Cmolas. 

Druga tura w Dzikowcu 

Jedynie w gminie Dzikowiec odbędzie się druga tura wyborów na wójta gminy. W tegorocznych wyborach na wójta gminy Dzikowiec walczyli: Bogumiła Kosiorowska, Urszula Rzeszut-Baran, Jerzy Sito oraz Józef Tęcza. 

Po wynikach wiadomo, że do wyboru wójta potrzeba będzie drugiej tury, ponieważ żaden z kandydatów nie uzyskał ponad 50 proc. głosów. Zatem 21 kwietnia ponownie mieszkańcy gminy Dzikowiec wybiorą się do urn. Spośród dwójki kandydatów będą wybierać wójta. 

W drugiej turze powalczą: Bogumiła Kosiorowska z Mechowca oraz Józef Tęcza z Nowego Dzikowca 

Wyniki głosowania w gminie Kolbuszowa:

  • Michał Karkut z Kolbuszowej Górnej - 1936 (19. 91 proc)
  • Mirosław Niedzielski z Nowej Wsi - 940 (9.66 proc.)
  • Grzegorz Romaniuk - 5909 (60. 75 proc.)
  • Krzysztof Wilk z Domatkowa - 941 (9.68 proc.)

Wyniki głosowania w gminie Cmolas:

  • Wiesław Kosiorowski z Cmolasu - 351 (10,28 proc.)
  • Stanisław Siębor z Porąb Dymarskich - 652 (19,10 proc.)
  • Stanisław Tyrpin z Cmolasu - 286 (8,38 proc.)
  • Bernadetta Wolak-Posłuszny z Cmolasu - 2125 (62,24 proc.)

Wyniki głosowania w gminie Majdan Królewski:

  • Danuta Świst z Majdanu Królewskiego - 677 (22,76 proc.)
  • Jerzy Wilk z Majdanu Królewskiego - 2298 (77,24 proc.)

Wyniki głosowania w gminie Raniżów:

  • Tomasz Ciepich z Rzeszowa - 808 (27,01 proc.)
  • Władysław Grądziel - 2183 (72,99 proc.)

Wyniki głosowania w gminie Niwiska:

  • Zbigniew Ofiara z Trześni - 448 (16,29 proc.)
  • Robert Róg z Kosów - 786 (28,58 proc.)
  • Elżbieta Wróblem z Niwisk - 1516 (55,13 proc.)

Wyniki głosowania w gminie Dzikowiec

  • Bogumiła Kosiorowska z Mechowca - 738 (29,16 proc.)
  • Urszula Rzeszut-Baran z Dzikowca - 439 (17,34 proc.)
  • Jerzy Sito z Dzikowca - 306 (12,09 proc.)
  • Józef Tęcza z Dzikowca - 1048 (41,41 proc.)

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama